جراحی سرطان تخمدان

جراحی اصلی‌ترین درمان سرطان تخمدان است. نوع جراحی که بیمار تحت آن قرار میگیرد به محلی بستگی دارد که سرطان در آن گسترش یافته است. بیشتر زنان با هدف درمان سرطان تخمدان برای برداشتن رحم، تخمدانها و لولههای رحمی تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند. در طی عمل جراح داخل شکم و اندام های شکمی را از نظر علائم سرطان معاینه می‌کند. هدف جراح این است که در صورت گسترش سرطان به سایر نواحی لگن یا شکم، در حد امکان توده سرطانی را از بدن خارج کند.  به این عمل debulking surgery میگویند.

جراحی برای برداشتن رحم، تخمدانها و لوله‌های رحمی

 جراحی برای سرطان تخمدان معمولاً یک عمل جراحی سنگین محسوب میشود. جراح (متخصص زنان و زایمان) باید اطمینان حاصل کند که در حد امکان بدن از توده سرطانی پاک شود. اکثر خانمهای مبتلا به سرطان تخمدان برای برداشتن موارد زیر تحت جراحی خواهند گرفت:

  • • تخمدانها و لولههای رحمی
  • • رحم، از جمله دهانه رحم

 به این عمل هیسترکتومی کامل شکم ( total abdominal hysterectomy) و سالپینگ اووفورکتومی دو طرفه (bilateral salpingo-oophorectomy ) گفته می‌شود. 

                  در صورت ابتلا به سرطانی که در مرحله بسیار پایین (A1) قرار دارد، جراح ممکن است که تخمدان و لوله رحمی سالم را در بدن محفوظ نگه دارد.

 جراحی برای سرطان تخمدانی که در مراحل اولیه قرار دارد

 مرحله اولیه سرطان تخمدان به این معنی است که سرطان فراتر از تخمدان گسترش پیدا نکرده است (مرحله یک). بیمار برای برداشتن قسمتهای زیر تحت جراحی قرار میگیرد:

  •  تخمدانها 
  •  لولههای رحمی 
  •  دهانه رحم و رحم

در حین جراحی، جراح بیمار را دقیق معاینه میکند که وضعیت گسترش سرطان را مشخص شود. این کار به پزشک کمک میکند که مرحله سرطان تعیین و در ادامه روند درمانی از آن استفاده کند.

برای بررسی وضعیت گسترش سرطان در بیمار، جراح از چندین ناحیه در شکم و لگن نمونه برداری می‌کند. به نمونه برداری از بافت چربی (امنتوم یا omentum ) نزدیک تخمدانها، امنتکتومی (omentectomy) گفته میشود. در طی نمونه برداری مقداری مایع استریل به داخل شکم تزریق و سپس خارج می‌شود. در ادامه مایع خارج شده به آزمایشگاه برای بررسی‌های بیشتر ارسال می‌شود. همچنین ممکن است در طی نمونه برداری برخی از گرههای لنفاوی اطراف رحم و تخمدان یا در لگن و شکم جراحی شوند.

بچه‌دار شدن در آینده

 در برخی از سرطانهای تخمدان (مرحله یک) ممکن است که فقط تخمدان و لوله‌های رحمی آسیب دیده برداشته شوند و بخش‌های سالم تخمدان و رحم در جای خود حفظ شوند. این بدان معناست که قابلیت بارداری بیمار محفوظ می‌ماند. در صورتی که بیمار دوران یائسگی را پشت سر گذاشته یا قصد نداشته باشد که در آینده بچهدار شود، پزشک ممکن است به او توصیه کند که هر دو تخمدان و رحم از بدن خارج شوند.

 

جراحی برای سرطان پیشرفته تخمدان

 سرطان پیشرفته به معنای گسترش سرطان از تخمدان به سایر ارگانهای بدن (مراحل 2 ، 3 و 4) میباشد. بیمار برای برداشتن قسمتهای زیر تحت جراحی قرار میگیرد:

  •  تخمدان‌ها
  •  لوله‌های رحمی 
  •  رحم و دهانه رحم 

هدف جراح این است که در صورت گسترش سرطان به سایر نواحی لگن یا شکم، در حد ممکن توده سرطانی را از بدن خارج کند.

همانند سرطان تخمدان مقدماتی، جراح ممکن است که حین جراحی چندین نمونه بافت (بیوپسی) از داخل شکم و لگن تهیه کند. هدف از نمونه برداری  بررسی گسترش سرطان در بدن میباشد. در صورت تجمع مایعات در شکم (آسیت)، ممکن است پزشکان از آن نمونه گرفته و نمونه را برای بررسی سلولهای سرطانی به آزمایشگاه ارسال کنند.

جراحی روده

در صورت گسترش سرطان تخمدان به روده و انسداد آن، گاهی جراحان یخشی از روده را نیز از بدن خارج می‌کنند. ممکن است جراح مجبور باشد یک دهانه (استوما) در قسمت خارجی شکم ایجاد کنند، تا محتویات روده به درون کیسه تخلیه شوند. به این کیسه کولوستومی (colostomy) می‌گویند.کلوستومی اغلب موقتی است. هنگامی که همه چیز بعد از عمل اول برطرف شود، جراح می‌تواند یک عمل کوچکتر برای بستن مجدد استوما انجام دهد.

چگونگی انجام جراحی توسط جراح

جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام میشود و بیمار در طول جراحی بیهوش میباشد. بسته به نوع جراحی که بیمار تحت آن قرار میگیرد، به طور کلی بیمار بین 2 تا 4 روز در بیمارستان بستری می‌شود و پس از آن حداقل یک ماه یا بیشتر برای بهبودی نیاز است که در خانه تحت مراقبت قرار بگیرد.

منابع

https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/ovarian-cancer/treatment/surgery/types-surgery

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email