سرطان پستان و بارداری

صفحه اصلیانواع سرطانسرطان پستان – زندگی در سایه سرطان پستان – سرطان پستان و بارداری

 

این متن اطلاعاتی در مورد سرطان پستان و اهمیت جلوگیری از بارداری در طول درمان و راه‌‌‌های عملی آن می‌‌‌باشد.

پرهیز از بارداری در طول درمان

در صورتی که بیمار تحت درمان با روش‌‌‌های زیر می‌‌‌باشد باید از باردار شدن جلوگیری کند:

  • شیمی درمانی
  • هورمون درمانی
  • داروهای هدفمند سرطان

این داروها می‌‌‌توانند به جنین در حال رشد فرد آسیب برسانند. استفاده از روش‌‌‌های قابل اعتماد پیشگیری از بارداری به محض شروع درمان بسیار مهم است. برخی از روش‌های درمانی می‌توانند باعث ناباروری شوند. اما این امر بلافاصله اتفاق نمی‌افتد. بنابراین در طول دوره درمان باید از روش‌های جلوگیری از بارداری استفاده شود.

روش‌‌‌های کنترل بارداری

فرد می‌‌‌تواند با پزشک خانواده، متخصص سرطان یا پرستار در مورد روش‌‌‌های پیشگیری از بارداری صحبت کند. بسیاری از پزشکان به خانم‌‌‌ها توصیه نمی‌‌‌کنند تا از قرص‌‌‌های ضد بارداری استفاده کنند. زیرا منجر به این می‌‌‌شوند تا هورمون‌‌‌ها بر روی سلول‌‌‌های سرطانی باقی مانده، اثر بگذارند.

 روش‌‌‌های توقف یا withdrawal methods و روش‌‌‌های ریتمی یا rhythm methods برای جلوگیری از بارداری به اندازه کافی ایمن نیستند. روش‌‌‌های جایگزین زیادی وجود دارد که فرد می‌‌‌تواند درباره‌‌‌ی آن‌‌‌ها با شریک زندگی خود یا کسی که به او اعتماد دارد، صحبت کند. پزشک خانواده یا متخصصان در کلینیک پیشگیری از بارداری می‌‌‌توانند اطلاعات دقیق‌‌‌تری درباره روش‌‌‌ها به فرد دهند.

 فرد می‌‌‌تواند از روش‌‌‌های زیر استفاده کند:

  • روش‌‌‌های پیشگیرانه (کاندوم یا درپوش)
  • استفاده از روش‌‌‌های پیشگیری به کمک ژل‌‌‌های روان کننده هنگام سکس
  • فنر (IUD) وسیله کوچک T شکل است که پزشک یا پرستار در رحم فرد قرار می‌‌‌دهند. فنر هورمونی را ترشح نمی‌کند و این وسیله می‌‌‌تواند 5 تا 10 سال در رحم باقی بماند.