انجام

صفحه اصلیانواع سرطانسرطان پستان – درمان سرطان پستان – سرطان پستان مقدماتی – پرتودرمانی – انجام 

پرتودرمانی از اشعه ایکس با انرژی بالا برای درمان سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. معمولاً پس از جراحی پستان، پرتودرمانی خارجی انجام می‌شود. این کار خطر بازگشت سرطان را کاهش می‌دهد. این روش درمانی در بخش پرتودرمانی بیمارستان انجام می‌شود. پرتودرمانی معمولا بیش از 3 تا 5 هفته طول می‌کشد و به جز اخر هفته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها در سایر روزها یا به صورت یک روز در میان انجام می‌شود. برای هر بار پرتودرمانی فرد باید به بیمارستان مراجعه کند.

اتاق پرتودرمانی

در اتاق پرتودرمانی دستگاه‌های پرتودرمانی بسیار بزرگ قرار دارند. آن‌ها برای درمان در اطراف بیمار می‌چرخند. دستگاه هیچ لحظه‌ای فرد را لمس نمی‌کند. قبل از شروع دوره درمان، متخصص رادیوگرافی در مورد روند انجام پرتو درمانی و هر اتفاقی که قرار است رخ دهد و چیز هایی که قرار است فرد ببیند یا بشنود به فرد توضیح می‌دهد. در بعضی از بخش‌های اتاق‌های درمانی قسمت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی را برای فرد در نظر گرفتند که فرد دستگاه پخش موسیقی را به برق متصل کند. بنابراین فرد می‌تواند به موسیقی خود گوش دهد.

قبل از هر جلسه درمانی

متخصص رادیوگرافی به فرد کمک می‌کند که روی تخت درمانی قرار بگیرد. فرد روی تخت مخصوصی که تخت پستان نامیده می‌شود دراز می‌کشد. متخصص رادیوگرافی با استفاده از علائم روی بدن یا پوسته دستگاه پرتودرمانی را تنظیم می‌کند. هنگامی که فرد در موقعیت مناسب قرار گرفت، متخصص از اتاق خارج می‌شود.

در طول درمان

متخصص رادیوگرافی ممکن است قبل از شروع معالجه عکس (با استفاده از اشعه ایکس یا اسکن) تهیه کند که مطمئن شود فرد در موقعیت مناسبی قرار دارد. فرد باید خیلی آرام و ساکن به پشت دراز بکشد. زمانی که فرد تحت درمان قرار می‌گیرد، هیچ چیزی را احساس نخواهد کرد. متخصص رادیوگرافی می‌تواند فرد را از طریق صفحه نمایش دوربین مداربسته از اتاق کناری به طور کامل زیر نظر بگیرد. متخصص می‌تواند از طریق دستگاه مخابره داخل ساختمان با فرد صحبت کند و ممکن است از فرد بخواهد که نفس خود را نگه دارد یا در برخی مواقع نفس‌های عمیق بکشد. در صورتی که فرد نیاز دارد تا فرایند متوقف شود یا احساس ناراحتی می‌کند، می‌تواند دست خود را بلند کند یا از طریق دستگاه مخابره با متخصص صحبت کند.

روش نفس کشیدن

در صورتی که روی پستان چپ پرتودرمانی انجام شود، ممکن است لازم باشد که برای محافظت از قلب در طول درمان فرد نفس خود را نگه دارد. متخصص رادیولوژی با استفاده از یک بلندگو به فرد اطلاع می‌دهد که چه موقع نفس خود را نگه دارد. ممکن است لازم باشد تا فرد بین 2 تا 17 ثانیه نفس خود را نگه دارد. این روش را حبس دم عمیق (deep inspiration breath hold) می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نامند. گاهی ممکن است به جای نگه داشتن نفس، برای محافظت از قلب از یک محافظ در بالای قلب استفاده کرد.

عدم استفاده از رادیواکتیو

در این نوع پرتودرمانی از مواد رادیواکتیو استفاده نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. به همین خاطر در کنار دیگران بودن، از جمله زنان باردار و کودکان، مشکلی ایجاد نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

عوارض جانبی پرتودرمانی

پرتودرمانی برای سرطان پستان، ممکن است باعث خستگی و سایر عوارض جانبی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email