عوامل پیشگیرانه در سرطان پستان

صفحه اصلیانواع سرطانسرطان پستانعوامل خطر و پیشگیری سرطان پستان – عوامل پیشگیرانه در سرطان پستان

برخی فاکتور‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌توانند کمک کنند تا خطر ابتلا به سرطان کاهش یابد.

عوامل پیشگیرانه در سرطان پستان

 داشتن تحرک

مطالعات متنوع نشان دادند که تحرک می‌‌‌‌‌تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش دهد. تجزیه و تحلیل 35 مطالعه نشان داد که در خانم‌‌‌‌‌های با میزان فعالیت بالا، در مقایسه با خانم‌‌‌‌‌های با فعالیت کم، خطر ابتلا به سرطان پستان 14 درصد پایین‌‌‌‌‌تر است.

مطالعه دیگری نشان داد هر چه یک خانم دارای فعالیت بیشتری باشد، خطر ابتلا به سرطان بیش‌‌‌‌‌تر کاهش پیدا می‌‌‌‌‌کند. برای مثال به ازای هر دو ساعت فعالیت متوسط تا شدیدی که در هفته یک خانم صرف می‌‌‌‌‌کند، خطر ابتلا به سرطان پستان 5 درصد کاهش می‌‌‌‌‌یابد.

منظور از تحرک به عنوان عوامل پیشگیرانه در سرطان پستان، می‌‌‌‌‌تواند شامل:

  • داشتن شغلی که نیاز به تحرک فیزیکی دارد
  • ورزش‌‌‌‌‌های تفریحی مانند پیاده روی، ورزش کردن یا دوچرخه سواری
  • فعالییت‌‌‌‌‌های روزانه مانند اتو‌ کردن، باغبانی، نظافت

احتمالا چون تحرک، سطح انسولین، هورمون‌‌‌‌‌ها و فاکتورهای رشد را در بدن کاهش می‌‌‌‌‌دهد، خطر ابتلا به سرطان پستان نیز کاهش می‌‌‌‌‌یابد.

 

شیردهی

شیردهی خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می‌‌‌‌‌دهد. موارد زیر در کاهش بیشتر احتمال ابتلا به سرطان پستان موثر است:

  • در صورتی که فرد در سنین پایین‌‌‌‌‌تر بچه‌‌‌‌‌دار شده باشد.
  • هرچه زمان شیردهی طولانی‌‌‌‌‌تر باشد.

هرچند که کاملا علت این موضوع مشخص نیست. اما این احتمال وجود دارد که عدم ترشح تخمک توسط تخمدان در دوران شیردهی یا تغییر سلول‌‌‌‌‌های پستانی در طول شیر دادن و مقاوم شدن آن‌‌‌‌‌ها به تغییراتی که منجر به سرطان می‌‌‌‌‌شوند، دلیل کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان باشد.

 

آسپرین و دارو‌‌‌‌‌های ضد التهاب

تحقیقات نشان داده است که در خانم‌‌‌‌‌هایی که به طور منظم از آسپرین یا سایر داروی‌‌‌‌‌های غیر استروئیدی ضد التهاب استفاده می‌‌‌‌‌کنند، خطر ابتلا به سرطان پستان اندکی کم‌‌‌‌‌تر است. دانستن این نکته اهمیت دارد که آسپرین می‌‌‌‌‌تواند پوشش معده را تحریک کند و باعث ‌خونریزی شود.

بنابراین قبل از شروع مصرف آن، فرد باید به طور منظم با پزشک عمومی خود مشورت کند. در صورتی که فرد سابقه‌‌‌‌‌ی هرگونه زخم‌معده را دارد، نباید از این داروها استفاده کند.

 

درمان سرطان پستان افراد با شانس خطر بالا

بعضی از افرادی که دارای اعضای خانواده مبتلا به سرطان پستان هستند، در مقایسه با عموم مردم در معرض خطر بیش‌‌‌‌‌تری در ابتلای به آن قرار دارند. برای کسانی که در معرض خطر بیشتری هستند، دارو‌‌‌‌‌ها و روش‌‌‌‌‌های جراحی وجود دارند که می‌‌‌‌‌توانند کمک کنند تا خطر ابتلا به سرطان پستان کاهش پیدا کند.

 

  دارو‌‌‌‌‌هایی برای زنانی که دارای شانس ابتلا بالا به سرطان پستان هستند

دستورالعمل‌‌‌‌‌های پزشکی NICE دارو‌‌‌‌‌های خاصی را برای کاهش شانس ابتلا به سرطان در افراد با شانس خطر بالا را توصیه کرده است:

  • تاموکسیفن (tamoxifen) به مدت 5 سال برای زنانی که یائسه نشدند.
  • آناسترازول (anastrozole) به مدت 5 سال برای زنانی که یائسه شدند.
  • رالوکسیفن (raloxifene) یا تاموکسیفن به مدت 5 سال برای زنانی که یائسه شدند اما قادر به مصرف آناسترازول نیستند.

درصورتی که فرد دارای شانس ابتلا متوسط به سرطان پستان باشد، پزشک متخصص فرد ممکن است در مورد این دارو‌ها با او صحبت کند. همه‌ی این داروها عوارض جانبی دارند و برای همه مناسب نیستند. در صورت نیاز توصیه می‌‌‌‌‌شود با پزشک مشورت شود.

اگر فرد برای کاهش خطر سرطان پستان، جراحی کرده باشد به مصرف این‌دارو‌‌‌‌‌ها نیاز ندارد.

جراحی برای سرطان پستان پرخطر

در خانم‌‌‌‌‌های با شانس خطر بالا، جراحی برداشتن هر دو پستان، می‌‌‌‌‌تواند یک گزینه باشد که به عنوان ماستکتومی‌‌‌‌‌ دو طرفه (bilateral mastectomy) شناخته می‌‌‌‌‌شود. دو طرفه به معنی هر دو پستان و ماستکتومی به معنای برداشتن پستان می‌باشد.

بسیار مهم است که فرد قبل از اینکه تصمیمی برای عمل جراحی بگیرد با مشاور ژنتیک ملاقات کند. آن ها در مورد خطراتی که شخص را تهدید و یا گزینه های دیگر، مانند غربالگری با فرد صحبت می‌‌‌‌‌کنند. آن‌‌‌‌‌ها همچنین در مورد احساسات فرد و یا هر نگرانی که فرد ممکن است داشته باشد، با او حرف خواهند زد.

در حین عمل جراحی جراح تا جایی که ممکن است بافت پستان را برمی‌‌‌‌‌دارد. اما امکان برداشتن همه‌‌‌‌‌ی سلول‌‌‌‌‌های پستانی محتمل نمی‌‌‌‌‌باشد. بنابراین اگرچه جراحی خطر را کاهش می‌‌‌‌‌دهد. اما کاملا آن را از بین نمی‌‌‌‌‌برد.

فرد ممکن است حین عمل جراحی یا پس از آن بازسازی پستان (breast reconstruction) را انجام‌دهد. این عمل جراحی،  ایجادپستان‌‌‌‌‌های جدید با استفاده از بافت‌‌‌‌‌های جاهای دیگر بدن فرد و یا استفاده از روش کاشت است.

انتخاب این که فرد عمل جراحی از نوع پیشگیرانه را انجام دهد، ممکن است برای او و خانواده سخت باشد. در زمینه داشتن زمینه وراثتی با پزشک خود مشورت کنید.

ارجاع به متخصص ژنتیک

 

رژیم غذایی و الکل

یک رژیم غذایی سالم و محدود کردن حجم الکل به کاهش خطر ابتلای فرد به سرطان پستان کمک کند. فرد باید سعی کند وزن سالم خود را به ویژه در دوران یائسگی حفظ کند.

منبع: https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/breast-cancer/risks-causes/protective-factors

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email