عوامل خطر در سرطان پستان

عوامل خطر

هر چیزی که باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری شود، عامل خطر گفته می‌شود. داشتن یک مورد یا بیشتر از یک مورد از عوامل خطر زیر به این معنی نیست که فرد حتما به سرطان پستان دچار شده است. ممکن است تعداد زیادی از مردم که این عوامل را دارند، هرگز به این بیماری دچار نشوند. همچنین برخی دیگر از مردم بدون داشتن عامل خطر، این بیماری در آن‌ها پیشرفت کند و یا عده ای دیگر بدون این که خطری آن‌ها را تهدید کند، دچار بیماری شوند.

 

اضافه وزن و چاقی

بعد از یائسگی خطر ابتلا به سرطان پستان در خانم‌های دارای اضافه وزن بیشتر از خانم های فاقد اضافه وزن است. اگر آقایان نیز اضافه وزن یا چاقی داشته باشند، خطر ابتلا به سرطان پستان در آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. برای خانم‌ها و آقایان هر چه وزن افزایش پیدا کند، خطر ابتلا به سرطان افزایش پیدا می‌کند. شاخص توده‌ی بدنی یا معیاری است که از قد و وزن برای تشخیص وضعیت وزنی سالم استفاده می‌کند. برای اغلب بالغین BMI مناسب بین 5/18 تا 9/24 می‌باشد. داشتن اضافه وزن به معنی BMI بین 25 تا30 می باشد. چاقی به معنای داشتن اضافه وزن زیاد یا BMI 30 یا بالاتر می‌باشد. سعی شود که با فعالیت بدنی و داشتن رژیم غذای سالم و متعادل، وزن در حالت سالم قرار بگیرد.

 

برای مشاوره آنلاین کلیک کنید.

 

الکل

نوشیدن الکل خطر ابتلا به سرطان پستان را در خانم‌ها افزایش می‌دهد. مصرف هر واحد اضافه الکل در طول روز خطر را افزایش می‌دهد. تعداد واحد‌ها در مشروب بستگی به سایز نوشیدنی و حجم الکل دارد. آخرین دستور العمل‌ها توصیه می‌کنند که افراد بیش از 14 واحد الکل در هفته ننوشند.

قرص‌های پیشگیری از بارداری

هنگام استفاده از قرص ضد بارداری، خطر ابتلا به سرطان پستان به میزان بسیار کم وجود دارد. این افزایش خطر، 10 سال پس از قطع مصرف آن به حالت عادی باز می‌گردد. قابل ذکر است که سرطان پستان در خانم‌های جوان بسیار نادر است. بیشتر خانم‌هایی که قرص مصرف می‌کنند، در سنین اواخر نوجوانی و در دهه بیست سالگی و اوایل دهه 30 سالگی می‌باشند. بنابراین افزایش اندک خطر در مدتی که خانم‌ها این قرص را مصرف می‌کنند، به معنی افزایش  موارد بسیار کمی از سرطان پستان می‌باشد.

هورمون درمانی جایگزین  (Hormone Replacement Therapy)

تعدادی از خانم‌ها از روش هورمون درمانی جایگزین استفاده می‌کنند تا علامت‌های یائسگی را کاهش دهند.

هورمون درمانی جایگزین به دو صورت انجام می‌شود:

 • ترکیبی (استروژن و پروژسترون)
 • فقط استروژن

خطر ابتلا به سرطان پستان در خانم‌های یائسه، با استفاده از هر نوع هورمون درمانی جایگزین بیشتر می‌شود. به طور کلی  هورمون درمانی جایگزین سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان در خانم‌های یائسه می‌شود. اما این خطر در کسانی که از هورمون درمانی جایگزین ترکیبی استفاده می‌کنند، بیشتر است. همچنین این خطر در زنانی که بیش از 5 سال از هورمون درمانی جایگزین استفاده کردند، بیشتر می‌باشد و برای آن‌ها افزایش خطر حداقل تا 10 سال پس از توقف مصرف وجود دارد. هورمون درمانی جایگزین می‌تواند تعدادی مزایای سلامتی نیز داشته باشد. بنابراین اگر فرد در مورد مصرف آن‌ها نگران است، با دکتر خود در مورد خطرات و فواید مصرف آن‌ها مشورت کند.

ارجاع به انکولوژیست

بی تحرکی

در صورت بی تحرکی، خطر ابتلا به سرطان پستان کمی افزایش می‌یابد. این بی تحرکی به معنی انجام ورزش متوسط کم تر از 150 دقیقه در هفته است. تحرک فقط به معنای ورزش و تمرین نیست. هر تحرکی که منجر به گرم شدن بدن و افزایش تنفس شود، به عنوان  تحرک متوسط حساب می‌شود.

عوامل خطری که  نمی‌توان آن‌ها را تغییر داد

افزایش سن

بیشتر سرطان‌های پستان در زنان بالای 50 سال رخ می‌دهد. در حالی که در خانم‌های زیر 40 سال سرطان‌های پستان کم‌تر شایع است.

شجرنامه خانوادگی و ژن‌های به ارث رسیده

برخی افراد نسبت به دیگران دارای احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان پستان هستند. این افزایش احتمال به دلیل ابتلای یکی از اعضای خانواده فرد است. به این موضوع سابقه خانوادگی سرطان گفته می‌شود. داشتن مادر، خواهر یا دختری که مبتلا به سرطان پستان است، خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد. زمانی که یکی از خویشاوندان خیلی نزدیک  مبتلا به سرطان پستان باشد یا اگر یکی از نزدیکان فرد در سن کم تر از 50 سال مبتلا به سرطان پستان شده باشد، خطر ابتلا به سرطان پستان در فرد بالاتر است. اما بیشتر خانم‌هایی که دارای نزدیکانی مبتلا به سرطان پستان می‌باشند، هرگز به آن مبتلا نمی‌شوند. برخی مردم به علت داشتن ژن ارثی معیوب احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان پستان دارند. چندین ژن شناسایی شده است که می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد که تست‌هایی برای شناسایی برخی از آن‌ها وجود دارد. داشتن یکی از این ژن‌های معیوب به این معنی است که احتمال ابتلای فرد به سرطان پستان نسبت به کسانی که آن را ندارند، بیشتر است. هر چند که این موضوع قطعی نمی‌باشد. دو مورد از این ژن‌های معیوب به عنوان BRCA1 شناخته می‌شوند. تنها 2 درصد از سرطان های پستان مرتبط با ژن‌های BRCA1 و BRCA2 است.

ارجاع به متخصص ژنتیک

اشعه‌ی X و پرتودرمانی (اشعه یونیزه کننده)

اشعه یونیزه کننده شامل تست‌هایی نظیر اشعه‌ی X و CT اسکن و درمان‌هایی مانند پرتو درمانی می‌باشد.

اشعه‌ی X  و ماموگرافی

قرار گرفتن در معرض پرتو درمانی باعث افزایش خطر ابتلا به بسیاری از انواع سرطان می‌شود. خیلی از ما هرگز در معرض اشعه کافی قرار نمی­گیریم تا احتمال خطر ابتلا به سرطان به واسطه­ی آن افزایش پیدا کند. امروزه پزشکان تا حد ممکن قرار گرفتن در معرض اشعه را به حداقل رساندند. پزشکان از CT Scan و X-rays در صورت لزوم استفاده می کنند مقدار اشعه مورد استفاده بسیار کم است. تعدادی از خانم‌ها به دلیل قرار گیری در معرض اشعه X در تست ماموگرام که به عنوان بخشی از آزمایشات غربالگری پستان انجام می­شود، دچار استرس و نگرانی هستند. اما مقدار اشعه‌ای که فرد در ماموگرام‌ در معرض آن قرار می‌گیرد، بسیار اندک می‌باشد.

پرتو درمانی

پرتو درمانی برای سرطان پستان، خطر ابتلا به سرطان پستان را در پستان دیگر به مقدار کم افزایش می‌دهد. اما این خطر ابتلای ناچیز، می­تواند در قبال نیاز به درمان سرطان در پستان دیگر نادیده گرفته شود. اگر فرد به منظور درمان نوع دیگر سرطان در قفسه سینه تحت پرتو درمانی قرار بگیرد، خطر ابتلا به سرطان پستان نسبت به کسی که پرتودرمانی انجام نداده بالاتر است. این موضوع به ویژه در خانم‌هایی که در گذشته پرتودرمانی قفسه سینه برای لنفوم هوچکین (Hodgkin lymphoma) داشتند، وجود دارد. اگر فرد به پرتودرمانی برای لنفوم هوچکین Hodgkin lymphoma)) یا هر نوع دیگری از سرطان نیاز داشته باشد، پزشک فرد باید به او در مورد خطرات آن با بیمار صحبت داشته باشد و در صورت امکان غربالگری پستان را به او پیشنهاد دهد. اگر فرد  مطمئن نیست که غربالگری داشته باشد، باید با پزشک خود مشورت کند. یاد آوری این نکته مهم است که سرطان‌های ثانویه در صورتی که سریع تشخیص داده شوند قابل درمان هستند. همچنین درمان‌های بر پایه‌ی پرتودرمانی اکنون نسبت به گذشته متمرکز‌تر شدند.

دیابت

اگرچه ما از علت آن مطمئن نیستیم، اما خانم‌هایی که به دیابت مبتلا می­شوند خطر ابتلا به سرطان پستان به میزان اندک در آن‌ها افزایش پیدا می­کند.

تراکم بافت پستان

خطر ابتلا به سرطان پستان در خانم‌های دارای بافت پستان متراکم نسبت به خانم‌های دارای تراکم بافتی کم، بیشتر است. خانم‌هایی که بافت پستان متراکم دارند، چربی کم تر و سلول های پستانی زیاد همراه با بافت پیوندی در پستان دارند. ترکیب ژنتیکی بر تراکم پستان تاثیر می‌گذارد.

بیماری خوش خیم پستان

بیماری خوش خیم پستان بیماری است که در آن تغییری در پستان‌ها ایجاد شده است که مربوط به بیماری سرطان نمی‌باشد.

که شامل سه نوع است:

 • غیرتکثیرشونده (Non-Proliferative)
 • تکثیر شونده‌ی خوش خیم بدون تغییر غیر عادی یا atypia (proliferative without atypia)
 • تکثیر شونده‌ی بدخیم همراه با تغییر غیر عادی یا atypia (proliferative with atypia) یا atypical hyperplasia

غیرتکثیرشونده (Non-Proliferative)

بیماری پستانی که در آن توده‌ی پستانی در حال رشد نمی‌باشد و سلول ها تقسیم نمی‌شوند بیماری خوش خیم پستان از نوع غیرتکثیر شوند یا non proliferative می‌گویند. این موضوع معمولا خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش نمی‌دهد. اما اگر فرد سابقه خانوادگی قوی در مورد ابتلای سرطان پستان دارد، ممکن است خطر ابتلای وی به سرطان پستان به میزان اندک افزایش یابد.

تکثیر شونده‌ی خوش خیم بدون تغییر غیر عادی یا atypia  (proliferative without atypia)

در صورتی که توده‌ی پستانی دارای رشد فاقد سلول‌های غیر عادی (atypia) باشد، خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد.

تکثیر شونده‌ی بدخیم همراه با تغییر غیر عادی یا atypia (proliferative with atypia) یا  atypical hyperplasia

این بدان معنی است که سلول‌ها سرطانی نمی‌باشند، اما به طور غیر طبیعی رشد می‌کنند که می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را در فرد افزایش دهد. در صورتی که این نوع بیماری خوش خیم پستان به فرد اطلاع داده نشود به این مفهوم است که توده‌ی پستانی مربوط به این نوع نمی‌باشد. اما در صورت کنجکاوی فرد می‌تواند موضوع را به پزشک خود مطرح کند. فرد باید همیشه غده ها ی پستانی را چک کند تا اطمینان حاصل شود که آن‌ها سرطانی نیستند.

DICS و LCIS

کارسینوما‌ی در محل از نوع مجرایی یا Ductal Carcinoma In Situ (DCIS) یا کارسینومای در محل از نوع غده‌ای یا Lobular Carcinoma In Situ (LCIS) تغییراتی در داخل بافت پستان هستند که ممکن است در برخی خانم‌ها به سرطان پستان منجر شود. در خانم‌هایی که وجود تومور در مجرای شیری پستان و یا در لوبول های پستان تشخیص داده شده است، خطر سرطان پستان تهاجمی در همان پستان یا پستان دیگر دوبرابر است. اما ذکر این نکته لازم است که بیشتر خانم‌ها با وجود تومور در مجرای شیری و یا در لوبول‌های پستان، دچار سرطان تهاجمی نمی‌شوند.

سن قائدگی و یائسگی

اگر قاعدگی فرد زودرس (قبل از 12 سالگی) باشد، خطر ابتلا به سرطان پستان افزایش پیدا می‌کند. داشتن یائسگی دیرس (بعد از 55 سالگی) نیز می‌تواند خطر سرطان پستان افزایش دهد. این افزایش خطر احتمالا به دلیل ترشح بیشتر هورمون استروژن در طول عمر است.

هورمون‌های جنسی و دیگر هورمون‌ها

سطح هورمون‌های جنسی می‌تواند خطر سرطان پستان را افزایش دهد. این هورمون‌ها عبارتند از :

 • استروژن
 • پروژسترون
 • تستوسترون

هورمون مردانه تستوسترون، می‌تواند در ارتباط با افزایش احتمال ابتلا به سرطان پستان باشد. زن‌ها مقدار کمی از هورمون تستوسترون را در بدنشان دارند. زن‌هایی که قبل از یائسگی، سطح بالاتری از استرژن و تستوسترون را در خونشان دارند دارای احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان پستان هستند. زن‌هایی که قبل از یائسگی دارای میزان زیادی تستوسترون در خون‌شان هستند، دارای خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پستان می‌باشند. زنانی که سطوح بالاتری از فاکتور شبه انسولینی یا insulin like growth factor 1 (IGF-1) را در خون خود دارند، در خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پستان هستند. اینکه چه چیزی سطح IGF-1 را در جریان خون کنترل می‌کند، مشخص نیست. ممکن است که ژن‌ها، وزن بدن و مقدار ورزش کردن در کنترل کردن آن‌ها دخیل باشند.

نژاد

گزارشات زیادی نشان می‌دهند که زنان سفیدپوست نسبت به سایر نژادها بیشتر در خطر سرطان پستان هستند. حداقل قسمتی از آن به دلیل فاکتورهای سبک زندگی می‌باشد.

داشتن سابقه ابتلا به سرطان

سابقه ابتلا به سرطان پستان خطر ابتلا به سرطان پستان را در طول زندگی فرد افزایش می‌دهد. این موضوع ممکن است در همان پستان یا در پستان دیگر رخ دهد. متخصص با معاینات منظم فرد را به دقت برای تشخیص زودهنگام سرطان زیر نظر می‌گیرد. افرادی که در جوانی پرتودرمانی قفسه سینه برای لنفوم هوچکین انجام دادند، ریسک بالاتری در ابتلا به سرطان پستان دارند. مبتلا بودن به سرطان های نوع دیگر نیز ریسک ابتلای به سرطان پستان را افزایش می‌دهد. همچنین خطر ابتلا به سرطان پستان در افرادی که سابقه موارد زیر را داشتند بیشتر است:

 • سرطان پوست ملانوما
 • سرطان ریه
 • سرطان روده
 • سرطان رحم
 • نوعی سرطان خون به نام لوکمی لنفوسیتی مزمن یا chronic lymphocytic leukemia

قد

 بعد از یائسگی خطر ابتلای خانم‌های قد بلند به سرطان پستان بیشتر است. هنوز دلیل آن مشخص نیست اما می‌تواند ناشی از تفاوت سطح هورمونی در زنان قد بلند باشد.

نداشتن بچه یا بچه‌دار شدن در سنین بالا

داشتن یا نداشتن بچه و زمان بچه‌دار شدن، از مواردی هستند که ممکن است نتوان آن‌ها را کنترل کرد. زن‌هایی که بچه‌دار شدن نسبت به زن‌های فاقد بچه اندکی کمتر در خطر ابتلا به سرطان پستان هستند. هرچه تعداد بچه بیشتر باشد، خطر ابتلا نیز کمتر است. سنی که در آن فرد برای اولین بار بچه‌دار می‌شود نیز در این موضوع موثر است. هرچه در سنین پایین‌تری برای اولین‌ بار بچه‌دار شود، خطر کمتری فرد را تهدید می‌کند.

مواردی که شواهد واضحی برای آن‌ها وجود ندارد

بعضی فاکتورها ممکن است خطر سرطان پستان را افزایش دهند. ولی شواهد کافی برای اطمینان از آن‌ها وجود ندارد.

تغذیه و خطر سرطان پستان

برای بررسی تاثیر تغذیه بر افزایش خطر سرطان پستان تحقیقات زیادی انجام شده است. اکثر یافته‌ها با اختلاف، بی‌ثمر و ناپیوسته بودند.

روی تعدادی از غذاها تحقیقات انجام شده است شامل :

 • چربی
 • لبنیات
 • فیبر
 • میوه
 • سویا

تحقیقات درباره رژیم و سرطان پستان بسیار مشکل است. زیرا همه ما طیف گسترده‌ای از غذاها را در مقدارهای متفاوت مصرف می‌کنیم. غذا خوردن طبق رژیمی سالم و متعادل می‌تواند وزن بدن را در حالت تعادل نگه دارد. شواهدی وجود دارد که داشتن اضافه وزن یا چاقی بعد از یائسگی می‌تواند خطر سرطان پستان را افزایش دهد.

سیگار کشیدن

مصرف تنباکو ممکن است باعث افزایش ابتلا به سرطان پستان شود. هرگز برای ترک کردن سیگار دیر نیست. هرچه زودتر مصرف سیگار ترک شود بهتر است.

عواملی که خطر سرطان پستان را کاهش می‌دهند

بعضی فاکتورها می‌توانند خطر سرطان پستان را کاهش دهند.

شایعات در مورد سرطان

داستان‌هایی درباره دلایل احتمالی ابتلا به سرطان پستان غالباً در رسانه ها پخش می‌شود که مشخص نیست که چه اسنادی این دلایل را پشتیبانی می‌کنند. ممکن است چیزهایی شنیده شده که در اینجا گنجانده نشدند. این امر به این دلیل است که هیچ مدرک قوی در مورد آنها وجود ندارد.

 

https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/breast-cancer/risks-causes/risk-factors

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email