بازسازی پستان با استفاده از بافت بدن

صفحه اصلیانواع سرطانسرطان پستان – درمان سرطان پستان – سرطان پستان مقدماتی – جراحی برای سرطان پستان – بازسازی پستان – انواع روش بازسازی پستان – بازسازی پستان با استفاده از بافت بدن 

این متن حاوی اطلاعاتی در مورد ایجاد پستان جدید با استفاده از بافت بدن خود فرد پس از ماستکتومی است.

استفاده از بافت بدن برای ایجاد پستان جدید

 جراح ممکن است در حین عمل جراحی ماستکتومی یا مدتی بعد از آن بتواند از بافت بدن خود فرد برای ایجاد پستان جدید استفاده کند که به این نوع جراحی بازسازی فلپ (flap reconstruction) می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گویند. در این نوع جراحی، جراح پوست، چربی و گاهی عضله را به عنوان فلپ یا بافت پیوندی از قسمت دیگری از بدن جراحی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند و از آن برای ساخت پستان جدید استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. بافت پیوندی (فلپ) به خون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسانی خوبی نیاز دارد که در صورت عدم تامین خون مورد نیاز بافت از بین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رود. بنابراین برای تامین خون، جراح از رگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خونی موجود در بافت پیوندی استفاده یا با برش رگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خونی و پیوند به رگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خونی زیر بازو یا دیواره قفسه سینه به بافت تازه خون رسانی انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. درصورتی که فلپ به منبع خون اولیه خود متصل بماند به این نوع فلپ، فلپ متصل به ساقه (pedicled flap) گفته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. در صورتی که فلپ به رگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خونی جدید متصل شود، فلپ آزاد (free flap) نامیده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و جز جراحی میکروسکوپی محسوب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

افراد مشمول بازسازی پستان با استفاده از بافت بدن

ممکن است فردی با شرایط زیر روش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بازسازی فلپ برای او مناسب باشد:

  • درصورتی که فرد پستان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بزرگی دارد
  • درصورتی که فرد پرتو درمانی انجام داده باشد
  • در صورتی که جراحی ماستکتومی با برداشتن عضله قفسه سینه انجام داده باشد
  • در صورت وجود زخم ضخیم ناشی از ماستکتومی
  • در صورتی که فرد ترجیح می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد نسبت به روش استفاد از ایمپلنت سیلیکونی، پستانی نرم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر و طبیعی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر داشته باشد

کسانی نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند از جراحی بازسازی پستان با استفاده از بافت بدن استفاده کنند

در صورت ابتلا به دیابت، سیگار کشیدن زیاد یا اضافه وزن نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان این نوع جراحی را انجام داد.

انواع جراحی بازسازی پستان با استفاده از بافت بدن

جراح می تواند پستان را با استفاده از روش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های زیر، پستان را بازسازی کند:

  • استفاده از بافت پیوندی پشت کمر (latissimus dorsi flap)
  • استفاده از بافت پیوندی شکم (TRAM flap)
  • استفاده از پوست و چربی شکم (DIEP reconstruction)
  • استفاده از پوست و چربی باسن (SGAP یا IGAP)
  • استفاده از پوست، چربی و عضله ران (TMG یا TUG)

پرتودرمانی و بازسازی فلپ

در صورتی که پرتودرمانی با وجود فلپ انجام شود، بلافاصله بر روی پستان بازسازی شده تأثیر نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذارد. اما احتمالاً در آینده تغییراتی در پستان بازسازی شده ایجاد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. بعد از حدود 10 سال ممکن است فلپ کوچک، سفت و دچار تغییر رنگ یا تغییر شکل شود. پس از آن ممکن است برای ساخت یک پستان جدید از قسمت دیگری از بدن استفاده شود.

استفاده از بافت پیوندی پشت کمر (flap latissimus dorsi)

Latissimus dorsi عضله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای در پشت و در زیر کناره شانه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد که وظیفه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی آن مانند سایر عضلات شانه، حرکت بازو به پهلو و عقب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد. جراح برای ایجاد پستان جدید از عضله Latissimus dorsi، پوست و چربی پوشاننده آن استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. 

در صورتی که فرد دارای پستان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بزرگی باشد، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان از ایمپلنت استفاده کرد یا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان با استفاده از جراحی پستان دیگر را کوچک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر نمود. جراح فلپ زیر پوست را به قسمت جلویی بدن منتقل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند تا پستان جدید ایجاد کند. به این کار اصطلاحاً فلپ متصل به ساقه یا pedicle flap گفته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که در آن فلپ به رگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ منبع های خونی خود هنوز متصل است.  با این نوع بازسازی، یک زخم به طول تقریباً 6 اینچ (15 سانتی متر) در پشت فرد ایجاد خواهد شد. در مورد جای زخم فرد می‌تواند با پزشک خود مشورت کند. فرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند انتخاب کند جای زخم افقی باشد تا بتواند آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌را زیر لباس زیر خود پنهان کند یا در صورتی که فرد نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهد زخم زیر لباس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بدون پشت دیده شود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند زخم مورب را انتخاب کند.

                                                                  

 درصورتی که فرد بعد از جراحی ماستکتومی، بازسازی پستان انجام دهد، در پستان بازسازی شده یک زخم بیضی شکل نیز ایجاد خواهد شد. در عمل جراحی فلپ dorsi Latissmus نسبت به جراحی که با استفاده از عضلات شکم انجام می‌شود، زمان کم­تری برای بهبودی نیاز است. فرد حدود 4 روز در بیمارستان بستری خواهد بود و برای بهبودی به حدود 4 هفته نیاز است. عمل T-DAP مشابه عمل بازسازی latissimus dorsi  است. اما تفاوتی که دارد این است که عضله در جای خود در پشت باقی بماند.

                                         

 استفاده از بافت پیوندی شکم (flap TRAM) 

 عضله راست روده‌ی شکمی درناحیه شکم قرار دارد و اندازه آن از استخوان پستان تا استخوان شرمگاهی است. برای بازسازی با استفاده از فلپ TRAM، جراح بخشی از این عضله را با پوست، چربی و عروق خونی آن به دیواره قفسه سینه منتقل و به کمک آن‌ها پستان جدیدی را ایجاد می‌کنند. برای تامین خون مورد نیاز پستان جدید، رایج‌ترین راه فلپ آزاد (Free flap) است. در این حالت جراحان پوست و چربی شکم را کاملا برش می‌دهند. سپس رگ‌های خونی فلپ را به رگ‌های خونی دیواره قفسه سینه یا زیر بغل متصل می‌کنند.

                                              

بعد از جراحی بازسازی پستان با استفاده از فلپ TRAM

بعد از عمل فرد باید حدود 48 ساعت در تخت استراحت کند. برای تخلیه ادرار، یک سوند ادراری به مثانه‌‌ی فرد متصل می‌‌شود تا از جا به جایی فرد جلوگیری به عمل آید. برای ایجاد جریان خون مناسب به فلپ، اتاق فرد بسیار گرم نگه داشته می‌‌شود. طی این عمل جراحی، فرد یک زخم افقی روی ناحیه شکم خود خواهد داشت. درصورتی که فرد بعد از جراحی ماستکتومی، مجدداً عمل جراحی داشته باشد، در پستان بازسازی شده یک زخم بیضی شکل نیز ایجاد می‌‌شود. بعد از عمل شکم ممکن است فرد برای مدتی احساس ناراحتی داشته باشد. زمان بهبودی این روش بیش‌‌تر از روش فلپ پشتی طول می‌‌کشد و فرد حدود یک هفته در بیمارستان بستری خواهد ماند. در کل حدود 7 هفته طول خواهد کشید تا فرد بهبود یابد. اما 6 ماه یا بیش‌‌تر طول می‌‌کشد تا شکم به حالت قبلی خود بازگردد.

عوارض احتمالی

خطر انسداد رگ‌‌های خونی در فلپ توسط لخته‌‌های خونی وجود دارد که باعث قطع جریان خون شده و از کار افتادگی بافت فلپ می‌‌شود. این یک عارضه جدی است و در حدود 3 تا 5 درصد از کسانی که تحت عمل فلپ TRAM قرار گرفتند، رخ می‌‌دهد.  بعد از بازسازی پستان با استفاده از فلپ TRAM، عضله شکم ممکن است ضعیف‌‌تر شود که ضعیف شدن شکم، خطر ابتلا به فتق را در آینده را افزایش می‌‌دهد. حدود 1 تا 5 درصد از خانم‌‌هایی که این عمل را انجام می‌‌دهند، مدتی بعد دچار فتق می‌‌شوند. گاهی اوقات جراحان در طول عمل برای کمک به تقویت دیواره شکم، یک لایه توری مانند (mesh) را در محل جراحی قرار می‌دهند.

استفاده از پوست و چربی شکم (بازسازی DIEP)

بازسازی DIEP بسیار شبیه بازسازی پستان با استفاده از عضلات شکم است. اما جراح با برداشتن پوست و چربی همراه با رگ‌های خونی برای ایجاد پستان جدید استفاده می‌‌کند. مزیت عمل این است که دیواره شکم به دلیل حفظ ماهیچه شکم خیلی ضعیف نمی‌‌شود. بنابراین خطر ابتلا به فتق کم‌‌تر است. در عملDIEP که مخفف  deep inferior epigastric perforators است که از رگ های خونی عمیق شکمی برای تامین خون پستان جدید استفاده می‌‌شود. از هر 6 زن 1 نفر ممکن است به جای استفاده از عمل DIEP از عمل SIEA که مخفف superficial inferior epigastric artery است که از رگ‌‌های خونی سطحی شکمی برای تامین خون پستان جدید استفاده می‌‌شود. در طی مایکروجراحی (microsurgery) رگ های خونی فلپ به رگ های خونی کوچک در دیواره قفسه سینه یا زیر بغل متصل می‌‌شوند. همانند فلپ آزاد، خون رسانی به بافت پیوندی می‌‌تواند با لخته شدن خون کاملاً قطع شود. تقریباً ده درصد از خانم‌‌ها برای بهبود جریان خون نیاز دارند تا مجددا تحت عمل قرار بگیرند. در صورت قطع جریان خون، بافت فلپ از بین می رود. این اتفاق در حدود 3 تا 5 درصد از فلپ DIEP یا  SIEAرخ می‌‌دهد. در فلپ DIEP، احتمال از بین رفتن قسمت‌‌های کوچکی از بافت چربی در داخل فلپ وجود دارد. فلپ DIEP به فرد این امکان را می‌‌دهد تا حد ممکن قدرت شکم خود را حفظ کند. بنابراین در صورتی که فرد به قدرت شکم خود بسیار اهمیت می‌‌دهد ممکن است ترجیح دهد تا از بازسازی DIEP استفاده کند. هرچند که با داشتن این مزیت، میزان شکست عمل نسبت به استفاده از بافت پیوندی پشت کمر بیشتر است.

 

                                       

استفاده از چربی و پوست باسن (SGAP یا IGAP)

 جراح ممکن است از مایکروجراحی برای انتقال چربی و پوست از باسن برای ایجاد بافت جدید پستان استفاده کند. در صورتی که جراح از بافت فوقانی پستان استفاده کند به عمل جراحی، superior gluteal artery perforator flap  (SGAP) گفته می‌‌‌شود. اما اگر از بافت قسمت تحتانی باسن استفاده کند به آن inferior gluteal artery perforator flap (IGAP) می-گویند. برداشت بافت از باسن باعث ایجاد فرورفتگی و زخم کوچک در آن ناحیه می‌‌‌شود. چون بافت باسن غالباً ضخیم‌‌‌تر از بافت طبیعی پستان است، این بدان معناست که پستان جدیدی که از این روش ایجاد می‌‌‌شود کمی سفت‌‌‌تر از پستانی است که از طریق انواع دیگر روش بازسازی پستان ایجاد می‌‌‌شود. عمل برداشتن بافت از ناحیه باسن دشوارتر از برداشتن بافت از ناحیه پشت یا شکم است و احتمال این که فرد دچار عوارض شود زیاد است. بنابراین این نوع بازسازی معمولاً مورد استفاده قرار نمی‌‌‌گیرد و به طور کلی این روش برای خانم‌‌‌هایی است که نمی‌‌‌توانند از انواع دیگر روش بازسازی پستان استفاده کنند. درصورتی که فرد خیلی لاغر باشد یا زخم ناشی از جراحی قبلی در شکم خود داشته باشد، ممکن است این روش را به بیمار پیشنهاد دهد.

استفاده از چربی، پوست و عضله‌‌‌ی ران (TMG یا TUG)

جراح ممکن است از مایکروجراحی برای انتقال چربی، پوست و عضله از قسمت فوقانی ران استفاده کند. برداشتن بافت از قسمت خارجی ران transverse myocutaneous gracilis flap (TMG) و برداشتن بافت از قسمت داخلی ران  transverse upper gracilis flap (TUG) نامیده می‌‌‌شود. این عمل فرورفتگی و زخم در ناحیه ران ایجاد می‌‌‌کند. این عمل‌‌‌های جراحی به طور کلی فقط مقدار کمی بافت برای بازسازی پستان ایجاد می‌‌‌کنند. بنابراین جراح ممکن است فقط در صورتی که نتواند برای بازسازی پستان از عضلات پشت یا شکم استفاده کند، ناحیه ران را برای برداشتن بافت در نظر بگیرد. درصورتی که فرد خیلی لاغر باشد یا زخم ناشی از جراحی قبلی در شکم یا کمر خود داشته باشد، ممکن است از بافتی در ناحیه ران برای بازسازی پستان استفاده کند.

بازسازی شکل پستان

جراحان می توانند با برداشتن چربی از بعضی ناحیه‌‌‌ها یا تزریق چربی به پستان، شکل پستان را باسازی کنند که پزشکان به این لیپومودلینگ (Lipomodelling) می‌‌‌گویند. این روش می‌‌‌تواند فرورفتگی‌‌‌هایی ناشی از عمل جراحی لامپکتومی ترمیم به باسازی شکل پستان پس از عمل جراحی باسازی پستان منجر شود.

مکنده چربی (Liposuction)

برای خارج کردن نواحی چربی پستان، ابتدا جراح یک لوله باریک (cannula) را از طریق یک برش کوچک وارد قسمت چربی پستان می‌‌‌کند. سپس با استفاده از پمپ مکنده ()vaccum یا یک سرنگ بزرگ، مکش ایجاد می‌‌‌کنند. این روش می‌‌‌تواند تحت بی‌‌‌حسی موضعی یا بی‌‌‌هوشی عمومی انجام شود. این امکان وجود دارد که فرد در حین یا بلافاصله بعد از جراحی به طور قطره قطره مایعات دریافت کند. جای زخم حاصل از این روش کوچک و در منطقه‌‌‌ای ایجاد می‌‌‌شود که قابل رویت نمی‌‌‌باشد. گاهی اوقات سطح پوست به ویژه در افراد مسن، ممکن است در ناحیه درمان شکل نامنظمی به خود بگیرد.

تزریق چربی (Lipofilling)

گاهی اوقات پزشکان می‌‌‌توانند چربی را از قسمت‌‌‌های دیگر بدن با هدف ترمیم فرورفتگی‌‌‌های موجود در پستان بازسازی شده تزریق کنند تا پستان شکلی طبیعی داشته باشد. پزشکان این به این روش تزریق چربی یا لیپوفیلینگ (lipofilling) می‌‌‌گویند. پزشکان می‌‌‌توانند از طریق لیپوساکشن چربی را از شکم یا ران تهیه کنند.

اثرات احتمالی تزریق چربی

برخی از جراحان گزارش دادند که به نظر می‌‌‌رسد تزریق چربی به پستان باعث بهبود برخی از عوارض ناشی از پرتودرمانی می‌شوند. چربی تزریق شده ضخامت بافت و سفتی پوست را در ناحیه پرتودرمانی شده کاهش می‌‌‌دهد و همچنین ممکن است از ظهور رگ‌‌‌های خونی در زیر پوست (تلانژکتازی) بکاهد. برخی مطالعات تحقیقاتی از این یافته پشتیبانی می‌‌‌کنند. استدلال‌‌‌های پشت یافته‌‌‌ها به این صورت است که تصور می‌‌‌شود سلول‌‌‌های بنیادی موجود در بافت پیوندی چربی منجر به تحریک سلول‌‌‌ها سالم پستانی شدند. همچنین ممکن است که سلول‌‌‌های چربی تزریق شده باعث ساخت رگ‌‌‌های خونی جدید شده باشند.

بعد از جراحی بازسازی پستان

پس از جراحی، باید برخی از تمرینات انجام شود تا بازو و شانه دوباره به درستی حرکت کند. پرستار یا فیزیوتراپیست در مورد نحوه و زمان انجام تمرینات به فرد آموزش می‌‌‌دهند. پوشیدن یک لباس زیر حمایتی و راحت که سیمی نباشد در زمان انجام تمرینات می‌‌‌تواند به فرد کمک کند. انواعی از لباس‌‌‌های زیر که دارای چفت‌‌‌وبست هستند برای پوشیدن و درآوردن آسان‌‌‌تر می‌باشند. در صورت وجود تورم، ممکن است برای مدت کوتاهی به لباس زیر با اندازه کمی بزرگ‌‌‌تر از حد معمول نیاز باشد. لباس زیری که فرد استفاده می‌‌‌کند اغلب می‌‌‌تواند به حمایت و قالب سازی در بازسازی پستان کمک کند. جراح یا پرستار پستان می‌توانند در این مورد به فرد مشاوره دهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email