تشخیص سرطان روده با MRI

صفحه اصلیانواع سرطان – سرطان روده – تشخیص سرطان روده – آزمایش‌های سرطان روده – تشخیص سرطان روده با MRI

واژه MRI مخفف Magnetic Resonance Imaging با مفهوم عکسبرداری به کمک امواج مغناطیسی است. از این امواج مغناطیسی و رادیویی برای ایجاد تصاویر مقطعی از بدن استفاده می­شود. اسکن MRI  عکس از همه­ی زوایای اطراف بدن تولید می­کند و بافت­های نرم را به وضوح نشان می­دهد.

اسکن MRIمعمولاً به صورت سرپایی در بخش اشعه ایکس (رادیولوژی) انجام می­شود و کل اسکن ممکن است یک ساعت و نیم طول بکشد.

 چرا ممکن است اسکن MRI انجام شود؟

 اسکن MRI اطلاعات مفیدی را در اختیار تیم درمان و بیمار قرار می­دهد. از جمله:

 • محل سرطان در روده
 • اندازه سرطان
 • وضعیت گسترش سرطان به بخش­های دیگر بدن

 

 

آماده سازی برای اسکن MRI

 قبل از مراجعه به پزشک یا هنگام ورود، فرد یک چک لیست ایمنی را پر می­کند. که این چک لیست، موارد زیر را مورد ارزیابی قرار می­دهد:

 • سابقه جراحی
 • وجود هر نوع فلز ایمپلنت یا سایر فلزها در بدن فرد

 در اسکن MRI از امواج مغناطیسی قوی استفاده می­شود که می­تواند بر روی هر فلز در بدن فرد، تأثیر بگذارد. فلزاتی از جمله:

 • ضربان سازهای قلب یا دفیبریلاتور(defibrillator) برای درمان ریتم­های غیر طبیعی قلب
 • گیره، پین یا پلاک جراحی
 • کاشت حلزون گوش (برای ناشنوایی)
 • قطعات فلزی در هر جایی از بدن فرد؛ به عنوان مثال فلز به کار رفته بعد از آسیب، پرکردن دندان و پل.

 در صورتی که فرد فلزاتی در بدن داشته باشد، هنوز هم می­تواند اسکن MRI را انجام دهد. اما پزشک و متخصص رادیوگرافی تصمیم می­گیرند که آیا انجام این کار برای فرد خطرناک است یا خیر. در صورتی که در بدن فرد هر نوع فلزاتی وجود داشته باشد، فرد باید در مورد آن­ها به فردی که اسکن را انجام می­دهد اطلاع دهد.

بعضی از افراد هنگام انجام اسکن MRI، دچار احساس claustrophobic (نوعی اختلال اضطراب است که در آن فرد به هنگام قرار گرفتن در محیطی بسته، می‌ترسد در آن گرفتار شود یا حبس شود) می­شوند. در صورتی که فرد قبل از آزمایش چنین احساسی داشت، می­تواند با بخش تماس بگیرد. کارکنان بیمارستان ممکن ­است مراقبت بیشتری انجام دهند تا مطمئن شوند فرد احساس امنیت می­کند و از روند کار اطلاع دارد.

پزشک در صورت نیاز می­تواند برای کمک به آرام شدن فرد، دارویی را به او بدهد. MRI در دوران بارداری معمولا بی­خطر است. اما به عنوان پیشگیری، به طور معمول در 3 ماه اول بارداری MRI انجام نخواهد شد. اگر فرد باردار باشد، می­بایست قبل از MRI  به کارمندان بخش اطلاع دهد.

 

زمانی که فرد  به بخش اسکن رسید چه انتظار می­رود؟

 متخصص رادیوگرافی ممکن است از فرد بخواهد تا لباس بیمارستان را بپوشد. در صورتی که فرد از لباسی استفاده کرده باشد که فلزاتی مانند زیپ یا گیره نداشته باشد، مجبور نیست که لباس خود را در بیاورد.

فرد همچنین باید موارد زیر را در نظر بگیرد:

 • در آوردن هرگونه جواهرات از جمله آویز­های فلزی به بدن و ساعت
 • درآوردن گیره های مو
 • خالی­کردن سکه و کلید از جیب

زمانی که یکی از نزدیکان یا یکی از دوستان فرد به عنوان همراه با فرد به اتاق اسکن رود، اطمینان­بخش­تر است. اما ابتدا فرد باید با کارمندان بخش تماس بگیرد. همراه فرد نیز باید هرگونه اشیا فلزی را که با خود دارد، از تن خارج کند.

 

در اتاق اسکن

متخصص رادیولوژی فرد را به اتاق اسکن می­برد. دستگاه MRI بزرگ و شبیه دونات است. برای انجام آزمایش فرد می­تواند روی تخت دستگاه دراز بکشد. تخت می­تواند به داخل دستگاه MRI بلغزد.

ممکن است یک ماده رنگی را از طریق یک لوله پلاستیکی کوچک به داخل رگ بازو بیمار، تزریق کنند. این کار کمک می­کند که اندام­های بدن فرد با وضوح بیش­تری نشان داده شوند. برخی از افراد به ماده رنگی حساسیت دارند. بنابراین متخصص رادیولوژی در ابتدا شرایط پزشکی یا آلرژی فرد را بررسی می­کند.

بعد از تزریق رنگ ممکن است حالات زیر در فرد پیش بیاید:

 • احساس مریضی
 • سردرد داشتن
 • احساس گرما یا سرخ شدگی (گلگونه شدن)
 • احساس طعم فلزی در دهان
 • کمی احساس سرگیجه

 این اثرات معمولاً خفیف بوده و برای مدت کوتاهی ادامه دارند. در صورتی که فرد در هر مرحله از اسکن یا بعد از آن احساس ناراحتی داشت، باید به متخصص تصویربرداری اطلاع دهد.

 

انجام اسکن MRI

نیاز است که فرد تا جایی که امکان دارد، دراز بکشد. اسکن بدون درد است. اما ساکن ماندن به مدت طولانی می­تواند ناراحت کننده باشد. در صورتی که عضلات فرد سفت و فرد نیاز به حرکت داشته باشد، می­تواند به متخصص رادیوگرافی اطلاع دهد.

هنگامی که فرد در موقعیت مناسب قرار گرفت، متخصص رادیوگرافی از اتاق خارج می­شود. آن­ها می­توانند از اتاق کنترل فرد را به­طور پیوسته روی صفحه تلویزیون یا از طریق پنجره ببینند. فرد و متخصص می­توانند از طریق مخابره داخل ساختمان با یکدیگر صحبت کنند.

تخت از طریق اسکن کننده­ی MRI حرکت می­کند که در حین حرکت از فرد عکس گرفته می­شود. متخصص رادیوگرافی، ممکن است از فرد بخواهد که گاهی نفس خود را حبس کند. در طول اسکن اسکنر صدای بسیار بلندی را تولید می‌کند که برای محافظت از شنوایی فرد از هدفون استفاده می­شود.

همچنین فرد می­تواند به موسیقی گوش دهد. بسته نگه داشتن چشم می­تواند کمک کند.

در صورت ابتلا به سرطان رکتوم (راست روده)، پزشک ممکن است این آزمایش را همراه با endo anal coil انجام دهد. این یک سیم پیچ مغناطیسی کوچک است که در حین اسکن به داخل مسیر رکتوم فرد می­رود.

استفاده از این سیم پیچ منجر به ایجاد احساس ناراحتی در فرد می‌شود. اما تصویری کاملاً واضح از مسیر رکتوم (راست روده) در اختیار متخصص قرار می­دهد. فرد می­تواند از پزشک خود درمورد مدت زمانی که سیم پیچ باید در بدن بماند، سوال بپرسد.

 

 

بعد از انجام اسکن

وقتی اسکن تمام شد، متخصص تصویر برداری به اتاق برمی­گردد و تخت را پایین می­آورد که فرد بتواند از جای خود بلند شود. در صورتی که از ماده­رنگی استفاده شده­ و فرد بر اثر ماده رنگی احساس ناخوشی داشته باشد، معمولاً حدود 15 دقیقه پس از اسکن در بخش می­ماند. متخصص رادیولوژی قبل از ترک بخش توسط فرد، کانول را از ورید بازوی فرد خارج می­کند.

پس از آن فرد می­تواند به خانه یا محل کار خود برگردد. همچنین فرد می­تواند به طور عادی مواد خوراکی مصرف کند.

 

گرفتن نتایج

 فرد باید نتایج خود را طی 1 یا 2 هفته دریافت کند. انتظار برای نتایج آزمایش می­تواند زمان بسیار نگران­کننده­ای باشد. فرد می­تواند از پزشک یا پرستار خود درمورد زمان آماده شدن نتایج آزمایش سوال بپرسد. در صورتی که فرد بعد از دو هفته نتایج آزمایش خود را دریافت نکرد، می­تواند با پزشکی که آزمایش را ترتیب داده تماس بگیرد.

فرد ممکن است که جزئیات تماس با یک پرستار یا متخصص را داشته باشد که در صورت نیاز می­تواند برای کسب اطلاعات با او تماس بگیرد. صحبت در مورد احساس خود با دوست نزدیک یا یکی از اقوام، می­تواند به فرد کمک کند.

 

عوارض احتمالی

‏آزمایش MRI روشی بسیار ایمن می­باشد و در آن از اشعه استفاده نمی­شود. برخی از افراد قبل از انجام MRI به کمک پر کردن چک لیست‌ها شناسایی می­شوند و آزمایش برای آن‌ها انجام نمی‌شود. پزشک و متخصص رادیوگرافی فرد اطمینان حاصل می­کنند که مزایای انجام آزمایش بیش­تر از هرگونه خطرات احتمالی آن می­باشد.

عوارض آزمایش MRI می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

کبودی و تورم

ممکن است در اطراف ناحیه ای که سوزن را برای کانول قرار داده­اند، یک کبودی کوچک ایجاد شود. این خطر وجود دارد که ماده رنگی به خارج از رگ نشت کند که می­تواند باعث درد و تورم در بازو شود که به ندرت اتفاق می­افتد. در صورتی که فرد درد یا تورم داشت، باید به متخصص تصویر برداری خود اطلاع دهد.

درصورتی که درد و تورم در خانه بهتر نشد یا بدتر شد، فرد باید به پزشک خانواده خود اطلاع دهد.

واکنش آلرژیک

واکنش آلرژیک به تزریق ماده رنگی به ندرت اتفاق می­افتد که اغلب با احساس ضعف، تعریق و سختی در تنفس شروع می­شود.  اگر فرد احساس ناراحتی می­کند بلافاصله باید به متخصص رادیوگرافی اطلاع دهد تا بتواند دارویی را تجویز کند که واکنش آلرژیک را کنترل کند.

منبع: https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/bowel-cancer/getting-diagnosed/tests/mri-scan

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email