مرحله سوم

صفحه اصلیانواع سرطانسرطان پستان – مراحل درجه‌ها و انواع سرطان پستان –سیستم عددی در سرطان پستان – مرحله سوم

 مراحل سرطان پستان براساس سیستم عددی (Numerical)

سیستم شماره‌گذاری برای مراحل سرطان پستان به 4 مرحله تقسیم می‌شود، از 1 تا 4. به این صورت که مرحله‌ی 1 زودترین مرحله است و مرحله‌ی 4 زمانی رخ می‌دهد که سرطان در سایر قسمت‌های بدن نیز پخش شده‌ است.

مرحله سوم (Stage3)

مرحله 3 بدین معنی است که سرطان از پستان به غدد لنفاوی نزدیک پستان یا پوست پستان و یا قفسه سینه گسترش یافته است. همچنین به آن، سرطان پستان موضعی پیشرفته (locally advanced breast cancer) گفته می‌شود. این مرحله به 3 دسته تقسیم می‌شود:

A3

مرحله‌ی A3 شامل موارد زیر است:

  • هیچ توموری در پستان نیست و یا تومور ممکن است با هر اندازه‌ای در 4 تا 9 غده‌ی لنفاوی زیر بغل یا نزدیک استخوان پستان وجود داشته باشد.
  • تومور بزرگ‌تر از 5 سانتی‌متر باشد و دسته‌های کوچکی از سلول‌های سرطانی در غدد لنفاوی وجود داشته باشند.
  • تومور بیش از 5 سانتی متر است و سلول‌های توموری حداکثر در سه گره لنفاوی زیر بغل یا غدد لنفاوی نزدیک استخوان سینه وجود دارند.

مرحله‌ی A3  با T0 N2 M0 ,T1 N2 M0,T2 N2 M0 ,T3 N1 M0,T3 N2 M0 در سیستم TNM یکسان است.

B3

مرحله B3 به معنای گسترش تومور به پوست پستان یا قفسه سینه است. قفسه سینه در واقع ساختاری است که از ریه‌ها، دنده‌ها و ماهیچه‌ها و بافت‌های همبند مراقبت می‌کند. سرطان در این مرحله ممکن است باعث شکننده شدن پوست (زخم شدن) و یا تورم شود. سرطان ممکن است حداکثر در 9 غده‌ی لنفاوی زیر بغل و نزدیک استخوان سینه پخش شود. سرطانی که به پوست پستان رسیده است ممکن است یک سرطان پستان التهابی باشد.

مرحله‌ی B3 با T4 N0 M0,T4 N1 M0,T4 N2 M0 در سیستم TNM یکسان است.

C3

مرحله C3 بدان معنی است که تومور می‌تواند هر اندازه‌ای باشد و یا هیچ توموری وجود نداشته باشد. اما سرطان در پوست پستان وجود دارد و باعث تورم یا زخم پستان می‌شود و در دیواره قفسه سینه پخش شده ‌است. همچنین یکی از موارد زیر نیز دیده می‌شود:

  • سلول‌های توموری حداکثر در 9 غده‌ی لنفاوی زیر بغل گسترش یافتند
  • سلول‌های توموری در غدد لنفاوی بالای یا زیر استخوان ترقوه گسترش یافتند
  • سلول‌های توموری در غدد لنفاوی زیر بغل و در نزدیکی استخوان سینه گسترش یافتند

مرحله C3 با T N3 M0 در سیستم TNM یکسان است.

درمان

به طور کلی پزشکان این مرحله را برای درمان به دو شکل امکان عمل جراحی و عدم امکان عمل جراحی تقسیم می‌کنند. ممکن است در ابتدا با درمان‌های دارویی از جمله شیمی درمانی و یا دارو‌های هدفمند، درمان آغاز شود. این موارد می‌توانند به عمل جراحی و پس از آن، درمان دارویی ادامه پیدا کنند. همچنین ممکن است به عنوان اولین گزینه، عمل جراحی انجام شود و پس از آن درمان‌های دارویی انتخاب شود.

درمان‌های دارویی قبل از جراحی

 ممکن است شیمی درمانی به عنوان اولین درمانی برای کوچک کردن سرطان انجام شود. همچنین ممکن است که در صورت وجود گیرنده‌های هورمونی در سلول‌های توموری از هورمون درمانی استفاده شود. هرچند که به اندازه‌ی شیمی درمانی قابلیت نابود کردن سلول‌های توموری را ندارد. به علاوه اگر سلول‌های سرطانی  دارای پروتئین‌های خاصی به نام گیرنده های HER2 باشند، ممکن است یک داروی سرطان هدفمند به نام trastuzumab  استفاده شود. این روش‌های درمانی ممکن است تومور را به اندازه کافی کوچک کند تا جراح بتواند فقط ناحیه‌های توموری را  جراحی کند. به این عمل برداشتن موضعی گسترده (wide local exticsion) یا لامپکتومی (lumpectomy) گفته می شود. اگر سرطان به اندازه کافی کوچک نشود، لازم است که کل پستان برداشته شود. به این ماستکتومی (mastectomy) گفته می شود. جراح همچنین برای بررسی سلول‌های سرطانی، غدد لنفاوی زیر بغل را خارج کند. معمولا پس از انجام عمل جراحی نیز به رادیوتراپی نیاز است.

جراحی به عنوان درمان اولیه

پس از جراحی ماستکتومی امکان باسازی پستان وجود دارد. پزشک به بیمار مشاوره لازم را در مورد نوع عمل باسازی به عمل می‌آورد. همچنین ممکن است که جراحی لامپکتومی انجام شود. در این حالت ابتدا شیمی‌درمانی برای کاهش اندازه تومور صورت می‌پذیرد و پس از کاهش اندازه تومور، جراحی لامپکتومی انجام می‌شود. معمولا پس از جراحی، پرتودرمانی انجام می‌شود. به علاوه در صورت وجود گیرنده‌ی HER2، ممکن است که درمان با تراستوزومب همراه با شیمی درمانی انجام شود. در صورتی که گیرنده‌های هورمونی وجود داشته باشد، هورمون درمانی برای فرد نیز انجام می‌شود.

ارزیابی گره‌های لنفاوی

قبل از درمان نیاز است که پزشک وجود سلول‌های سرطانی را در گره‌های لنفاوی به کمک دستگاه ultrasound scan مورد ارزیابی قرار دهند. براساس نتایج حاصل از تست ممکن است که:

  • در طی عمل جراحی از گره لنفاوی نمونه برداری (sentinel lymph node bipsy) صورت گیرد.
  • به کمک عمل جراحی گرههای لنفاوی برداشته شوند.

درمان‌های تقویت کننده استخوان‌ها

ممکن است دارو‌هایی همچون بیفسفونات‌ها (biphosphonates) برای تقویت استخوان‌های تجویز شود. این دارو‌ها همچنین ممکن است در موارد از گسترش سرطان پستان به استخوان‌ها جلوگیری کنند. همچنین در صورتی که سرطان پستان در مراحل مدماتی باشد و فرد یائسه شده باشد، می‌توان از این دارو‌ها استفاده کرد.

 سرطان پستان التهابی

برخی از سرطان‌های مرحله سوم در دسته‌ی نام سرطان‌های پستان التهابی قرار می‌گیرند. درمان این نوع سرطان کمی متفاوت از سایر سرطان‌های پستان مرحله 3 می‌باشد.

مرحله یک

مرحله دو

مرحله چهار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email