سونوگرافی کبد

صفحه اصلیانواع سرطانسرطان پستان – تشخیص سرطان پستان – سرطان پستان مقدماتی – آزمایش‌های پستان – تشخیص بر اساس مرحله سرطان پستان – سونوگرافی کبد

 هنگامی که سرطان پستان تشخیص داده شد، در برخی افراد برای شناسایی این‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که سرطان در چه درجه‌ای قرار دارد، از آزمایش سونوگرافی کبد استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

درجه بندی سرطان به پزشک این اطلاعات را می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد که:

  • سرطان چقدر بزرگ است
  • آیا تومور در جایی دیگر گسترش پیدا کرده است یا خیر

دانستن این موضوع که سرطان در چه درجه‌ای قرار دارد به پزشک کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند تا تصمیم بگیرد بیمار به کدام روش درمانی نیاز دارد. در صورتی که فرد علائمی دارد که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند ناشی از گسترش سرطان به کبد باشد، معمولا از این تست برای بررسی این موضوع استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. علائم ممکن است به دلیل سایر شرایط پزشکی یا بیماری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها باشد. همچنین ممکن است از سونوگرافی کبد انجام شود درصورتی که:

  • سلولهای سرطانی در غدد لنفاوی زیر بازو(زیر بغل) وجود داشه باشند
  • فرد سرطان پستان بزرگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر به عنوان مثال بزرگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر از 5 سانتی متر داشته باشد.

سونوگرافی چیست؟

در سونوگرافی از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصویر از قسمتی از بدن استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. سونوگرافی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند تغییراتی از جمله رشد غیرطبیعی را نشان دهند. ممکن است این آزمایش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها برای تشخیص سرطان یا بررسی گسترش آن در بدن انجام شود.

دستگاه سونوگرافی به ترتیب زیر عمل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند:

  • اسکنر سونوگرافی دارای یک میکروفون است که امواج صوتی را به بیرون منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.
  • امواج صوتی به درون بدن فرد، پرتاب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند
  • امواج بعد از برخورد با اندام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها توسط میکروفون دریافت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند.
  • میکروفون به رایانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای متصل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود که امواج صوتی را به تصویر روی صفحه تبدیل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

معمولاً این آزمایش در بخش اشعه ایکس بیمارستان انجام می‌شود.

                      

آماده شدن برای انجام سونوگرافی کبد

فرد باید دستورالعمل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های جلسه انجام سونوگرافی را بررسی کند تا از نحوه آماده شدن برای اسکن خود مطلع شود. پزشک یا پرستار ممکن است از فرد بخواهند که یک شب قبل از انجام آزمایش از رژیم غذایی بدون چربی استفاده کند. ممکن است لازم باشد تا فرد، 4 تا 8 ساعت قبل از انجام اسکن مصرف غذا را به طور کامل متوقف کند. در صورتی که فرد بیماری مانند دیابت دارد که ناشتا بودن و غذا نخوردن می‌تواند مشکلی برای او ایجاد کند، باید به پزشک خود اطلاع دهد.

چه انتظار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رود

هنگامی که فرد وارد کلینیک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود ممکن است لازم باشد تا فرد لباس بالاتنه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی خود را دربیاورد و لباس بیمارستان را بپوشد. فرد روی یک تخت دراز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کشد.  شخصی که اسکن را انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد ، سونوگرافیست یا متخصص سونوگرافی نامیده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

در حین انجام اسکن

متخصص سونوگرافی یک ژل روان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کننده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی سرد روی شکم (شکم) فرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مالد. سپس پروب (کاوشگر) دستی را روی پوست فرد قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند و آن ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌را روی پوست حرکت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند. گاهی فرد ممکن است کمی احساس فشار داشته باشد که در صورتی که این فشار برای فرد ناراحت کننده باشد، باید به متخصص اطلاع دهد.

چه اتفاقی بعد از سونوگرافی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افتد

بعد از آزمایش فرد قادر به خوردن و نوشیدن به طور عادی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد و بعد از آزمایش فرد مستقیم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به خانه یا محل کار خود برگردد.

 گرفتن نتایج

 فرد باید نتایج خود را طی 1 یا 2 هفته در طی قرار ملاقات بعدی، دریافت کند. انتظار برای نتایج آزمایش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند زمان بسیار دلهره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آوری برای فرد باشد. فرد ممکن است جزئیات تماس با یک پرستار متخصص را داشته باشد که در صورت نیاز می تواند برای کسب اطلاعات با او تماس بگیرد. صحبت در مورد احساس خود با اقوام یا دوستان نزدیک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به فرد کمک کند. در صورتی که فرد بعد از دو هفته نتایج آزمایش خود را دریافت نکرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند با پزشکی که آزمایش را ترتیب داده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌است، تماس بگیرد.

خطرات احتمالی

سونوگرافی روندی بسیار ایمن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد. اما پرستار به فرد آموزش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد تا در صورت بروز هرگونه مشکل پس از آزمایش فرد با چه کسی تماس بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email