نمونه برداری دسته‌ای

صفحه اصلیانواع سرطانسرطان پستان – تشخیص سرطان پستان – سرطان پستان مقدماتی – آزمایش‌های پستان – آزمایش‌های تشخیصی پستان – نمونه برداری دسته‌ای

‏ نمونه برداری دسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای یا punch biopsy پستان راهی برای نمونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری از سلول‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های پوست پستان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد.

نمونه برداری دسته ای چیست؟

پزشک یا پرستار فرد از یک دستگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برش کوچک برای نمونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. سپس می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان نمونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را زیر میکروسکوپ بررسی کرد. نمونه برداری دسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به تشخیص بیماری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های پوستی غیرسرطانی مانند اگزما (eczema) همچنین بیماری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی مانند سرطان پستان التهابی یا بیماری پاجت (Pagets disease) کمک کند. ممکن است این آزمایش در بخش سرپایی بیمارستان یا شاید بعد از آزمایش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های دیگر، مانند عکس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برداری پستان با اشعه ایکس (ماموگرافی) یا سونوگرافی انجام شود.

            

 در صورتی که فرد شرایط زیر را داشته باشد ممکن است این آزمایش را انجام دهد؛

 • وجود تغییراتی در پوست پستان
 • احساس گرما یا التهاب در پستان
 • وجود تغییراتی در نوک پستان یا منطقه اطراف آن (areola)
 • احساس درد و ترشح از نوک پستان فرد

 آماده شدن برای نمونه برداری دسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای

قبل از نمونه برداری دسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای، نوشیدن و خوردن و مصرف دارو‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها به صورت عادی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند انجام شود. اما در صورتی که فرد داروهای رقیق‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کننده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی خون را مصرف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند ممکن است لازم باشد تا قبل از آزمایش مصرف آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را متوقف کند. پزشک و پرستار فرد در مورد زمان متوقف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کردن آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها با فرد صحبت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

                          

حین انجام نمونه برداری دسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای

پزشک یا پرستار فرد اطلاعاتی در مورد روش کار به فرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند. آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها ممکن است از فرد بخواهند که فرم رضایت نامه را امضا کند که بهترین زمانی است که فرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند سولات خود را از پزشک یا پرستار بپرسد. انجام نمونه برداری دسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای چند دقیقه طول می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کشد. اما فرد حدود 20 دقیقه نزد پزشک خواهد بود. بخشی از این زمان صرف اطمینان از فهمیدن روند کار و راحتی بیمار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد. یکی از کارکنان از فرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهد تا لباس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بالاتنه خود را به طور کامل دربیاورد. فرد ممکن است لباس بیمارستان را بپوشد. سپس فرد روی یک کاناپه دراز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کشد. وقتی فرد در وضعیت راحتی قرار گرفت، پزشک آزمایش را شروع می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. روند انجام آزمایش به ترتیب زیر انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود:

 • پزشک یا پرستار ناحیه پستان را تمیز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.
 • سپس از بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌حسی موضعی برای بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌حس كردن پوست استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌كنند كه ممكن است اندكی سوزش ایجاد كند.
 • زمانی که ناحیه بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌حس شد، آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها با استفاده از دستگاه برش ریز به آرامی یک منطقه دایره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای مانند یک هسته سیب را برمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دارند.

نمونه شامل لایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بافت پستان درست زیر پوست می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد. فرد فشاری روی پستان خود احساس خواهد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کرد. اما نباید این فشار خیلی دردناک باشد. در صورتی که این فشار دردناک باشد فرد باید به پزشک اطلاع دهد. فرد ممکن است به کمی بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌حسی موضعی بیشتر، نیاز داشته باشد. پس از تهیه نمونه آن را در یک ظرف کوچک قرار داده و به آزمایشگاه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌فرستند تا در زیر میکروسکوپ بررسی شود. بعد از این‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که پزشک نمونه را گرفت، آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها از محلی که نمونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برداری را انجام داده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند برای جلوگیری از خونریزی یا کبودی پستان فرد را فشار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند. پس از آن پانسمانی را روی محل قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند، که معمولا شامل یک بخیه کاغذی و پانسمان ضد آب روی آن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد.

بعد از نمونه برداری دسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای

 • در صورت تمایل فرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند لباس بپوشد و بعد از آن مستقیماً به خانه یا محل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کار خود بازگردد. اما فرد باید سعی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند در بقیه روز کارهای زیادی انجام ندهد.
 • در صورتی که پستان فرد زخم یا لطیف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند از داروی پاراستامول (paracetamol) استفاده کند.
 • پزشک یا پرستار به فرد آموزش خواهند داد که چگونه از ناحیه بیوپسی و پانسمان خود مراقبت کند.
 • در صورتی که فرد پانسمان ضد آب داشته باشد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به طور عادی دوش بگیرد یا حمام کند.
 • فرد ممکن است در ناحیه نمونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ گرفته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شده کبودی مشاهده کند که طبیعی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد و بعد از یک یا دو هفته از بین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رود.

گرفتن نتایج

فرد باید در طی یک قرار ملاقات بعدی، نتایج خود را طی 1 یا 2 هفته دریافت کند. انتظار برای نتایج آزمایش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند زمان بسیار نگران‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کننده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای باشد. فرد ممکن است جزئیات تماس با یک پرستار متخصص را داشته باشد که در صورت نیاز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند برای کسب اطلاعات با او تماس بگیرد. صحبت کردن در مورد احساس خود با یکی از اقوام یا دوستان نزدیک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به فرد کمک کند. در صورتی که فرد بعد از دو هفته نتایج را دریافت نکرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند با پزشکی که آزمایش را ترتیب داده است تماس بگیرد.

خطرات احتمالی

نمونه برداری دسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای یک روش بسیار امن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد. اما پرستار به فرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گوید که در صورت بروز هرگونه مشکل بعد از آن، با چه کسی تماس بگیرد. پزشکان اطمینان حاصل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که مزایای انجام نمونه برداری دسته ای بیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر از خطرات احتمالی آن می‌باشد.

خون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ریزی

بعد از نمونه برداری دسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای، خون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ریزی به ندرت در فرد اتفاق می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افتد. پزشک یا پرستار به فرد مشاوره می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند تا در صورت خونریزی چه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کاری باید انجام دهد.

تورم

بعضی از افراد بعد از آزمایش تورم دارند که به ندرت اتفاق می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افتد. در صورتی که ناحیه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای متورم یا بسیار دردناک باشد فرد به پزشک خود اطلاع می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email