آزمایش PET-CT اسکن در سرطان روده

صفحه اصلیانواع سرطان – سرطان روده – تشخیص سرطان روده – آزمایش‌های سرطان روده – آزمایش PET-CT اسکن در سرطان روده

آزمایش PET-CT اسکن یکی از آزمایش‌هایی‌ است که برای فهمیدن اطلاعات بیشتر در مورد سرطان و شیوع آن باید انجام شود.

 آزمایش pet ct چیست؟

 آزمایش PET-CT اسکن ترکیبی از دو آزمایش زیر است:

  • آزمایش PET اسکن
  • آزمایش CT اسکن

آزمایش PET-CT اسکن اطلاعات مفصلی را در درباره­ی سرطان در اختیار بیمار و تیم درمان قرار می­دهد. اسکن CT با استفاده از اشعه ایکس یک سری تصاویر را سراسر بدن فرد می­گیرد. در اسکن PET از داروی رادیواکتیو خفیف برای نشان دادن مناطقی از بدن که سلول­ها بیش از حد طبیعی فعال هستند، استفاده می­شود.

اسکن PET-CT معمولاً در بخش اشعه ایکس (رادیولوژی) به صورت سرپایی انجام می­شود. این دستگاه­های اسکن کننده فقط در بیمارستان­های بزرگ سرطان در دسترس هستند.

بنابراین ممکن است فرد مجبور شود برای انجام اسکن PET-CT از یک بیمارستان به بیمارستان دیگری مراجعه کند.. یک متخصص تصویربرداری با دستگاه اسکن کننده کار می­کند. این کار معمولاً بین 30 تا 60 دقیقه طول می­کشد.

در ادامه برای این که بدانید pet ct چیست؟ با ما همراه باشید.

 

آماده شدن برای اسکن PET-CT

برای انجام بیشتر اسکن­‌های PET-CT، فرد باید حدود 4 تا 6 ساعت قبل از انجام آزمایش ناشتا باشد. در این مدت فرد معمولاً می‌­تواند آب بنوشد و محدودیتی از این بابت وجود ندارد. درصورتی که فرد دارای بیماری­هایی از جمله دیابت باشد که ناشتا بودن و غذا نخوردن مشکلی برای او ایجاد می­کند، باید به پزشک خود اطلاع دهد.

ممکن است لازم باشد تا فرد با رژیم غذایی سازگار شود و قند خود را کنترل کند یا شاید زمان قرار ملاقات را تغییر دهد. ممکن است دستورالعمل­هایی برای منع انجام تمرینات سنگین تا 24 ساعت قبل از اسکن برای فرد تعریف شود. بعضی از افراد هنگام انجام اسکن احساس کلاستروفوبیک  claustrophobic (نوعی اختلال اضطراب است که در آن فرد به هنگام قرار گرفتن در محیطی بسته دچار ترسی می‌شود که ناشی از مبحوس شدن در محیط بسته است) می­کنند.

در صورتی که فرد احتمال می­دهد حین انجام آزمایش ممکن است به این حس دچار شود، باید قبل از انجام آزمایش به کارمندان بخش اطلاع دهد. کارکنان بیمارستان ممکن ­است مراقبت بیشتری انجام دهند که مطمئن شوند فرد احساس راحت و امنیت دارد. در صورت نیاز پزشک ممکن است داروی آرام­بخش برای فرد تجویز کند.

 وقتی فرد به بخش انجام آزمایش رسید چه اتفاقی می­افتد؟

متخصص رادیوگرافی از فرد می­خواهد که لباس بیمارستان را بپوشد. فرد باید هرگونه جواهرات و اشیا فلزی دیگر مانند کمربند، سوتین سیمی، گیره­های مو و سکه­های فلزی را به دلیل اختلال در آزمایش از تن خارج کند. پوشیدن شلوار یا دامن با کمربند کشی و فاقد زیپ ممکن است مفید باشد. زیرا ممکن است نیازی به از تن خارج کردن آن‌ها نباشد.

به فرد حدود یک ساعت قبل از اسکن، مایع رادیواکتیوی به نام ردیاب (radiotracer) تزریق می­شود. این تزریق از طریق یک لوله پلاستیکی کوچک (کانول) در بازو انجام می­شود. این مایع فقط مقدار کمی تشعشع ایجاد می­کند. فرد باید در حین انجام آزمایش استراحت و از حرکت زیاد خودداری کند. این کار باعث می­شود ماده در سراسر بدن و بافت­ها پخش شود.

در اتاق اسکن

متخصص رادیولوژی فرد را به اتاق اسکن می­برد. دستگاه PET-CT بزرگ و شبیه دونات است. فرد بیشتر زمان اسکن را، روی تخت و به پشت دراز می­کشد. هنگامی که فرد در موقعیت مناسب قرار گرفت، متخصص رادیوگرافی از اتاق خارج می­شود.

آن­ها می­توانند از اتاق کنترل  فرد را از طریق صفحه تلویزیون یا از پنجره زیر نظر بگیرند. متخصص و بیمار ‌می­توانند از طریق دستگاه مخابره داخل ساختمان با یکدیگر صحبت کنند.

انجام آزمایش PET-CT

تخت از طریق اسکنر به آرامی به عقب و جلو می­لغزد. هنگام حرکت فرد در دستگاه، از او ‌عکس گرفته می­شود. اسکن بدون درد است. اما می­تواند ناراحت کننده باشد زیرا در طول اسکن فرد باید ساکن و بی­حرکت بماند. درصورتی که عضلات سفت و سخت شد و فرد نیاز به حرکت داشت، می­تواند به متخصص اطلاع دهد.

اسکنر منحصرا پر سر و صدا نمی­باشد و‌ در اکثر مکان­ها، متخصصین رادیوگرافی می­توانند برای فرد موسیقی پخش کنند. وقتی اسکن انجام شد، متخصق رادیوگرافی به اتاق برمی‌گردد و تخت را پایین آورده تا فرد بتواند از جای خود بلند شود.

 

pet ct چیست

 

پس از انجام اسکن PET-CT

متخصص رادیولوژی قبل از ترخیص فرد از بیمارستان، کانولا را از بازوی او  خارج می­کند. فرد به طور عادی قادر به خوردن و نوشیدن می­باشد. همچنین پس از آزمایش فرد باید توصیه­های زیر را در نظر گیرد:

  • نوشیدن مایعات فراوان پس از اسکن، به دفع ردیاب رادیواکتیو از سیستم بدن کمک می­کند.
  • در صورتی که فرد حین آزمایش از داروی آرام بخش استفاده کرده، بعد از آزمایش حتما باید شخصی همراه وی باشد.
  • فرد نمی­تواند در ادامه­ی همان روز رانندگی کند. زیرا ممکن است که آزمایش احساس خواب آلودگی در فرد شود.
  • ردیاب رادیواکتیو میزان بسیار کمی تشعشع ایجاد می­کند که خیلی سریع از بین می­رود. اما برای اطمینان از بغل کردن زنان باردار یا نوزادان حداقل 6 ساعت پس از آزمایش خودداری شود.

 دریافت نتایج

 اسکن توسط پزشک متخصص بررسی می­شود و فرد باید نتیجه آزمایش خود را طی 1 یا 2 هفته بدست آورد. در زمان انجام اسکن فرد نتیجه­ای دریافت نخواهد کرد. انتظار برای نتیجه آزمایش ممکن است باعث ایجاد احساس اضطراب در فرد شود.

فرد می­تواند از پزشک یا پرستار خود درمورد زمان آماده شدن و دریافت نتایج خود سوال بپرسد. در صورتی که بعد از دو هقته فرد نتایج آزمایش خود را دریافت نکرد، می­تواند با پزشک یا پرستار خود تماس بگیرد.

 ممکن است اطلاعات تماس یک پرستار متخصص در اختیار فرد قرار گیرد که در صورت نیاز می­توان برای کسب اطلاعات و پشتیبانی با آنها تماس گرفت. صحبت درباره­ی احساس خود با خانواده یا دوستان نزدیک می­تواند برای فرد کمک کننده باشد.

خطرات احتمالی

pet ct چیست؟ این یک آزمایش ایمن برای اکثر افراد است. اما مانند همه آزمایش­های پزشکی برخی خطرات وجود دارند. پزشک و متخصص رادیوگرافی اطمینان حاصل می­کنند که مزایای انجام آزمایش بیش­تر از خطرات احتمالی آن می­باشد.

بارداری

زنان باردار فقط در موارد اضطراری باید اسکن انجام دهند. این خطر وجود دارد که اشعه بتواند به کودک در حال رشد آسیب برساند. درصورتی که فرد باردار باشد یا قصد دارد که بچه دار شود، باید قبل از انجام آزمایش به بخش اطلاع دهد.

شیر دهی

در صورتی که فرد در دوران شیردهی قرار داشته باشد، چند روز قبل از قرار ملاقات باید به بخش اطلاع دهد. درصورتی که بعد از مصرف داروی رادیواکتیو نیاز باشد که مدتی فرد شیردهی را قطع کند، به او اطلاع داده می­شود.

پرتوها

 قرار گرفتن در معرض اشعه در طی اسکن PET-CT می­تواند خطر ابتلا به سرطان را در آینده کمی افزایش دهد. در صورت نگرانی فرد می­تواند با پزشک خود صحبت کند.

کبودی و تورم

 ممکن است در اطراف ناحیه­ای که سوزن در آن قرار داده می­شود، یک کبودی کوچک ایجاد شود. این احتمال وجود دارد که ردیاب رادیواکتیو به خارج از رگ نشت کند که می­تواند باعث درد و تورم در بازو شود. اما این موضوع نادر است.

واکنش آلرژیک

 به ندرت افراد نسبت به ردیاب رادیواکتیو واکنش آلرژیک نشان می­دهند. واکنش آلرژیک اغلب با علائمی آغاز می­شود. از جمله:

  • ضعف
  • تعریق
  • دشواری در تنفس

در صورت ناراحتی فرد سریعاً باید به متخصص رادیوگرافی اطلاع دهد.

منابع

https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/bowel-cancer/getting-diagnosed/tests/pet-ct-scan

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email