بررسی انواع جراحی سرطان سینه

صفحه اصلیانواع سرطانسرطان پستان – درمان سرطان پستان – سرطان پستان مقدماتی – جراحی برای سرطان پستان – جراحی سرطان پستان

انواع جراحی پستان

تعداد زیادی روش‌های مختلف در ارتباط با جراحی سرطان پستان وجود دارد که نوع آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها وابسته به موارد زیر هستند:

  • اندازه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی سرطان در بدن
  • مکان سرطان
  • اندازه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی پستان
  • احساسات بیمار

 

جراحی برای برداشتن بخشی از پستان

به این روش که فقط بخشی از پستان (بخش توموری پستان) خارج می‌شود، لامپکتومی (lumpectomy) یا برداشتن موضعی گسترده (wide local excision) می‌گویند. همچنین متخصصان به این نوع جراحی، جراحی محافظتی پستان یا breast conserving surgery نیز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گویند. در این نوع جراحی، جراح تومور سرطانی و بافت پستان سالم اطراف آن را جراحی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

متخصصان تا جایی که امکان دارد بافت سالم اطراف تومور را نگه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دارند. بیماران زمانی که عمل جراحی لامپکتومی را انجام دادند، باید در ادامه روند درمان تحت پرتو‌درمانی قرار بگیرند.

 

جراحی برای برداشتن کل پستان

در بعضی از افراد درگیر سرطان پستان نیاز است که کل بافت پستان جراحی شود که به این نوع عمل جراحی ماستکتومی (mastectomy) گفته می­شود. این امکان وجود دارد که این نوع عمل توسط بیمار پس از مشورت با پزشک انتخاب شود. جراح در این روش بافت پستان (شامل قسمت‌های پوست و نوک پستان) و بافت‌هایی که عضلات قفسه سینه را می‌پوشانند، از بدن خارج می‌کند.

                              

به ندرت جراحان عضله قفسه سینه را همراه با بافت پستان جراحی می‌کنند که به این نوع جراحی ماستکتومی از نوع رادیکال (radical mastectomy) گفته می‌شود. درصورتی که خطر بازگشت سرطان در دیواره‌ی قفسه‌ی سینه، اطراف زخم و ناحیه نزدیک غدد لنفاوی وجود داشته باشد بیمار پس از جراحی باید پرتودرمانی انجام دهد.

                                        

بازسازی بافت پستان

پس از جراحی ماستکتومی امکان دارد بیمار بخواهد پستان خود را بازسازی کند به این معنا که جراح یک پستان جدید را برای بیمار پیوند بزند. جراح قبل از عمل جراحی باسازی یا کاشت پستان (breast reconstruction) با بیمار در ارتباط با روش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلف بازسازی پستان صحبت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

بیمار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند عمل کاشت پستان را در حین انجام عمل جراحی برداشت پستان  که به آن باسازی فوری (immediate reconstruction) گفته می‌شود، انجام دهد یا در زمان دیگری عمل باسازی پستان را انجام دهد که به آن  بازسازی تاخیری (delay reconstruction) گفته می‌شود.

 

برداشتن گره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های لنفاوی

گره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های لنفاوی در قسمت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلف بدن قرار دارند. امکان دارد سلول‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سرطانی در گره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های لنفاوی نزدیک پستان پخش شوند. این گره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها سلول‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های آسیب دیده و باکتری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را از مایع لنفاوی که حاوی سلو