تشخیص زودهنگام

صفحه اصلیانواع سرطانسرطان پستان – تشخیص سرطان پستان – سرطان پستان مقدماتی – تشخیص زودهنگام

به کمک این متن فرد می‌‌تواند در مورد بررسی و نحوه آگاهی از پستان اطلاعات کسب کند. متن به فرد اطلاعاتی را در مورد تغییرات احساس لمس، نحوه‌ی ارزیابی پستان‌‌ها و مراجعه به پزشک ارائه می‌دهد.

آگاهی در مورد پستان‎‌ها

گاهی از پستان به معنای این است که فرد متوجه شود که ظاهر پستان در حالت طبیعی چگونه به نظر می‌رسد و در وضعیت سالم دارای چه احساس لمسی است. این نکته را باید مدنظر قرار بگیرد که ممکن است پستان در زمان‌‌های مختلف در ماه تغییر کند. اگر فرد متوجه تغییر غیرعادی در پستان خود شد، می‌‌تواند با پرستار یا پزشک خود مشورت داشته باشد.

NHS برای آگاهی از پستان طرحی با 5 نکته تهیه کرده است:

 • آگاهی از طبیعی بودن آن برای فرد
 • نگاه به پستان و احساس لمس آن‌ها
 • آگاهی از تغییراتی که باید جستجو‌ شود
 • مراجعه به پزشک در صورت وجود هرگونه تغییر غیر عادی
 • در صورتی که فرد در سنین 50 سال یا بیشتر باشد، باید در غربالگری شرکت کند

زمان انجام معاینه پستان

فرد نیازی به معاینه پستان به‌‌طور روزانه یا حتی هفتگی ندارد. اما این نکته اهمیت دارد که فرد بداند پستان خود به طور عادی چه احساس لمسی دارد و در طول قاعدگی چه تغییری می‌‌کند. بعضی از خانم‌‌ها، تقریباً در یک دوره قاعدگی، پستان‌‌های گردتری دارند. در صورتی که این حالت در هر دو پستان یکسان باشد، جای نگرانی نیست. اما فرد باید پستان‌های خود را طی ماه آینده و چند روز پس از اتمام قاعدگی بررسی کند. در صورتی که با هر چرخه قاعدگی تومور ایجاد و سپس از بین برود، جای نگرانی نیست. در صورتی که فرد مدت طولانی دچار قاعدگی نشود، پستان‌‌ها معمولا نرم و غیر برآمده (به صورت غده مانند دیده نمی‌شوند) احساس می‌شوند.

علائم مهم

 فرد باید تغییرات را در اندازه، شکل یا احساس لمس پستان‌‌ها و زیر بغل خود بررسی کند. در اکثر مردم به طور طبیعی یک پستان بزرگ‌‌تر از دیگری می‌‌باشد که این حالت طبیعی است.

 تغییراتی که باید جستجو شود:

 • یک توده جدید یا افزایش ضخامت و سفتی در پستان یا زیر بغل
 • تغییر در اندازه ، شکل یا احساس لمس پستان
 • تغییرات پوستی در پستان مانند پارگی، گودی، راش یا قرمزی پوست
 • نشت مایع از نوک پستان در خانمی که در دوران بارداری یا شیردهی نیست 
 • تغییر در موقعیت نوک پستان

               

ممکن است فرد ترجیح دهد که معاینه پستان را با کشیدن دست صابونی روی هر پستان و زیر هردو بغل در زیر دوش یا حمام انجام‌دهد. فرد باید به یاد داشته ‌‌باشد تا علاوه بر پستان، اطراف پستان مانند نزدیک زیر بغل و ناحیه‌‌ی بالای پستان را نیز معاینه کند. در صورت مشاهده هر یک از این تغییرات، فرد باید یک قرار ملاقات برای مراجعه به پزشک خود ثبت کند.

درد پستان

یادآوری این ‌نکته اهمیت دارد که درد پستان بسیار شایع است و به طور معمول به دلیل سرطان نیست.  اما در صورتی که فرد درد پستان داشته باشد باید به پزشک خود مراجعه کند. پزشکان می‌‌توانند در مورد چگونگی درمان درد و این‌‌که آیا فرد به آزمایش نیاز دارد، به او مشاوره دهند.

یافتن سرطان پستان با غربالگری

 برنامه کلی غربالگری پستان از عکس‌‌برداری پستان با اشعه ایکس (ماموگرافی) برای یافتن سرطان پستان در مراحل اولیه قبل از ایجاد علائم استفاده می‌‌کند. گایدلاین‌های پزشکی براساس سن دوره‌های غربال‌گری را متفاوت در نظر گرفتند. برای زنانی که در سن 50 تا 69 قرار دارند، غربال‌گری به صورت سالانه توصیه شده است. هرچند که برای زنانی که در سن 40 تا 49 و 70 تا 74 هستند، غربال‌گری سالانه توصیه شده است. اما تاثیر آن به اندازه‌ی گروه قبلی نمی‌باشد

مزایای یافتن زود هنگام سرطان

سرطان‌‌های پستان که در مراحل اولیه یافت می‌‌شوند، به درمان کم‌‌تری احتیاج و شانس بهبودی بیشتری دارند.‌‌

 کمک با افزایش آگاهی در مورد پستان

 در صورتی که فرد نگران این می‌‌باشد که ‌نمی‌‌داند چگونه پستان‌‌های خود را به درستی معاینه کند، می‌‌تواند با پزشک‌ خانواده یا پرستار خود صحبت کند. تیم درمانی می‌‌توانند در مورد تغییراتی که به طور معمول فرد می‌‌تواند در پستان‌‌های خود انتظار داشته باشد به فرد مشاوره دهند. آن‌‌ها همچنین می‌‌توانند در مورد راه‌‌های یادگیری این که ظاهر و احساس پستان‌‌های فرد به طور طبیعی چگونه هستند، به فرد مشاوره دهند.

در صورت تغییرات پستان

 در صورت تغییر در پستان و نگرانی از ابتلا به سرطان، فرد باید به پزشک خانواده خود مراجعه کند.

https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/breast-cancer/getting-diagnosed/finding-breast-cancer-early

 1. Cardoso F, Kyriakides S, Ohno S, Penault-Llorca F, Poortmans P, Rubio IT, et al. Early breast cancer: ESMO Clinical Practice Guidelines for diagnosis, treatment and follow-up†. Annals of oncology : official journal of the European Society for Medical Oncology. 2019 Aug;30(8):1194–220.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email