3 علت اصلی ایجاد سرطان تخمدان

علت ایجاد سرطان تخمدان

هنوز به صورت دقیق و کامل عوامل ایجاد سرطان تخمدان شناسایی نشده است. همانطور که در عوامل خطر سرطان تخمدان بیان شد، برخی عوامل وجود دارند که احتمال ابتلا به سرطان تخمدان اپیتلیال را افزایش می‌دهند.

عوامل خطری که احتمال ابتلا به سرطان‌های سلول‌های زایا و تومورهای استرومایی تخمدان را افزایش می‌دهند، کمتر شناسایی شدند.

علت اصلی ایجاد سرطان تخمدان چیست؟

جدیدترین و مهمترین یافته در مورد علت سرطان تخمدان نشان داد که منشا اولیه تومور، سلول‌های انتهای دم لوله های رحمی است. در مورد علل سرطان تخمدان نظریه‌های زیادی وجود دارد. برخی از آن‌ها از مشاهده مواردی که خطر ابتلا به سرطان تخمدان را تغییر می‌دهند، حاصل شده است.

به عنوان مثال، بارداری و مصرف قرص‌های ضد بارداری هر دو خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش می‌دهند.

از آنجا که این موارد تعداد دفعات رهاسازی تخمک را توسط تخمدان کاهش می‌دهند، برخی از محققان فکر می‌کنند که ممکن است رابطه ای بین تخمک گذاری و خطر ابتلا به سرطان تخمدان وجود داشته باشد. همچنین بستن لوله و برداشتن رحم خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش می‌دهد.

یک نظریه برای توضیح این موضوع این است که برخی از مواد سرطان‌زا ممکن است از طریق واژن وارد بدن شده و از رحم و لوله‌های رحمی به تخمدان‌ها برسند. این نشان می‌دهد که چگونه برداشتن رحم یا انسداد لوله‌های رحمی خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش می‌دهد.

نظریه دیگر این است که هورمون‌های مردانه (آندروژن‌ها) می‌توانند باعث سرطان تخمدان شوند.

 

عوامل ایجاد سرطان تخمدان

 

تغییرات ژنی مرتبط با سرطان تخمدان

محققان در شناسایی تغییرات ژنتیکی (جهش) که منجر به سرطان شدن سلول می‌شوند، پیشرفت چشم گیری داشتند. ماده ژنتیک یا DNA یک ماده شیمیایی است که تقریبا همه دستورالعمل‌های لازم برای عملکرد سلول را حمل می‌کند.

فرزندان معمولاً شبیه والدین خود هستند. زیرا ماده ژنتیک خود را از والدین دریافت می‌کنند. بعضی از ژن‌ها (قسمت هایی از DNA) حاوی دستورالعمل‌هایی برای کنترل رشد و تقسیم سلول‌ها هستند. جهش در این ژن‌ها می‌تواند منجر به ایجاد سرطان شود.

 

جهش های ژنتیکی ارثی

بخش کوچکی از سرطان‌های تخمدان به واسطه‌ی جهش‌های وارثتی که خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش می‌دهند، بروز پیدا می‌کنند. این موارد شامل جهش در ژن‌های BRCA1 و BRCA2 و همچنین ژن‌های مرتبط با سایر سندرم‌های خانوادگی که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهند، مانند PTEN، STK11، MUTYH و بسیاری از ژن‌هایی که می‌توانند باعث ایجاد سرطان روده بزرگ غیرپلیپی ارثی شوند (MLH1 ، MLH3 ، MSH2 ، MSH6 ، TGFBR2 ، PMS1 و PMS2).

آزمایشات ژنتیکی می‌توانند جهش‌های مرتبط با این سندرم‌های ارثی را تشخیص دهند. اگر زمینه خانوادگی سرطان در ارتباط با این سندرم‌ها مانند سرطان پستان و تخمدان، سرطان تیروئید و تخمدان و یا سرطان روده بزرگ و آندومتر (رحم) وجود دارد، نیاز است که فرد توسط متخصص ژنتیک مورد ارزیابی قرار بگیرد.

انجمن سرطان آمریکا توصیه می‌کند قبل از انجام هر آزمایش ژنتیکی، فرد با متخصص ژنتیک مشورت کند.

 

علت سرطان تخمدان

 

تغییرات ژنتیکی اکتسابی

یکی دیگر از علت ایجاد سرطان تخمدان تغییرات ژنتیکی اکتسابی است. بیشتر جهش‌های عامل سرطان تخمدان ارثی نمی‌باشند. بلکه در طول زندگی فرد ایجاد و جهش‌های اکتسابی نامیده می‌شوند. در بعضی از سرطان‌ها، این نوع جهش‌ها ممکن است در اثر پرتوها یا مواد شیمیایی ایجادکننده سرطان حاصل شوند.

اما هیچ مدرکی برای این امر در سرطان تخمدان وجود ندارد. تحقیقات هنوز مواد شیمیایی یا غذایی را شناسایی نکردند که منجر به جهشی شوند که باعث ابتلا به سرطان تخمدان می‎‌شود. علت اکثر جهش های اکتسابی ناشناخته مانده است.

اکثر سرطان‌های تخمدان به واسطه جهش‌های اکتسابی متعدد بروز پیدا می‌کنند. تحقیقات نشان داده است که آزمایش برای شناسایی جهش‌های اکتسابی در سرطان‌های تخمدان، مانند ژن TP53 یا HER2 می تواند به وضعیت بهبود بیماری کمک کند. نقش این آزمایش‌ها هنوز قطعی نمی‌باشند و تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

 

منبع: https://www.cancer.org/cancer/ovarian-cancer/causes-risks-prevention/what-causes.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email