بیمار مبتلا به سرطان تخمدان بدخیم

شنیدن این موضوع که پزشک نتواند بیماری فرد را درمان کند می‌تواند برای همه سخت باشد. در همین جهت حمایت‌هایی برای کمک به بیمار در کنار آمدن با احساسات و علائم جسمی او وجود دارد.

 

 

وضعیت بهبودی بیماری

بسیاری از افراد می خواهند بدانند که وضعیت بهبودی بیماریشان به چه صورت است و چگونه سرطان آنها گسترش پیدا می‌کند.  متخصص سرطان بهترین شخصی است که می‌تواند در این زمینه با بیمار گفتگو کند. متخصص بیمار می‌تواند اطلاعاتی را در زمینه گسترش سرطان (مرحله) در اختیار وی قرار دهد. سرطان پیشرفته به معنای سرطانی است که سرطان در خارج از تخمدان نیز گسترش یافته است. سرطان ممکن است در قسمت‌های زیر گسترش یابد:

 • لگن
 • شکم
 • قسمت‌های دیگر بدن مانند ریه‌ها

در هنگام تشخیص ممکن است بیمار مبتلا به سرطان پیشرفته یا این که دچار بازگشت سرطان شده باشد.

در صورت تشخیص سرطان پیشرفته، گاهی اوقات امکان درمان بیمار وجود دارد. اما معمولاً اینطور نیست و درمان تا حدودی به موارد زیر بستگی دارد:

 • مرحله دقیق سرطان تخمدان
 • درمان‌هایی که بیمار می­تواند تحت آن قرار گیرد.
 • میزان مفید بودن و پاسخ بدن بیمار به درمان

متأسفانه، سرطان هایی که دوباره عود کردند معمولاً قابل درمان نیستند. اما روش­های درمانی اغلب می‌تواند سرطان را کنترل کرده و علائم را تسکین دهد.  براساس شرایط این کنترل می‌تواند تا ماه‌ها و گاها سال‌ها طول بکشد. پزشکان و پرستاران به بیمار کمک می کنند که کیفیت زندگی فرد حفظ شود و تا حد ممکن احساس خوبی داشته باشد.

 

 

بقا

اگرچه همه بیماران نمی‌خواهند از پزشک خود سوال کنند که میزان بقا آن‌ها چقدر خواهد بود. اما زمانی که بیمار احساس کند که نیاز به فهم آن دارد، می‌تواند از پزشک خود در این مورد سوال بپرسد. اگر چه بیماران انتظار ندارند که پزشک به طور دقیق زمان باقی مانده را بگوید، اما ترجیح می‌دهند تا حدودی از این زمان مطلع شوند که برای باقی عمر برنامه‌ریزی کنند.

پزشک نمی‌تواند پاسخ دقیقی در مورد بقا به بیمار ارائه دهد. چون وضعیت افراد با همدیگر متفاوت است. به همین دلیل هیچ کس نمی‌تواند در مورد بقا پاسخ دقیقی ارائه دهد.

پزشک ممکن است بتواند بر اساس بقا دیگر افراد مبتلا به نوع و مرحله‌ای از سرطان که بیمار در آن قرار دارد، بقا بیمار را تخمین بزند. یادآوری این نکته اهمیت دارد که پاسخ پزشکان فقط یک تخمین است و بقا فرد می‌تواند کوتاه‌تر یا بیش‌تر از آن‌چه که گفته شده باشد.

بقا فرد در صورتی که به سرطان تخمدان مبتلا باشد، به بسیاری از فاکتورها بستگی دارد، از جمله:

 • درمان‌های قبلی بیمار
 • درمان‌هایی که در حال حاضر بیمار می‌تواند انجام دهد
 • میزان موثر بودن درمان
 • سلامت عمومی بیمار

روش‌های درمانی اغلب می‌توانند سرطان را کنترل کرده و علائم را تسکین دهند و بسته به شرایط بیمار مدت زمان زنده ماندن او می‌تواند تا چند ماه و گاها تا چند سال طول بکشد. اما درصورتی که حال عمومی بیمار خیلی خوب نباشد و نتواند تحت درمان‌های بیش‌تری قرار گیرد، ممکن است مدت زمان کم‌تری زنده بماند. شنیدن این موضوع از پزشک که بیمار فقط مدت بسیار کمی زنده ( برای مثال چند هفته) می‌ماند، بسیار برای بیمار و خانواده‌ی او‌ دشوار خواهد بود و ممکن است بیمار مجبور باشد بر اساس این اطلاعات تصمیم جدی بگیرد.

 

 

احساسات بیمار

پی بردن به این موضوع که بیمار نمی‌تواند درمان شود بسیار ناراحت‌کننده و شوکه کننده می‌باشد. احساس عدم اطمینان و اضطراب در این بیماران رایج و طبیعی است که نمی‌توان به چیز دیگری فکر کرد. اطلاعات و پشتیبانی زیادی در دسترس بیمار، خانواده و دوستان وی قرار دارد. آگاهی بیش‌تر در ارتباط با سرطان و روش‌های درمان آن می‌تواند به بیمار کمک‌ کند. بسیاری از افراد پی بردند که آگاهی بیشتر در مورد وضعیت خودشان می‌تواند کنار آمدن با بیماری را آسان‌تر کند.

بیمار می‌تواند با پزشک یا پرستار خود در مورد مسائل زیر صحبت کند:

 • تشخیص بیماری
 • روند بیماری
 • درمان‌های در دسترس
 • اثر بخشی درمان‌ها

 

 

صحبت درباره‌ی سرطان پیشرفته

دوستان و اقوام بیمار ممکن است بتوانند از بیمار حمایت و در مورد سرطان با او صحبت کنند. اشتراک این موضوع می‌تواند به افزایش اعتماد و پشتیبانی بیمار کمک کند و برنامه ریزی پیش رو را آسان‌تر کند. اما برخی از خانواده‌ها از احساساتی که ممکن است ایجاد شود، می‌ترسند. بنابراین ممکن است که آن‌ها تمایل نداشته باشند در مورد سرطان بحث کنند. آن‌ها ممکن است که نگران باشند که بیمار قادر به کنار آمدن با شرایط خود نباشد. اگر خانواده یا دوستان بیمار علاقه‌ای نداشته باشند که با بیمار در زمینه سرطان صحبت کنند، این کار ممکن است به ایجاد تنش در روابط ختم شود. اما صحبت کردن می‌تواند به افزایش اعتماد و حمایت بین بیمار و خانواده و دوستان خود کمک کند.

 

 

برنامه ریزی

فکر کردن بیمار در مورد اولویت‌های خود و برنامه ریزی برای آنچه که می‌خواهد انجام دهد، می‌تواند به او کمک کند که احساس کنترل بیشتری بر شرایط داشته باشد. شاید بیمار تمایل داشته باشد که در مورد این که چطور می خواهد وقت خود را بگذراند و چه ‌چیزهایی برای او اهمیت دارند، صحبت کند. برخی از برنامه‌های آینده بیمار ممکن است واقع بینانه نباشند. اما ممکن است بیمار قادر به انجام کاری که همیشه دوست داشته انجام دهد، نباشد و نتواند برای آن وقت بگذارد.

 

 

عوارض جسمی

روش‌های درمانی و سرطان می‌توانند عوارض جسمی ایجاد کند که کنار آمدن با آن دشوار است.

برای سرطان پیشرفته تخمدان، درمان‌هایی می‌توانند صورت گیرد. ازجمله:

 • شیمی درمانی
 • پرتو درمانی
 • درمان هدفمند

درمان‌های بالا با اهداف زیر انجام می‌شوند:

 • کوچک کردن اندازه سرطان تا حد امکان
 • کنترل سرطان تا حد امکان
 • کاهش علائم
 • کمک به بیمار برای داشتن حس بهتر

مهم این است که در حد امکان بیمار احساس خوبی داشته باشد. در صورت بروز هرگونه علائم بیمار باید به پزشک‌ یا پرستار خود اطلاع دهد که بتوان در کنترل علائم ‌به بیمار کمک کرد.

 

 

کنار آمدن با مشکلات مالی

ممکن است بیمار به دلیل ابتلا به سرطان دچار هزینه‌های اضافی شود. پرستار متخصص یا پزشک بیمار می‌توانند راهنمایی‌های لازم را در زمینه دریافت وام و کمک مالی به بیمار ارائه دهند. بیمار می‌تواند به یک مددکار اجتماعی مراجعه کند. آن‌ها می توانند در ارتباط با مزایا و کمک‌های مالی که به‌ بیمار تعلق می‌گیرد به بیمار اطلاع دهند.

 

 

افراد و‌ سازمان‌های کمک کننده

بیمار می‌تواند از طریق بیمارستان، درمانگاه محلی و پزشک خانواده خود از حمایت عاطفی و عملی برخوردار شود. همچنین بیمار می‌تواند از خیریه‌ها و گروه‌های پشتیبانی کمک بگیرد.

 

 

به سمت اواخر زندگی

طبیعی است که بیمار بخواهد بفهمد چه اتفاقی در چند هفته یا روزهای آخر زندگی وی رخ می‌دهد. شاید لازم باشد بیمار محل و شخصی را که می‌خواهد از وی مراقبت کند، انتخاب نماید.

 

 

منبع

https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/ovarian-cancer/living-with/coping-if-your-cancer-cant-be-cured

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email