آزمایش سونوگرافی شکمی

صفحه اصلیانواع سرطانسرطان کلورکتال – تشخیص سرطان کلورکتال – آزمایش‌ها در سرطان کلورکتال – آزمایش سونوگرافی شکمی

آزمایش سونوگرافی، آزمایشی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای مشاهده و تهیه عکس از بخش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلف بدن استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. آزمایش سونوگرافی شکمی اطلاعاتی را در زمینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های زیر در اختیار متخصصین قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد:

  • وجود تومور در ناحیه شکمی
  • پخش شدن تومور

سونوگرافی

سونوگرافی (ultrasound scan) آزمایش است که به کمک تمواج صوتی با فرکانس بالا از نقاط بدن عکس تهیه می‌کند. این تست به شناسایی تومور و پخش شدن آن در بدن کمک می‌کند. دستگاه دارای میکروفونی است که امواج صوتی تولید می‌کند. پس از برخورد امواج به اندام‌های بدن، امواج بازتاب داده می‌شوند و توسط میکروفون دریافت می‌شوند و به کمک کامپیوتر تبدیل به عکس می‌شوند.

دلیل انجام سونوگرافی شکمی

آزمایش سونوگرافی شکمی (Ultrasound scan of the tummy) برای افرادی که امکان دارد تومور در بخش شکمی پخش شده باشد، تجویز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. تصاویر آن به متخصص برای تعیین نحوه درمای کمک می‌کند.

آماده شدن برای آزمایش

برای آزمایش نیازی به انجام دادن کار خاصی نمی‌باشد.

حین آزمایش

فرد بر روی تخت دراز می‌کشد و مسئول سونوگرافی بر روی شکم فرد یک ماده روان کننده می‌ریزد و به آرامی پروب را  بر روی شکم فرد قرار می‌دهد و به کمک مانیتور تصاویر حاصل از پروب را مشاهده می‌کنند.

پس از آزمایش

پس از آزمایش فرد می‌تواند به صورت عادی مواد غذایی مصرف کند و سر کار برود. نتایج آزمایش ممکن است طی دو هفته آماده شوند.

عوارض

آزمایش سونوگرافی شکمی یک آزمایش ایمن است که منجر به عارضه‌ای نمی‌شود. اما اگر فرد احساس نارحتی داشت می‌تواند با پرستار صحبت کند.

کلمات کلیدی: تشخیص سرطان روده، سونوگرافی، سونوگرافی شکمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email