آزمایش سونوگرافی مقعدی

صفحه اصلیانواع سرطان – سرطان کلورکتال – تشخیص سرطان کلورکتال – آزمایش‌ها در سرطان کلورکتال – آزمایش سونوگرافی مقعدی

آزمایش Ultrasound Scan یا Trans Rectal Ultrasound و یا Endorectal Ultrasound، آزمایشی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای مشاهده و تهیه عکس بخش مقعد فرد استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. این آزمایش برای افرادی که امکان دارد تومور در بخش مقعد تشکیل شده باشد تجویز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. آزمایش اندازه تومور و محل تشکیل تومور را مشخص می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

سونوگرافی

سونوگرافی (ultrasound scan) آزمایش است که به کمک تمواج صوتی با فرکانس بالا از نقاط بدن عکس تهیه می‌کند. این تست به شناسایی تومور و پخش شدن آن در بدن کمک می‌کند. دستگاه دارای میکروفونی است که امواج صوتی تولید می‌کند. پس از برخورد امواج به اندام‌های بدن، امواج بازتاب داده می‌شوند و توسط میکروفون دریافت می‌شوند و به کمک کامپیوتر تبدیل به عکس می‌شوند.

دلیل انجام سونوگرافی مقعدی

این آزمایش برای افرادی که امکان دارد تومور در بخش مقعد تشکیل شده باشد تجویز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. تصاویر آن به متخصص کمک می‌کند که محل و اندازه تومور و احتمال پخش شدن آن در مقعد تشخیص داده شود.

آماده شدن برای آزمایش

برای آزمایش باید مقعد خالی باشد. به همین دلیل باید هنگام آزمایش محتوای مقعد خالی شود. برای اینکار ممکن است که از انما (enema) که یک کیسه حاوی مایع است، استفاده شود. مایع در مقعد گذاشته می‌شود و به کمک لوله باریک مایع به داخل مقعدریخته و باعث شست و شو آن می‌شود.

مسئول آزمایش از فرد درخواست می‌کند که شلوار و زیر شلوار خود را از تن خارج کند. در ادامه فرد بر روی سمت چپ بر روی تخت دراز می‌کشد.

حین آزمایش

مسئول سونوگرافی به آرامی، پروب را در مقعد فرد فرو می‌کند و به کمک مانیتور تصاویر حاصل از پروب را مشاهده می‌کنند.

پس از آزمایش

پس از آزمایش فرد می‌تواند به صورت عادی مواد غذایی مصرف کند و سر کار برود. نتایج آزمایش ممکن است طی دو هفته آماده شوند.

عوارض

آزمایش سونوگرافی مقعدی یک آزمایش ایمن است که منجر به عارضه‌ای نمی‌شود. اما اگر فرد احساس نارحتی داشت می‌تواند با پرستار صحبت کند.

کلمات کلیدی: تشخیص سرطان روده، سونوگرافی، سونوگرافی مقعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email