مراقبت ‌های پس از انجام جراحی پستان

اکثر خانم‌های مبتلا به سرطان پستان به عنوان بخشی از روند درمان خود ممکن است به دلایل مختلف از جمله برداشت کامل سرطان پستان (سینه)، ارزیابی وضعیت گسترش سرطان پستان به غدد لنفاوی، تسکین علایم و عوارض آن یا بازسازی پستان تحت انواع مختلفی از روش‌های جراحی قرار ‌گیرند. روش‌های جراحی علاوه بر مزایایی که برای بیمار به همراه دارند، دارای عوارضی نیز می‌باشند که اهمیت مراقبت‌های پس از جراحی سینه را دوچندان می‌کند. ما در زیر مواردی را که باید در مرقبت‌های پس از جراحی پستان در نظر گرفت، ذکر کردیم.

مدیریت درد پس از جراحی سرطان پستان

پس از جراحی پستان، افراد انواع و شدت‌های مختلفی از درد و ناراحتی را تجربه می‌کنند. هدف از مدیریت درد ارزیابی میزان ناراحتی و مصرف دارو در صورت نیاز است. در صورتی که قبل از تشدید درد از داروهای ضد درد استفاده شود، می‌توان درد و ناراحتی را کنترل نمود. در صورتی که بیمار درد متوسطی را تجربه کند، ممکن است داروی ویکودین (Vicodin) برای کنترل درد تجویز شود. نکته حایز اهمیت این است که در صورتی که درد به طور منظم تجربه ‌شود، از داروهای ضد دردی مانند ایبوپروفن ( با نام‌های تجاری ادویل (Advil) یا موترین (Motrin)) استفاده می‌شود. همچنین داروهایی مانند تیلنول ((Tylenol را می‌توان جایگزین ویکودین نمود یا به آن اضافه کرد. نحوه‌ی پاسخ به درمان و داروها در افراد مختلف با یکدیگر متفاوت هستند و در صورتی که برنامه مدیریت درد برای فردی بی‌نتیجه باشد، روند درمان تغییر می‌کند. روند بهبودی و سلامتی بیمار با کنترل و مدیریت درد بهتر می‌شود.

 در صورت داشتن هرگونه حساسیت دارویی، واکنش یا مشکلات پزشکی که مانع از مصرف داروها می‌شوند، باید به پزشک یا پرستار اطلاع داده شود. به عنوان مثال ویکودین یک مسکن قوی است و نباید با نوشیدنی‌های الکلی یا هنگام رانندگی مصرف شود. داروهای مسکن ممکن است منجر به یبوست یا تشدید آن شوند، بنابراین طبق دستورالعمل‌ها برای مقابله با یبوست می‌توان راهکارهای زیر را به کار گرفت:

 •  افزایش مصرف مایعات
 •  مصرف غذاهای حاوی فیبر بالا مانند آلو و سبوس 
 •  افزایش تحرک

استفاده از کیسه یخ یا بالشت کوچک می‌تواند برای کاهش ناراحتی و تورم، به ویژه در زیر بغل پس از برداشتن غدد لنفاوی مفید باشد. اما در طول جراحی یک لوله برای کمک به تنفس، در گلو بیمار قرار داده می‌شود. استفاده از این لوله اغلب ممکن است تا چند روز پس از جراحی منجر به درد گلو شود.

 

مراقبت از زخم های پس از جراحی پستان

بیمار نباید پانسمان، نوارهای استری یا بخیه‌ها را خود جدا یا اقدام به بازکردن آن‌ها کند. ظرف هفت تا ده روز پانسمان توسط پزشک یا پرستار برداشته می‌شوند و در صورتی که بخیه‌های استفاده شده جذبی نباشند، عرض یک تا دو هفته کشیده می‌شوند. در صورت افتادن پانسمان یا نوارهای استری بیمار خود نباید اقدام به تعویض آن‌ها کند. بیمار ممکن است قادر باشد یک روز پس از کشیدن درن‌ها و در صورت داشتن پانسمان پلاستیکی، استحمام کند. در صورتی که از نوار و گاز برای پانسمان زخم‌های جراحی پستان استفاده شده، بیمار می‌تواند در روز بعد از کشیدن بخیه‌ها را برداشته و سپس دوش بگیرد. پس از جراحی در برخی از بیماران، کبودی و برخی تورم‌ها شایع است. تب کم در روز بعد از عمل جراحی پستان طبیعی است. پس از عمل جراحی، بیمار درن خواهد داشت. درن یک لوله پلاستیکی از زیر پوست به خارج از بدن است که یک محفظه به آن متصل شده است.  دو تا سه بار در روز یا زمانی که محفظه پر است باید تخلیه شود.  میزان مایعی که از طریق درن تخلیه می‌شود باید یادداشت شود. پرستار آموزش‌های لازم در زمینه تخلیه درن را به بیمار یا خانواده‌ی او می‌دهد. یک برگه اطلاعات مربوط به درن‌های بیمار در پرونده بیمار موجود است. ممکن است یک پرستار مراقبت در منزل تعیین شود تا وضعیت بهبودی بیمار را در منزل مورد ارزیابی قرار دهد.

 

فعالییت بدنی پس از جراحی پستان

 قبل از کشیده شدن بخیه‌ها باید از فعالیت‌های سنگین، وزنه برداری و ورزش شدید خودداری شود. پیاده روی یک فعالیت عادی است که می‌تواند بلافاصله بعد از جراحی دوباره شروع شود. قبل از خارج کردن درن‌ها بیمار قادر به انجام کارهای خانه یا رانندگی نمی‌باشد. پس از خارج کردن درن‌ها تا زمانی که بیمار درحال مصرف داروهای مسکن می‌باشد قادر به انجام رانندگی نمی‌باشد. در صورت برداشتن غدد لنفاوی، بیمار تا اولین ویزیت پس از جراحی نباید از بازوی خود استفاده کند. برای بازیابی حرکت و انعطاف پذیری، تمریناتی به بیمار آموزش داده می‌شود. در صورت نیاز ممکن است برای توانبخشی بیشتر، بیمار به فیزیوتراپ ارجاع داده شود. اکثر افراد ظرف سه تا شش هفته قادر به بازگشت به محل کار خود هستند. زمان بازگشت به کار بسته به نوع کار، سلامتی کلی و نظرات شخصی بیماران متفاوت است. 

رژیم غذایی پس از جراحی پستان

  به محض اینکه بیمار قادر باشد بعد از جراحی هوشیاری خود را کسب کرد، می‌تواند از مایعات مصرف کند. همچنین ممکن است بتواند رژیم غذایی عادی خود را ادامه دهد. توصیه‌های غذایی وجود دارند که به بیمار پس از جراحی کمک می‌کند. توصیه‌هایی مانند:

 •  نوشیدن بین هشت تا ۱۰ لیوان آب و نوشیدنی‌های بدون کافئین در طول روز 
 •  مصرف مقایر زیادی میوه و سبزیجات 
 •  استفاده از غذاهای کم چرب

 چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

 در صورت بروز برخی علایم‌ها باید بلافاصه به پزشک یا پرستار اطلاع داد. علایمی مانند

 •  دردی که با دارو تسکین نمی‌یابد
 •  لرز یا تب بیش از 7/37درجه سانتی گراد
 •  خونریزی زیاد که باعث خونی شدن کامل پانسمان می‌شود.
 •  تورم بیش از حد
 •  قرمزی خارج از پانسمان
 •  ترشح یا بوی بد زخم
 •  واکنش‌های آلرژیک یا سایر واکنش‌ها به داروها
 •  یبوست
 •  اضطراب، افسردگی، مشکلات خواب و استراحت

جراحی پستان یا به اصطلاح رایج‌تر آن جراحی سینه همچون دیگر جراحی‌ها نیاز به مراقبت‌های پس از عمل دارد. این مراقبت‌ها براساس نوع عمل می‌تواند متفاوت باشد. در این نوشته ما سعی کردیم که مراقبت‌های کلی پس از جراحی پستان را ذکر کنیم.

منبع

https://www.ucsfhealth.org/education/mastectomy-instructions-after-surgery

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email