ماموگرافی سینه چیست؟

نقش ماموگرافی در سرطان سینه

ماموگرافی سینه یک روش موثر برای آزمایش بافت پستان می باشد. در این روش با استفاده از نوعی پرتو های اشعه ایکس که بسیار خفیف هستند، بافت سینه مورد بررسی قرار می گیرد. این آزمایش برای شناسایی و در نهایت تشخیص بیماری های پستان در زنان می باشد. معمولا زنانی که هر گونه ناهنجاری از جمله فرورفتگی سینه، درد در ناحیه پستان، برآمدگی قسمتی از سینه و … داشته باشند لازم است آزمایش ماموگرافی را انجام دهند.

البته لازم به ذکر است که آزمایش ماموگرافی حتی برای افرادی که هیچ شکایتی از درد سینه ندارند، الزامی است. چرا که به وسیله ی این آزمایش می توان هر چه زودتر به تشخیص سرطان های پستان، کیست، تومور های خوش خیم و …. دست یافت. البته روش های دیگری مانند رادیوگرافی وجود دارد که به وسیله ی آن بتوان ضایعات مشکوک در ناحیه پستان را تشخیص داد. اما در این بین ماموگرافی یکی از موثرترین روش ها می باشد.

با توجه به این که سرطان پستان بعد از سرطان پوست، به عنوان دومین سرطان رایج بین خانم ها می باشد توجه به انجام آزمایش های تشخیصی از جمله انجام ماموگرافی از اهمیت بالایی برخوردار است.

توجه داشته باشید که سرطان سینه از جمله سرطان هایی است که به موقع خود را نشان نداده و پس از این که پیشروی آن به سطح گسترده ای رسیده باشد فرد متوجه آن می شود. از همین رو لازم است ماموگرافی سرطان سینه به صورت دوره ای انجام گیرد.

البته معمولا ابهامات و سوالات متعددی در رابطه با آزمایش ماموگرافی وجود دارد که گاهی همین ابهامات و سوالات مانع از انجام به موقع آن در خانم ها می شود. از همین رو در این مقاله قصد داریم تا حدودی این ابهامات را رفع کرده تا به این ترتیب بتوانیم تاثیری مثبت در روند سلامتی شما داشته باشیم.

 

نقش ماموگرافی در تشخیص سرطان سینه

 

نقش ماموگرافی در تشخیص سرطان سینه

همان طور که گفته شد ماموگرافی سرطان سینه از جمله موثرترین روش ها برای تشخیص سرطان سینه و یا هر نوع مشکل در این ناحیه می باشد. در واقع پزشکان این حوزه معمولا برای تشخیص بیماری سرطان در ناحیه سینه از ماموگرافی استفاده می کنند که در مرحله اول تشخیصی از ماموگرافی غربالگری استفاده می شود. در این روش هر سینه به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می گیرد و در برابر فیلم به شکل کافی فشرده شده تا به این ترتیب حداکثر تجسم توده به دست آید.

اما در صورتی که فرد هر گونه علامت یا عارضه ای در ناحیه سینه احساس کند، پزشک دستور به انجام ماموگرافی تشخیصی می دهد. این نوع ماموگرافی یک مرحله بالاتر از ماموگرافی غربالگری می باشد. ماموگرافی تشخیصی بسیار گسترده تر از ماموگرافی غربالگری می باشد. در این نوع ماموگرافی برای این که بتوان از موقعیت های مختلف سینه عکسبرداری کرد، اشعه X بیشتری مورد نیاز می باشد.

ماموگرافی چگونه انجام می شود؟

معمولا یکی از سوالاتی که در رابطه با انجام ماموگرافی وجود دارد این است که ماموگرافی به چه شکلی انجام می شود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت: در این روش فرد در مقابل دستگاه های مخصوص اشعه x قرار می گیرد. سپس یک تکنسین، یک طرف سینه را روی صفحه ی پلاستیکی قرار می دهد. همچنین، یک صفحه ی دیگر از بالا روی سینه با فشار قرار می گیرد.

با توجه به نوع آزمایش و نوع تشخیص ممکن است فرد مجبور به نشستن یا ایستادن در مقابل دستگاه باشد. برای انجام عکسبرداری صفحات قرار گرفته بر روی سینه را صاف کرده و در حالی که با اشعه x عکس گرفته می شود آن را نگه می دارند. ممکن است در این مرحله کمی احساس فشار در ناحیه سینه داشته باشید. تمام مراحل برای تکرار نمای سینه تکرار شده و سینه دیگر هم به همین شکل در مقابل دستگاه قرار می گیرد.

تصویر سرطان سینه در ماموگرافی

برای تصویربرداری ماموگرافی از اشعه x استفاده می شود که به وسیله ی آن می توان بافت های داخلی پستان را مشاهده کرد. مدت زمان تصویربرداری در ماموگرافی سینه معمولا 1 تا 2 دقیقه بوده و در نهایت تصویر ثبت شده بر روی صفحه نمایش دستگاه دیده می شود.

در تصاویر ماموگرام پس زمینه عکس به رنگ سیاه و سینه با رنگ سفید و خاکستری دیده می شوند که بافت های متراکم تر اغلب به رنگ سفید هستند.

در برخی افراد بافت سینه متراکم تر می باشد که در این صورت تشخیص ناهنجاری های سینه به وسیله ی ماموگرافی کمی سخت خواهد بود. چرا که تومور ها هم از بافت هایی متراکم تشکیل شده اند و به همین دلیل در تصویر ماموگرافی همرنگ بافت سینه دیده می شوند. توجه داشته باشید که بافت سینه هر فرد متفاوت بوده و نمی توان گفت که تصویر گرفته شده در همه ی افراد باید به یک شکل باشد.

 

ماموگرافی سینه

 

انواع ماموگرافی

با توجه به پیشرفتی که در حوزه عکسبرداری پزشکی از جمله ماموگرافی سرطان سینه به وجود آمد است می توان شاهد روی کار آمدن انواع مختلفی از دستگاه های عکسبرداری باشیم که کار تشخیص و درمان را با سهولت بیشتری انجام می دهند. هر یک از دستگاه های این حوزه دارای ویژگی هایی هستند که متناسب با وضعیت بیمار مورد استفاده قرار می گیرند.

در واقع بهتر است بگوییم که کاربرد هر دستگاه متناسب با ویژگی های در نظر گفته شده برای هر یک تعیین می شود. به طور کلی ماموگرافی در سه نوع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد که انواع آن به قرار زیر می باشند:

• ماموگرافی معمولی
• ماموگرافی دیجیتالی
• ماموگرافی سه بعدی

عوارض و ضررهای ماموگرافی

 

ماموگرافی سرطان سینه

 

همان طور که می دانید هر روش درمانی که مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند عوارض و ضرر هایی را به دنبال داشته باشد. از همین رو باید گفت که ماموگرافی هم به عنوان یک روش درمانی از این موضوع مستثنی نمی باشد و در واقع در کنار مزایایی که دارد می تواند مضراتی هم به دنبال داشته باشد. از جمله عوارض و ضرر های این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• همان طور که گفته شد برای عکسبرداری در ماموگرافی از اشعه x استفاده می شود که این اشعه می تواند عوارضی را به همراه داشته باشد.
• گاهی ممکن است نتایج به دست آمده درست و مثبت نباشد. در واقع میزان دقت این روش به تکنیک ها و دستگاه های به کار برده شده در آن بستگی دارد.
• ماموگرافی ممکن است هر نوع سرطان سینه را مشخص نکند. در واقع روش های تکمیلی بیشتری برای تشخیص برخی از سرطان ها نیاز است.

بهترین زمان انجام ماموگرافی چه زمانی است؟

یکی از چالش هایی که برای خانم ها وجود دارد در رابطه با تشخیص به موقع سرطان سینه می باشد. از همین رو معمولا سوالی که در این رابطه به وجود می آید این است که بهترین زمان برای انجام ماموگرافی سینه چه زمانی است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت: ماموگرافی باید برای تمام خانم هایی که بالای 40 سال می باشند به طور دوره ای انجام شود. تمام خانم های 40 تا 75 ساله که سابقه بیماری سرطان سینه در خانواده آن ها وجود دارد، لازم است هر 2 سال یک بار اقدام به انجام آزمایش ماموگرافی نمایند. به طور کلی در رابطه با زمان انجام ماموگرافی باید گفت که محدودیت سنی خاصی در این باره وجود ندارد و تمام افرادی که هر نوع علائم یا نشانه ای از بیماری را در ناحیه سینه احساس می کنند با مراجعه به پزشک متخصص می توانند آزمایش ماموگرافی را انجام دهند.

کلام آخر

در رابطه با آزمایش ماموگرافی سرطان سینه باید گفت که این آزمایش برای خانم ها یکی از آزمایش های مهم است. چرا که سرطان سینه به عنوان یکی از سرطان های رایج در خانم ها است که تشخیص به موقع آن می تواند تاثیر بسزایی در درمان داشته باشد. نکته ای که در رابطه با انجام ماموگرافی سینه وجود دارد این است که قبل از هرگونه اقدامی به پزشک متخصص مراجعه کرده و با شرح وضعیت خود در رابطه با انجام ماموگرافی با پزشک خود مشورت نمایید.

بهتر است ماموگرافی را در مراکز معتبر که از دستگاه هایی با کیفیت و دقت بالا استفاده می کنند، انجام دهید تا به این ترتیب بتوانید اطمینان لازم را از نتیجه آزمایش دریافت نمایید. انجام ماموگرافی اگر به طور دوره ای و منظم انجام شود می تواند کمک بسیاری در تشخیص به موقع بیماری داشته باشد. بنابراین با تشخیص به موقع می توان درمانی سریع تر و راحت تر را انتظار داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email