درباره ی بازسازی پستان

صفحه اصلیانواع سرطانسرطان پستان – درمان سرطان پستان – سرطان پستان مقدماتی – جراحی برای سرطان پستان – بازسازی پستان – درباره ی بازسازی پستان

بازسازی پستان (breast reconstruction) عمل جراحی برای ایجاد پستان جدید پس از برداشتن پستان یا بخشی از پستان است. هدف از این کار ایجاد پستانی با اندازه و شکلی مشابه پستان اصلی می‌باشد.

انواع روش بازسازی پستان

روش‌های اصلی ایجاد پستان جدید عبارتند از:

 • برداشتن کامل پستان و پوست و استفاده از ایمپلنت در زیر پوست باقی‌مانده
 • برداشتن کل پستان، حفظ پوست آن و استفاده از ایمپلنت (ماستکتومی با حفظ پوست یا skin sparing mastectomy)
 • استفاده از بافتی که از قسمت دیگری از بدن گرفته شده است
 • استفاده از بافت بدن و ایمپلنت

پس از جراحی بازسازی پستان ممکن است جراحی بیشتری در زمینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های زیر انجام شود:

 • ایجاد نوک پستان جدید
 • ایجاد تغییر در شکل پستان دیگر(پستان سالم) برای ایجاد تطابق میان دو پستان

زمان انجام عمل بازسازی پستان

بازسازی پستان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به دو صورت زیر انجام شود:

 • همزمان با جراحی سرطان یا بازسازی فوری (immediate reconstruction)
 • بعد از جراحی سرطان یا بازسازی با تاخیر (delayed reconstruction)

زمانی که پزشکان گزینه‌های بازسازی پستان را با بیمار مورد بحث‌ قرار می‌دهند، موارد زیر را در نظر می‌گیرند:

 • نوع و درجه‌ی سرطان
 • سایر روش‌های درمانی که ممکن است به آن‌ها نیاز باشد
 • احساسات و اولویت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بیمار

بازسازی فوری پستان

بازسازی فوری، بلافاصله پستان جدیدی را برای فرد ایجاد می‌کند. پستان جدید متفاوت از پستانی است که برداشته شده است. اما برخی از زنان دریافتند که بازسازی فوری به آن‌ها کمک می‌کند تا با احساسات خود در مورد از دست دادن پستان راحت‌تر همراه شوند.

مزایا

جراحی باسازی پستان پس از به هوش آمدن فرد بعد از انجام ماستکتومی یا جراحی حفظ پستان انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. این نوع جراحی نسبت به دیگر جراحی‌ها به جراحی و بی‌هوشی کم‌تری نیاز می‌باشد. به دلیل استفاده جراح از پوست در دسترس پستان، ظاهر پستان جدید بهتر به نظر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسد. در پستان بازسازی شده جای زخم کم‌تری ایجاد می‌شود (معمولاً یک بخیه در محل قبلی نوک پستان و یک زخم اطراف آن)

معایب

ممکن است فرصت کافی برای تصمیم گیری در مورد نوع بازسازی مورد نظر وجود نداشته باشد. درصورتی که  بعد از جراحی، فرد تحت پرتودرمانی قرار بگیرد، ممکن است به بازسازی پستان آسیب برسد. در صورتی که قرار است فرد بعداً تحت پرتودرمانی قراربگیرد، ممکن است پزشک به او توصیه کند که بازسازی با استفاده از روش ایمپلنت انجام نشود. اما فرد می‌تواند در حین پرتودرمانی ایمپلنت موقت انجام داده و بعد از پرتودرمانی عمل بازسازی دوم را انجام دهد. در صورت ایجاد عوارض بعد از جراحی، ممکن است هرگونه شیمی درمانی را به تأخیر بیندازد. شیمی درمانی مانع از بهبود ترمیم خود‌به‌خودی بدن می‌‌شود. بنابراین در صورتی که پس از بازسازی مشکلی در ترمیم زخم وجود داشته، شیمی درمانی پس از بهبود کامل زخم به تاخیر خواهد افتاد. اگر که شیمی درمانی در صورت وجود زخم انجام شود، ترمیم به خوبی صورت نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پذیرد و فرد می‌تواند به یک عفونت جدی مبتلا شود. در نتیجه زمان انجام شیمی درمانی مهم است. تحقیقات نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند که درصورتی که در 6 هفته پس از جراحی پستان، شیمی درمانی آغاز شود، بهترین نتیجه برای فرد به عمل خواهد آمد. در حالتی که بازسازی پستان انجام شود، مانعی برای انجام شیمی درمانی خواهد بود.

بازسازی پستان با تاخیر

برخی از زنان ترجیح می‌دهند قبل از اینکه به فکر بازسازی باشند، از عمل جراحی ماستکتومی و درمان‌های سرطان پستان استفاده کنند.

مزایا

فرد فرصت بیش‌تری دارد تا گزینه‌های خود را بررسی کرده و آن‌ها را با یک جراح متخصص در میان بگذارد. درمان سرطان پستان تمام شده و تحت تأثیر جراحی بازسازی قرار نمی‌گیرد.

معایب

بعد از جراحی ماستکتومی فرد مدت زمانی را بدون بافت پستان سپری می‌کند. نسبت به بازسازی فوری، ممکن است جای زخم در پستان بازسازی شده بزرگ‌تر باشد.

چه کسانی می‌توانند بازسازی پستان انجام دهند

حتی در صورتی که فرد شرایط زیر را نیز داشته باشد، انجام بازسازی پستان برای او امکان پذیر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد:

 • ماستکتومی رادیکال (برداشتن پستان و عضله پشت آن)
 • پرتودرمانی
 • پستان‌های بزرگ

در صورتی که شرایط فرد به اندازه کافی مناسب باشد، بازسازی پستان در هر سنی امکان پذیر است. در صورت سیگار کشیدن، اضافه وزن و یا سایر بیماری‌های وخیم پزشکی، خطر عوارض بیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر است. برای مردان، ایمپلنت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های موجود در حال حاضر شکل صحیح پستان مرد را ایجاد نمی‌کنند. بنابراین معمولاً انجام عمل بازسازی پستان در مردان انجام نمی‌شود. جراح ممکن است قادر باشد تا بعد از ماستکتومی با جراحی بیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر، ظاهر قفسه سینه را بهبود بخشد.

بازسازی بعد از جراحی محافظت از پستان

در جراحی برای حفظ پستان، فقط بخشی از پستان برداشته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و معمولا ظاهر پستان پس از این نوع جراحی و به دنبال آن پرتودرمانی مناسب است. زمانی که فقط بخشی از پستان برداشته شود، تعداد کمی از زنان به جراحی ترمیمی نیاز دارند. اما برخی از زنان نیاز به بازسازی بافت باقی‌مانده پستان دارند و ممکن است کوادرانکتومی (quadrantectomy) یا تغییر شکل پستان انجام شود.

کوادرانکتومی و mini flap reconstruction

در جراحی کوادرانکتومی (quadrantectomy)، جراح حدود یک چهارم از بافت پستان را جراحی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند که در این نوع جراحی در پستان فرورفتگی ایجاد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و پستان درمان شده در مقایسه با پستان دیگر کوچک‌تر است. اما گاهی می‌توان با پركردن فرورفتگی با ناحیه کوچکی از بافت زنده، فرم پستان را بازیابی كرد. جراح معمولاً از بافت پشت بدن فرد برای پر كردن فرورفتگی استفاده می‌كند که به آن  latissimus dorsi flap می‌گویند. برای کاهش خطر بازگشت سرطان، باید بافت باقی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مانده تحت پرتودرمانی قرار گیرد.

بازسازی شکل پستان

در صورتی که فرد پستان‌های بسیار بزرگی داشته و نیاز به برداشتن بخشی از پستان می‌باشد، باسازی شکل پستان ممکن است یک گزینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای باشد که به این کار ماموپلاستی درمانی (therapeutic mammoplasty) می‌گویند. جراح تومور و ناحیه‌ای از بافت اطراف تومور را جراحی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. سپس به کمک بافت باقی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مانده پستان، یک پستان جدید با اندازه کوچک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر ایجاد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. هرچند که برای کاهش خطر بازگشت سرطان، باید بافت باقی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مانده تحت پرتودرمانی قرار گیرد. همزمان با جراحی ترمیمی می‌توان با جراحی، پستان دیگر را نیز کوچک‌تر نمود (کاهش اندازه پستان). به طوری که اندازه دو پستان با یکدیگر مطابقت داشته باشند.

دستورالعمل‌های کمک کننده قبل از بازسازی پستان

در صورتی که فرد دستورالعمل‌های زیر را قبل از عمل انجام دهد، بهبودی با سرعت بیشتری انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

سیگار نکشیدن

سیگار کشیدن می‌تواند به خون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رسانی بافتی آسیب برساند و خطر ابتلا به عفونت را نیز افزایش دهد. درصورتی که بافتی از شکم  برداشته شود، سیگار کشیدن خطر فتق را افزایش می‌دهد.

داشتن وزن سالم

در صورت اضافه وزن، احتمال بروز عوارض بی‌حس‌کننده افزایش می‌یابد. در صورتی که فرد تمایل به کاهش وزن قبل از عمل است، می‌تواند به یک متخصص تغذیه مراجعه کند.

فعال بودن از نظر جسمی

درصورتی که قرار است از شکم بافتی برداشته شود، انجام دراز نشست می‌تواند مفید باشد. فرد می‌تواند هدف خود را روی انجام 30 دراز نشست در روز تعیین کند. فرد باید قبل از شروع هرگونه تمرین با پزشک یا پرستار متخصص خود صحبت کند.

جراح پستان فرد

جراحان متخصص در بازسازی پستان در زمینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی سرطان را جراحان انکوپلاستیک (oncoplastic surgeons) می‌نامند. ممکن است در جراحی، یک جراح پستان و یک جراح پلاستیک با هم کار کنند. فرد می‌تواند در زمینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی موارد زیر از جراح خود سوال بپرسد:

 • عمل شامل چه مواردی خواهد بود
 • چگونه ممکن است روی فرد تأثیر بگذارد
 • در مورد تجربه و تخصص آن‌ها
 • در مورد خطرات و مزایای انواع مختلف جراحی

جراح نیاز به تصویربرداری از پستان‌های فرد قبل و بعد از بازسازی پستان است که این تصویربرداری ثبت مهمی در جراحی است. عکس‌ها فقط ناحیه قفسه سینه را نشان می‌دهد و چهره فرد عکس دیده نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

احساسات در مورد بازسازی پستان

تصمیم گیری در مورد گزینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های باسازی پستان نیاز به صرف وقت دارد. فرد ممکن است به موارد زیر فکر کند:

 • جراحی و چگونه یافتن جراح مناسب برای نوع بازسازی که فرد تمایل به انجام آن دارد
 • شکل ظاهری و احساس فرد پس از عمل جراحی
 • نظر شریک زندگی فرد در مورد ایجاد تغییرات
 • چگونگی امکان تاثیر جراحی بر رابطه جنسی و روابط فرد

صحبت درمورد احساسات خود با یکی از نزدیکان می‌تواند برای فرد مفید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email