مفهوم سرطان پستان در مردان

صفحه اصلیانواع سرطانسرطان پستان – سرطان پستان در مردان – مفهوم سرطان پستان در مردان

سرطان پستان در مردان به ندرت اتفاق می‌‌‌‌‌‌‌افتد. شباهت‌هایی بین سرطان پستان در مردان و زنان وجود دارد. اما تفاوت‌های مهمی نیز بین این دو نوع سرطان دیده می‌‌‌‌‌‌‌شود. رایج‌‌‌‌‌‌‌ترین نوع سرطان پستان در مردان و زنان، سرطان پستان تهاجمی مجرایی (invasive ductal carcinoma) می‌‌‌‌‌‌‌باشد. برخی از مردان درگیر سرطان‌های پستان نادر از جمله سرطان‌‌‌‌‌‌‌های پستان التهابی (inflammatory breast cancer) می‌شوند. همچنین ممکن است مرد دچار بیماری‌هایی شود که منجر به سرطان پستان شود. همچون:

  • سرطان مجاری در محل یا ductal carcinoma in situ
  • سرطان لوبولار تهاجمی (invasive lobular carcinoma)
  • بیماری پاجت (Paget’s disease) پستان

 

بالا رفتن سن

مهم‌ترین عامل ابتلا به سرطان پستان در مردان بالارفتن سن می‌باشد و بیشتر سرطان‌های پستان در مردان، بین سنین 60 تا 70 سال رخ می‌‌‌‌‌‌‌دهد.

سطح بالای استروژن

همه‌‌‌‌‌‌‌ی مردان در بدن خود مقدار کمی استروژن تولید می‌کنند و این یک امر طبیعی است. اما سطح بالای استروژن در مردان خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد. از عوامل بالارفتن سطح استروژن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اضافه وزن
  • برخی بیماری‌‌‌‌‌‌‌های ژنتیکی
  • بیماری مزمن کبدی، مانند سیروز (cirrhosis)
  • سندرم کلاینفلتر (Klinefelter’s syndrome)
سندرم کلاینفلتر (Klinefelter's syndrome)

سندرم کلاینفلتر یک بیماری ژنتیکی نادر است که در آن مرد با کروموزوم اضافی X به دنیا می‌‌‌‌‌‌‌آید. این بدان معنی است که وی به جای XY دارای کروموزوم XXY است. این امر منجر به عدم تعادل هورمون و باعث می‌‌‌‌‌‌‌شود بدن تستوسترون کمتری تولید کند. سندرم کلاینفلتر در مردان شانس ابتلا به سرطان را بالا می‌‌‌‌‌‌‌برد. اما این بدان معنی نیست که فرد حتما به سرطان مبتلا می‌‌‌‌‌‌‌شود. سرطان پستان در مردان به ندرت رخ می‌‌‌‌‌‌‌دهد. بنابراین حتی در صورتی که در مردان شانس ابتلا به دلیل بیماری‌‌‌‌‌‌‌هایی مانند سندرم کلاینفلتر افزایش یابد، خطری که آن‌‌‌‌‌‌‌ها را تهدید می‌‌‌‌‌‌‌کند همچنان بسیار کم است.

قرار گرفتن در معرض تابش

مردانی که  قبلاً در ناحیه قفسه سینه در معرض اشعه قرار گرفتند، شانس بیش‌‌‌‌‌‌‌تری برای ابتلا به سرطان پستان دارند.

سابقه فامیلی

مردانی که دارای خویشاوندان زن مبتلا به سرطان پستان هستند، شانس بیش‌‌‌‌‌‌‌تری برای ابتلا به سرطان پستان دارند. به ویژه اگر این افراد دارای ویژگی‌های زیر باشند:

  • ابتلا خویشاوندان خیلی نزدیک(مادر یا خواهر) به سرطان پستان
  • ابتلا خویشاوند مبتلا به سرطان پستان در سن کمتر از 40 سالگی

مردان همانند خانم‌‌‌‌‌‌‌ها می‌‌‌‌‌‌‌توانند ژن‌های معیوبی را كه خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌‌‌‌‌‌‌دهند،  به ارث ببرند. تصور می‌شود که حدود 2درصد از سرطان‌‌‌‌‌‌‌های پستان که در زنان تشخیص داده می‌‌‌‌‌‌‌شوند، مستقیماً ناشی از یک ژن ارثی معیوب است. در مردان، این مسئله می‌تواند شایع‌‌‌‌‌‌‌تر باشد. پزشکان فکر می کنند که 5درصد تا 10درصد از سرطان‌های پستان که در مردان تشخیص داده می‌شود، ناشی از ژن های ارثی معیوب است. در مردان مبتلا به سرطان پستان، تغییر در ژن معیوب BRCA2 نسبت به BRCA1 شایع‌‌‌‌‌‌‌تر است.

حمایت‌های عاطفی در سرطان پستان مردان

صحبت کردن درباره سرطان پستان در زنان بسیار متداول است. اما صحبت درباره سرطان در مردان عادی نیست. کنار آمدن با سرطان هم از نظر عملی و هم از نظر عاطفی می‌‌‌‌‌‌‌تواند مشکل باشد. در صورتی که فرد به یک سرطان نادر مبتلا شود، این موضوع دشوارتر می‌شود. آگاه بودن در مورد سرطان و روش‌های درمانی آن می تواند تصمیم گیری و کنار آمدن با آنچه را که اتفاق می افتد، آسان‌تر کند. از آنجایی که سرطان پستان در مردان به ندرت اتفاق می‌‌‌‌‌‌‌افتد، به احتمال زیاد فرد مبتلا در یک بیمارستان بزرگ و خاص تحت معالجه قرار می‌‌‌‌‌‌‌گیرد. بنابراین مشاور  ممکن است سایر مردان مبتلا به سرطان پستان را شناسایی و زمینه مشورت و هم صحبتی را برای بیماران فراهم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email