آزمایش CT اسکن برای سرطان روده

صفحه اصلیانواع سرطان – سرطان روده – تشخیص سرطان روده – آزمایش‌های سرطان روده – آزمایش CT اسکن برای سرطان روده

آزمایش سی­تی اسکن برای اهداف مختلفی انجام می­شود. از جمله:

·      شناسایی اندازه تومور سرطان روده 

·      بررسی انتشار احتمالی آن (stage)

سی‌تی اسکن آزمایشی است که در آن با استفاده از اشعه ایکس و کامپیوتر، تصاویر دقیقی از قسمت داخلی بدن به دست می‌آید. عکس‌ها از زوایای مختلفی گرفته می‌شوند و سپس توسط کامپیوتر کنار هم قرار گرفته و تصویری3 بعدی (3D) ایجاد می‌کنند.

          Photograph of a CT scanner

معمولا سی‌تی اسکن به صورت سرپایی در بخش اشعه ایکس (رادیولوژی) توسط یک متخصص تصویربرداری انجام می‌گیرد. بسته به اینکه کدام قسمت از بدن مورد اسکن قرار می‌گیرد، کل جلسه ممکن است یک ساعت و نیم طول بکشد.

علت انجام سی‌تی اسکن

ممکن است از قفسه‌سینه، شکم و ناحیه بین استخوان‌های ران (لگن) سی‌تی اسکن انجام شود. این کار به منظور بررسی سرطان در روده و بررسی گسترش احتمالی به سایر قسمت‌های بدن انجام می‌گیرد.

آماده شدن برای سی‌تی اسکن

چند ساعت قبل از اسکن، لازم است بیمار ناشتا باشد. در صورتی که ناشتا بودن برای بیمار مشکل‌ساز باشد (مثلا ابتلا فرد به دیابت) باید آن را با پزشک خود مطرح کند. ممکن است یک ماده حاجب به بیمار از طریق نوشیدن یا تزریق و یا هر دو به بیمار داده شود. ماده حاجب ماده‌ای رنگی است که سبب می‌شود که بافت‌های بدن با وضوح بیشتری در اسکن ظاهر شوند. قبل از استفاده از ماده حاجب، متخصص تصویربرداری درباره شرایط پزشکی یا آلرژی از بیمار می‌پرسد. برخی از افراد به رنگ یا ماده حاجب حساسیت دارند. همچنین متخصصین تصویربرداری نتایج آخرین آزمایش خون بیمار را جهت کسب اطمینان از عملکرد کلیه‌ها به منظور دفع ماده حاجب، بررسی می‌کنند. در صورتی که اخیرا بیمار آزمایش انجام نداده‌ باشد، قبل از اسکن این آزمایش را انجام می‌دهد. متخصص تصویربرداری نحوه نوشیدن ماده حاجب را به بیمار توضیح می‌دهد. معمولا قبل از اسکن، بیمار مایعات را به‌آرامی و در حدود یک ساعت می‌نوشد. بعضی از افراد هنگام انجام اسکن، احساس کلاستروفوبیک (ترس از محیط بسته) در آن‌ها ایجاد می‌شود. در صورت احتمال بروز این احساس در بیمار، لازم است که بیمار قبل از قرار ملاقات این مسئله را به متخصص تصویربرداری اطلاع دهد که متخصصین با انجام مراقبت بیشتر، احساس راحتی را برای بیمار فراهم کنند.

روند انجام سی­تی اسکن

هنگام رسیدن

متخصص تصویربرداری ممکن است از بیمار بخواهد که لباس بیمارستانی (گان) بپوشد. بیمار باید جواهرات و سایر اشیای فلزی، سوتین، گیره‌های مو در اطراف منطقه اسکن را بردارد. فلز در تصاویر تولید شده توسط اسکنر تداخل ایجاد می‌کند.

در اتاق اسکن

هنگامی که بیمار آماده باشد، متخصص تصویربرداری بیمار یا یک دستیار، او را به اتاق اسکن می‌برد. دستگاه سی‌تی اسکن، دستگاهی بزرگ و شبیه به دونات است. ممکن است نوعی رنگ به نام ماده حاجب از طریق یک لوله کوچک (کانول) در بازو تزریق شود. این ماده ممکن است سبب علائمی شود از جمله:

·      احساس گرما و برافروختگی به مدت یک یا دو دقیقه

·      احساس طعم فلز در دهان

·      احساس دفع ادرار کاذب؛ این احساس رایج است و به سرعت برطرف می‌شود-

در صورتی که بیمار از انجام اسکن، احساس اضطراب یا کلاستروفوبیک (ترس از محیط بسته) داشته باشد، باید آن را به متخصص تصویربرداری اطلاع دهد.

انجام سی‌تی اسکن

بیمار معمولا روی تخت دستگاه به پشت دراز می‌کشد. هنگامی که بیمار در موقعیت مناسب قرار گرفت، متخصص تصویربرداری برای حفاظت در برابر اشعه از اتاق خارج می‌شود و به کمک صفحه تلویزیون یا از پنجره اتاق بیمار را زیر نظر می­گیرد. بیمار می‌تواند از طریق مخابره داخل ساختمان با متخصص تصویربرداری صحبت کند. تخت دستگاه اسکن کننده به ‌آرامی به داخل و خارج حفره اسکنر می‌لغزد که دستگاه در هنگام حرکت در آن عکس می‌گیرد. اسکن بدون درد است. اما این امکان وجود دارد که به دلیل بی‌حرکتی برای بیمار ناراحت‌کننده باشد. در صورت نیاز به حرکت، بیمار می‌تواند به متخصص تصویربرداری اطلاع دهد.

در حین اسکن

متخصص تصویربرداری ممکن است که گاهی از بیمار بخواهد نفس خود را حبس کند. پس از اتمام اسکن، متخصص تصویربرداری به اتاق بازمی‌گردد و با پایین آوردن تخت اجازه می‌دهد که بیمار از جای خود بلند شود.

بعد از سی‌تی اسکن

اگر برای بیمار تزریق ماده رنگی صورت گرفته و بیمار احساس ناخوشی داشته باشد، حدود 15 تا 30 دقیقه بیمار باید در بخش بماند. هرچند که این مورد شایع نیست. قبل از اینکه بیمار به خانه برود، متخصص تصویربرداری کانولا را از ورید بازوی بیمار جدا می‌کند. پس از مدت کوتاهی بیمار می‌تواند به‌طور عادی غذا بخورد و بنوشد. همچنین به خانه و یا به محل کار یا بخش خود بازگردد.

گرفتن نتایج

طی 1 یا 2 هفته، نتایج آماده می‌شود. انتظار برای نتیجه می‌تواند اضطراب‌آور باشد. بیمار می‌تواند از پزشک یا پرستار خود درباره زمان آماده شدن نتایج سوال بپرسد. اگر پس از 2 هفته بیمار نتایج خود را دریافت نکرد، باید با پزشکی که آزمایش را ترتیب داده‌است، تماس بگیرد. ممکن است بیمار با یک پرستار متخصص در ارتباط باشد و در صورت نیاز می‌تواند برای کسب اطلاعات تماس بگیرد. صحبت کردن با یک دوست یا بستگان نزدیک درباره احساس خود، می‌تواند برای بیمار کمک‌کننده باشد.

خطرات احتمالی

هرچند که سی‌تی اسکن برای اکثر افراد یک آزمایش ایمن است. اما مانند همه آزمایش‌های پزشکی، خطرات احتمالی دارد. برای انجام اسکن، پزشک و متخصص تصویربرداری بیمار اطمینان حاصل می‌کنند که مزایای انجام آن بیشتر از این خطرات است.

واکنش آلرژیک

افراد به ندرت به ماده حاجب واکنش آلرژیک نشان می‌دهند. در صورت مشاهده علائمی مانند ضعف، تعریق و دشواری در تنفس، لازم است که سریعا عوارض به متخصص تصویربرداری اطلاع داده شود.

کبودی و تورم

ممکن است در اطراف ناحیه‌ای که سوزن را در آن قرار دادند، یک کبودی کوچک ایجاد شود. این احتمال وجود دارد که ماده حاجب به خارج از رگ نشت کند که باعث تورم و درد در دست یا بازو می‌شود که هرچند که نادر است.

مشکلات کلیوی

به احتمال ناچیزی این خطر وجود دارد که ماده حاجب کلیه‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. برای اطمینان از عملکرد موثر کلیه، متخصص تصویربرداری قبل از اسکن نتایج آخرین آزمایش خون بیمار را بررسی می‌کند.

پرتوها

قرار گرفتن در معرض تشعشعات در طی سی‌تی اسکن می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را در آینده کمی افزایش دهد. در صورت نگرانی بیمار می‌تواند با پزشک خود صحبت کند.

بارداری

زنان باردار فقط باید در موارد اضطراری سی‌تی اسکن انجام دهند. اگر بیمار باردار باشد یا احتمال دهد که باردار است، باید قبل از اسکن در اسرع وقت با بخش تماس بگیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email