آزمایش های روی سلول های سرطان پستان

آزمایش روی سلول سرطانی سینه

صفحه اصلیانواع سرطانسرطان پستان – تشخیص سرطان پستان – سرطان پستان مقدماتی – آزمایش‌های پستان – آزمایش‌های تشخیصی پستان – آزمایش های روی سلول های سرطان پستان

پس از نمونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌برداری یا جراحی پستان، بافت پستان به آزمایشگاه فرستاده و توسط پزشک پاتولوژیست (pathologist) یا آسیب‌شناس بررسی و آزمایش‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلفی بر روی سلول‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها با هدف تشخیص تومور و نوع سرطان روی سلول‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. همچنین برخی از آزمایش‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها موثر بودن درمان‌‌‌‌‌‌‌‌‌های موجود مانند هورمون درمانی یا داروهای هدفمند سرطان را نیز بررسی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

شناسایی نوع سرطان با آزمایش روی سلول سرطان پستان

آسیب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شناس سلول‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سرطانی را براساس شکل و الگوی سلول‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بافت پستانی در زیر میکروسکوپ مشاهده و به کمک آن نوع سرطان را تشخیص می‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. در همین آزمایش‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها آسیب‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شناسان از رنگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خاص برای رنگ آمیزی سلول‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و شناسایی پروتئین‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خاص استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

 

آزمایش‌‌‌‌‌‌‌‌‌های گیرنده‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی هورمونی

سرطان‌‌‌‌‌‌‌‌‌های پستان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند گیرنده‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی برای هورمون‌‌‌‌‌‌‌‌‌های استروژن و پروژسترون داشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشند. سلول‌های سرطانی پستان که دارای گیرنده‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی برای استروژن هستند، سرطان پستان گیرنده استروژنی مثبت یا estrogen receptor positive (ER+) می‌‌‌‌‌‌‌‌‌گویند.

حدود 75 درصد از سرطان‌‌‌‌‌‌‌‌‌های پستان، از نوع گیرنده استروژنی مثبت هستند. از لحاظ درمانی، برای سرطان‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که گیرنده استروژنی مثبت هستند، هورمون‌‌‌‌‌‌‌‌‌درمانی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند موثر واقع شود. سلول‌های سرطانی پستان که دارای سطح پایینی از گیرنده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های استروژنی یا فاقد گیرنده‌‌‌‌‌‌‌‌‌های استروژنی هستند را سرطان‌‌‌‌‌‌‌‌‌های پستان از نوع گیرنده استروژنی منفی یا Estrogen receptor negative (ER-) می‌‌‌‌‌‌‌‌‌گویند.

به علاوه، برخی از سرطان‌‌‌‌‌‌‌‌‌های پستان دارای گیرنده‌‌‌‌‌‌‌‌‌های پروژسترونی هستند که به این نوع سرطان‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، سرطان‌‌‌‌‌‌‌‌‌های گیرنده پروژسترونی مثبت یا progesterone receptor positive (PR+) می‌‌‌‌‌‌‌‌‌گویند.

داروهایی همچون تاموکسیفن (tamoxifen) یا لتروزول (letrozole) مثالی از داروهای هورمون درمانی هستند که برای درمان سرطان‌های پستان گیرنده مثبت استفاده می‌شود.

                             

 

پروتتین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های داروهای هدفمند سرطان

آزمایش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های پاتولوژی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند وجود پروتئین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خاص که هدف دارو‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های هدفمند سرطان هستند در سلول‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سرطانی را بررسی کنند. برخی از سرطان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های پستان مقادیر زیادی پروتیینی به نام گیرنده رشد اپیتلیالی انسانی نوع 2 یا human epidermal growth receptor 2 (HER-2) بیان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که به آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها سرطان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های پستان HER2  مثبت گفته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

در خانم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها حدود 15درصد از سرطان های پستانی که در مراحل اولیه قرار دارند، از نوع سرطان HER2  مثبت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشند. برخی از داروهای هدفمند مانند تراستوزوماب (trastuzumab) با نام تجاری هرسپتین (Hercptin) می‌توانند برای این نوع سرطان پستان موثر واقع شوند.

 

سرطان پستان سه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گانه منفی

سرطان‌‌‌‌‌‌‌‌ پستان سه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گانه منفی گیرنده هایی مربوط به استروژن، پروژسترون و HER2 را بیان نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که حدود 15درصد از سرطان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های پستان در این دسته قرار دارند و در خانم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های جوان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شایع‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر است.

 

آزمایش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های پروفابل توموری

آزمایش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های پروفایل توموری (tumor profiling tests) یا آزمایش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بیان ژنی (gene expression profiling) آزمایش‌هایی هستند که میزان بیان یا فعالییت ژن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مرتبط با سرطان را بررسی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. این نوع آزمایش روی سلول سرطان پستان به پزشکان کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که احتمال بازگشت سرطان در بیمار را پیش بینی کنند.

در حال حاضر، پزشکان از طریق ابزار‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کامپیوتری مسیر درمانی بعد از جراحی را در بیماران مبتلا به سرطان پستان مقدماتی را تعیین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. یکی از مشکلات پس از جراحی،  تجویز شیمی درمانی است که برای همه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی بیماران نیاز به انجام نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد.

از این رو تست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های پروفایل توموری لزوم انجام شیمی درمانی برای کاهش خطر بازگشت را برای بیمار مشخص می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. تست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های پروفایل توموری که به صورت تجاری وجود دارند Prosigna، EndoPredict (EPclin score) و Oncotype DX Breast Recurrence Score هستند. این آزمایش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها نباید با تست‌هایی اشتباه گرفته شوند که ژن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های وراثتی را شناسایی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند.

 

منابع

https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/breast-cancer/getting-diagnosed/tests-diagnose/hormone-receptor-testing-breast-cancer

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email