عوامل خطر سرطان معده

خطر ابتلا به سرطان معده به موارد زیادی از جمله

  • سن بیمار
  • سبک زندگی بیمار

بستگی دارد. هر عاملی که بتواند خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش دهد، عامل خطر نامیده می­‌شود. از طرفی دیگر به مواردی که خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش دهند، عوامل پیشگیرانه گفته می­‌شود. داشتن یک یا چند عامل خطر به این معنی نمی‌باشد که فرد قطعاً به سرطان معده مبتلا خواهد شد.

 

 

عفونت هلیکوباکتر پیلوری ( Helicobacter pylori)

عفونت با هلیکوباکتر پیلوری (H.pylori) عامل ایجاد حدود 40 درصد از سرطان­‌های معده می­‌باشد. هلیکوباکترپیلوری باکتری است که در مخاط پوشش معده زندگی می­‌کند. در اکثر افراد ابتلا به عفونت هلیکوباکترپیلوری مشکلی ایجاد نخواهد کرد. اما در برخی موارد، عفونت طولانی مدت هلیکوباکتر پیلوری می­‌تواند باعث التهاب و زخم معده شود. همچنین برخی شواهد نشان می­‌دهند که رژیم غذایی ممکن است با هلیکوباکترپیلوری تداخل داشته باشد و خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش دهد.

با آزمایش­‌های مختلفی می­توان عفونت ناشی از هلیکوباکتر را شناسایی کرد. از جمله:

  • آزمایش خون
  • آزمایش مدفوع
  • تست نفس

برای درمان عفونت ناشی از هلیکوباکتر پیلوری نیاز به مصرف آنتی بیوتیک همراه با داروهای کاهش میزان اسید معده می‌باشد.

 

 

سن و جنسیت

سرطان معده در افراد مسن رایج­‌تر می‌باشد. حدود نیمی از سرطان­‌های معده در افراد 75 سال به بالا ایجاد می‌­شود. آقایان در مقایسه با خانم‌­ها، بیش­تر به سرطان معده مبتلا می­شوند.

 

 

استعمال دخانیات

استعمال دخانیات خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش می­‌دهد. خطر ابتلا به سرطان با تعداد سیگار در روز افزایش می‌­یابد. برای ترک سیگار هرگز دیر نیست. اما هرچه زودتر فرد اقدام به ترک آن کند مفیدتر است.

 

 

اضافه وزن یا چاقی

اضافه وزن یا چاقی خطر ابتلا به سرطان در قسمت فوقانی معده (کاردیا) را افزایش می­دهد. کاردیا بخشی از معده است که مری به معده متصل می‌شود. پزشکان سرطان­‌هایی را که در محل اتصال معده به مری بروز پیدا می‌کند، سرطان معده کاردیا می‌نامند. شیوه­‌ی درمان سرطان این ناحیه با سایر سرطان­‌های معده متفاوت است. چاقی به معنای اضافه وزن زیاد با شاخص توده بدنی  (BMI 30) یا بالاتر است. از طریق تحرک و داشتن رژیم غذایی امکان رسیدن به تعادل وزنی می‌باشد.

 

 

الکل

خطر ابتلا به سرطان معده در افرادی که هر روز 3 واحد یا بیشتر الکل می­‌نوشند، در مقایسه با افرادی که الکل مصرف نکرده یا کم مصرف می‌کنند، بیش­تر است.

 

 

کار با مواد شیمیایی

برخی مشاغل همچون فعالییت در صنعت تولید لاسیتیک و کار با مواد شیمیایی خاص می­‌تواند خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش دهد. همچنین برخی تحقیقات ارتباطی بین قرار گیری در معرض آزبست و ترکیبات غیر آلی با سرطان معده گزارش دادند. هرچند که شواهد و مدارک در این رابطه محدود است.

 

 

کاهش خطر و سایر علل احتمالی

ممکن است افراد در مورد سایر عوامل ایجاد کننده سرطان چیزهایی شنیده باشند. اغلب داستان­هایی در مورد علل بالقوه در رسانه­‌ها وجود دارد و همیشه مشخص نیست که بر اساس کدام سند این عوامل را مطرح کردند. در این متن به این عوامل اشاره نشده است زیرا شواهد محکمی برای اثبات آن­ها وجود ندارد.

 

 

منبع

https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/stomach-cancer/causes-risks

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email