مرحله دو

صفحه اصلیانواع سرطانسرطان پستان – مراحل درجه‌ها و انواع سرطان پستان – سیستم عددی در سرطان پستان – مرحله دو

مراحل سرطان پستان براساس سیستم عددی (Numerical)

سیستم شماره‌گذاری برای مراحل سرطان پستان به 4 مرحله تقسیم می‌شود، از 1 تا 4. به این صورت که مرحله‌ی 1 زودترین مرحله است و مرحله‌ی 4 زمانی رخ می‌دهد که سرطان در سایر قسمت‌های بدن نیز پخش شده ‌است.

مرحله دوم (Stage2)

مرحله دوم سرطان پستان به این معنی است که سرطان در پستان یا در غدد لنفاوی مجاور و یا در هردو گسترش یافته است. این سرطان در مراحل اولیه سرطان پستان قرار دارد.

مرحله دوم سرطان پستان خود به دو دسته تقسیم می‌شود:

 A2

مرحله A2 به معنی یکی از موارد زیر است:

 • هیج توموری وجود ندارد و یا تومور کوچکتر از 2 سانتی‌متر می‌باشد و سلول‌های سرطانی در 1 تا 3 غده‌ی لنفاوی زیر بغل و یا نزدیک استخوان سینه وجود دارند.
 • اندازه تومور بین 2 تا 5 سانتی‌متر است و در غدد لنفاوی سلول‌های سرطانی وجود ندارند.

مرحله‌ی A2 با T0 N1 M0  و T1 N1 M0 و T2 N0 M0. در سیستم TNM یکسان است.

B2

مرحله B2  به معنی یکی از موارد زیر است:

 • اندازه‌ی تومور بین 2 تا 5 سانتی‌متر است و سلول‌های سرطانی در ناحیه کوچکی از در غدد لنفاوی وجود دارند.
 • اندازه‌ی تومور بین 2 تا 5 سانتی‌متر است و سلول‌های سرطانی در 1 تا 3 غده‌ی لنفاوی زیر بغل و یا نزدیک استخوان سینه وجود دارد.
 • اندازه‌ی تومور از 5 سانتی‌متر بزرگتر باشد ولی سلول‌های سرطانی در غدد لنفاوی پخش نشده باشند.

در سیستم TNM، مرحله‌ی B2 با T2 N1 M0 و T3 N0 M0 یکسان است.

درمان

ارزیابی گره‌های لنفاوی

جراحی رایج‌ترین راه درمانی است. اما قبل از عمل جراحی نیاز است که پزشک وجود سلول‌های سرطانی را در گره‌های لنفاوی به کمک دستگاه سونوگرافی (ultrasound scan) مورد ارزیابی قرار دهند. براساس نتایج حاصل از تست ممکن است که:

 • در طی عمل جراحی نمونه‌برداری گره لنفاوی نگهبان (sentisl node biopsy) صورت گیرد.
 • به کمک عمل جراحی گره‌های لنفاوی برداشته شوند.

جراحی

همان طور که گفته شد، رایج‌ترین گزینه در این مرحله انجام عمل جراحی برای خارج کردن تومور است. چند نوع مختلف از عمل‌های جراحی وجود دارد. ممکن است فقط یک ناحیه سرطانی با مرز بافت طبیعی پستان برداشته شود. به این عمل برداشتن موضعی گسترده (wide local excision) یا جراحی محافظتی پستان (breast conserving surgery) گفته می‌شود. بعد از این معمولاً چندین هفته رادیوتراپی برای سایر نواحی پستان انجام می‌شود. از طرفی دیگر ممکن است طی عمل جراحی برداشت کامل پستان یا ماستکتومی (mastectomy) کل پستان برداشته شود. بعد از این عمل، امکان باسازی پستان (breast reconstruction) وجود دارد. پرتودرمانی قفسه سینه پس از ماستکتومی نیز محتمل است. همچنین پس از ماستکتومی در صورت وجود سلول‌های توموری در گره‌های لنفاوی ممکن است پرتودرمانی انجام شود. جراحی باسازی پستان ممکن است همزمان با عمل جراحی یا پس از آن انجام شود. جراحی باسازی پستان نباید باعث اختلال در روند پرتودرمانی ایجاد کند. پزشک در مورد مناسب‌ترین راه و مزایا و معایب روش‌ها به بیمار راهنمایی لازم را به عمل می‌آورد.

شیمی درمانی

اگر سرطان یکی از ویژگی‌های زیر را داشته باشد، پس از عمل نیاز به شیمی درمانی است:

 • تومور بزرگ باشد
 • درجه تومور بالا باشد
 • در چند غده‌ی لنفاوی سلول‌های سرطانی وجود داشته باشد
 • سلول‌های سرطانی گیرنده‌ی هورمونی نداشته باشند

به شیمی درمانی پس از جراحی adjuvant chemotherapy یا شیمی درمانی اجونت گفته می‌شود. در بعضی موارد پزشکان تست‌های ژنتیکی برای سنجش مفید بودن شیمی درمانی انجام می‌دهند که به این تست‌ها تست ژنومی (genomic tests) یا پروفایل توموری (tumor profiling tests) می‌گویند.

هورمون درمانی

برخی از سلول‌های سرطانی گیرنده‌های هورمونی برای هورمون‌های زنانه استروژن یا پروژسترون دارند. معمولاً اگر سلول‌های سرطانی گیرنده‌های هورمونی داشته باشند، حداقل به مدت 5 سال تحت هورمون درمانی قرار می‌گیرید.

درمان هدفمند

نوع دیگر درمان، درمان هدفمند است. اگر سلول‌های سرطانی گیرنده‌هایی برای پروتئینی به نام (HER2) داشته باشند، ممکن است از داروی سرطان به نام تراستوزومب (trastuzumab) که با نام تجاری هرسپتین (Herceptin) شناخته می‌شود، استفاده کرد. همچنین شیمی درمانی از دیگر گزینه‌های درمان است. به طور معمول این درمان‌ها برای این نوع از سرطان یک سال زمان نیاز دارد.

درمان‌های تقویت کننده استخوان‌ها

ممکن است دارو‌هایی همچون بیفسفونات‌ها (biphosphonates) برای تقویت استخوان‌های تجویز شود. این دارو‌ها همچنین ممکن است در موارد از گسترش سرطان پستان به استخوان‌ها جلوگیری کنند. همچنین در صورتی که سرطان پستان در مراحل مدماتی باشد و فرد یائسه شده باشد، می‌توان از این دارو‌ها استفاده کرد.

مرحله یک

مرحله سه

مرحله چهار

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email