زندگی پس از جراحی سرطان پستان

صفحه اصلیانواع سرطانسرطان پستان – زندگی در سایه سرطان پستان – سرطان پستان مقدماتی – زندگی پس از جراحی سرطان پستان

این متن حاوی اطلاعاتی درباره زندگی در کنار تجربه جراحی سرطان پستان، احساسات فرد درباره‌ی جراحی و افراد یاری دهنده به فرد است. پس از جراحی سرطان پستان، کنار آمدن با شکل جدید بدن، ممکن است مدتی طول بکشد. در طول زمان تورم و کبودی بدن کاهش می‌یابد و زخم‌های حاصل از عمل بهبود و اثر آن‌ها کم رنگ تر می‌شود. در صورت استفاده از فرم دهنده‌های بدن و پستان کاذب (پروتز) به تدریج اعتماد به نفس فرد تقویت می‌شود. فراز و نشیب‌های احساسی، ممکن است بیشتر طول بکشد. هنگامی که فرد برای معاینه مراجعه می‌کند یا در موقعیت های جدید مانند بودن در کنار یک شریک جدید قرار می‌گیرد، ممکن است دوباره دچار اضطراب شود. فرد از هر روشی که برایش بهتر است، می‌تواند مراقبت و پشتیبانی دیگران را دریافت کند.

احساسات فرد بعد از جراحی پستان

چند ماه اول پس از جراحی می‌تواند بسیار برای فرد ناراحت کننده باشد و ممکن است احساسات شدیدی داشته باشد از جمله:

  • غم و اندوه
  • ترس
  • شوکه شدن
  • عصبانیت

همچنین اعتماد به نفس فرد نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. هرچند که رفتار افراد نسبت به جراحی از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. اکثر خانم‌ها برای کنار آمدن با تغییرات پستان خود نیاز به زمان دارند. فرد باید به خود فرصت دهد تا با شرایط جدید سازگار شود. گفتگو با افرادی که تجربه مشابه‌ی داشتند، می‌تواند به فرد کمک کند. فرد می‌تواند از پرستار خود اطلاعات لازم را برای جمع‌های افراد درگیر سرطان و شرکت در آن‌ها کسب کند.

شکل ظاهری پس از جراحی پستان

خانم‌ها روش‌های مختلفی را برای سازگاری با تغییرات بدن خود پیدا می‌کنند. ممکن است فرد ترجیح دهد تا:

  • پس از جراحی وقتی برای اولین بار بدن خود را می‌بیند، تنها باشد.
  • با همراهی یکی از نزدیکان خود، تغییرات بدن خود را پس از عمل جراحی مشاهده کند.

جراح تمام تلاش خود را انجام خواهد داد تا زخم‌ها و بخیه‌های جراحی کمترین اثر را بر روی پوست ایجاد کنند. طبیعی است که با تغییرات حاصل از عمل جراحی فرد با سختی و مشکل رو به رو شود. فرد ممکن است نگران این موضوع باشد که فرزندانش چگونه با تغییرات بدن او رفتار می‌کنند و چه تاثیری ممکن است بر روی رابطه آن‌ها بگذارد که از این قبیل  نگرانی‌ها طبیعی است. اما فرد باید در نظر داشته باشد که تغییرات ظاهری بدن بر روی رابطه با نزدیک ترین افراد تاثیر نمی‌گذارد. راه کار‌های مختلفی وجود دارد که ممکن است به فرد کمک کند تا با تغییرات ظاهر پستان خود کنار بیاید.

انتظارات براساس واقعیت موجود

قبل از جراحی، فرد می‌توان درمورد درمان با جراح و پرستار خود صحبت کند که این موضوع می‌تواند در آینده به فرد برای مواجه با تغییرات کمک کند. در صورتی که فرد به جراح خود اطلاع دهد که می‌خواهد تصویر کاملی از اتفاقاتی داشته باشد که حین جراحی و بعد از جراحی اتفاق می‌افتد، جراح با فرد صادق خواهد بود و توضیحات کاملی را ارائه می‌دهد. بلافاصله پس از جراحی، ناحیه جراحی شده بسیار متورم و دارای زخم می‌باشد که این زخم و تورم پس از مدت کوتاهی از بین خواهد رفت.

صحبت با افراد دارای تجربه جراحی پستان

برای برخی از افراد گفتگو با افرادی که تجربه مشابه‌ای داشتند بسیار دلگرم‌کننده است اما برای همه مفید نیست. جراح یا پرستار ممکن است بتواند فرد را با اشخاصی که عمل مشابه‌ای انجام دادند، معرفی کند.

دیدن تصویر خود در آینه

معمولاً بهتر است قبل از این‌که فرد به آینه نگاه کند، تا یک یا دو روز بعد از عمل صبر کند. ممکن است فرد بخواهد تا هنگامی که برای اولین بار به زخم های خود نگاه می‌کند، شخصی به عنوان همراه کنار او باشد. دیدن بدن خود برای اولین بار ممکن است شوکه کننده باشد. ممکن است در ناحیه جراحی بخیه دیده شود و آن قسمت‌ها کبود یا متورم دیده شوند. بنابراین بهتر است که شخصی آن‌جا باشد تا از فرد حمایت کند. کارکنان بیمارستان از احساسات فرد بسیار آگاه خواهند بود و تمام تلاش خود را برای اطمینان و کمک به فرد انجام خواهند داد.

صحبت با نزدیکان

بهترین افراد برای حمایت عاطفی برای بیشتر انسان‌ها خانواده و دوستان می‌باشند که ممکن است بیمار از ناراحتی آنها نگران شود. اشتراک احساسات و حمایت توسط خانواده می‌تواند به فرد کمک کند. در صورتی که فرد در روابط صمیمی خود پس از تغییرات در بدن با همسر خود مشکلی دارد، باید سعی کند که آن‌ها را با او در میان بگذارد. همچنین گاهی مشاور می‌تواند به فرد برای برطرف کردن نگرانی‌ها کمک کند.

مسائل جنسی پس از جراحی سرطان پستان

جراحی پستان تاثیری بر روی امکان داشتن رابطه جنسی ندارد. اما احساسات فرد ممکن است میل جنسی را برای مدتی تغییر دهند. بدن فرد ممکن است هنگام لمس بسیار حساس باشد و فرد هنگام نگاه همسر خود و داشتن رابطه جنسی دچار اضطراب شود که برای رفع این مشکلات نیاز به زمان است. شاید برای فرد مفید باشد که شریک زندگی خود را قبل از عمل برای بازدید از کلینیک با خود ببرد.  به این ترتیب آنها آماده می‌شوند تا متوجه اتفاقات بعد از جراحی باشند.

دریافت کمک و پشتیبانی

افراد زیادی هستند که می توانند به فرد کمک و پشتیبانی دهند. برخی افراد از این که از کسی درخواست کمک کنند، احساس خوشایندی ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email