مرحله چهارم

صفحه اصلیانواع سرطانسرطان پستان – مراحل درجه‌ها و انواع سرطان پستان – سیستم عددی در سرطان پستان – مرحله چهارم

مراحل سرطان پستان براساس سیستم عددی (Numerical)

سیستم شماره‌گذاری برای مراحل سرطان پستان به 4 مرحله تقسیم می‌شود، از 1 تا 4. به این صورت که مرحله‌ی 1 زودترین مرحله است و مرحله‌ی 4 زمانی رخ می‌دهد که سرطان در سایر قسمت‌های بدن نیز پخش شده ‌است.

مرحله چهارم (Stage4)

این مرحله به آن معناست که سرطان به سایر اعضای بدن نیز سرایت کرده است. همچنین به آن سرطان پستان پیشرفته، سرطان ثانویه پستان یا سرطان متاستاز پستان گفته می شود. در این مرحله تومور می‌تواند موارد زیر را داشته باشد:

 • اندازه
 • وجود یا عدم وجود سلول‌های توموری در گره‌های لنفاوی
 • گسترش سرطان به سایر اعضا مثل استخوان و ریه و کبد و مغز

 مرحله 4 با مرحله‌ی T N M1 در سیستم TNM یکسان است.

درمان

متخصصین معمولا برای انتخاب روش درمان چند فاکتور متفاوت را نظر می‌گیرند.

 • وضعیت گسترش و بدخیمی سرطان
 • درمان‌های انجام شده
 • سطح سلامتی عمومی بدن.
 • وضعیت یائسگی
 • سرعت رشد سرطان
 • وضعیت سلول‌های توموری در قبال گیرنده‌های خاص

سرطان پستان ثانویه ممکن است به چندین نوع درمان پاسخ دهد. پزشکان سعی می کنند با درمانی شروع کنند که تا حد ممکن عوارض جانبی کمتری داشته باشد. درمان‌ها اغلب می توانند سرطان ثانویه پستان را برای ماه‌ها یا سال‌ها تحت کنترل نگه دارند.

انواع درمان‌ها

هورمون درمانی

هورمون درمانی یک روش متداول برای درمان ثانویه سرطان پستان است. این روش اغلب می تواند سرطان را در هر کجا که در بدن باشد، کوچک‌تر و کنترل کند. اگر سلول‌های سرطانی، پروتئین‌های خاصی به نام گیرنده‌های هورمونی داشته باشند، این روش به خوبی عمل می‌کند. اگر هورمون درمانی مفید واقع نشود، می‌توان از سایر روش‌های درمان استفاده کرد.

شیمی درمانی

اگر سرطان به هورمون درمانی پاسخ ندهد و به کبد و ریه سرایت کرده باشد، پزشک معالج می‌تواند شیمی درمانی را توصیه کند.

درمان هدفمند

ممکن است در این حالت با یک داروی هدفمند درمان انجام شود (مثل آنتی بادی مونوکلونال تراستوزومب monoclonal antibody trastuzumab با نام تجاری هرسپتین یا Herceptin). هرسپتین (Herceptin) باعث مهار پروتئین‌هایی می‌شود که رشد و تکثیر سلول‌های توموری را تحریک می‌کنند. این امر تنها در صورتی کار پاسخگو است که سلول‌های سرطانی پروتئین به نام HER2 را به مقدار زیاد داشته باشند. نوعی از داروهای هدفمند هستند به اسم مهارکنندههای رشد یا Cancer growth blocker که باعث مهار پروتئین‌هایی می‌شوند که در رشد و تقسیم سلول‌ها نفش دارند. داروی پالبوسیسلیب (palbocicilib) مثالی از داروهای مهارکننده رشد می‌باشد که برای درمان سرطان پیشرفته موضعی و سرطان پستان پیشرفته نوع فاقد گیرنده‌ی HER2 مورد استفاده قرار میگیرد.

پرتودرمانی

در صورتی نیاز به پرتودرمانی یا رادیوترپی (radiotherapy)  است که سرطان پستان به بخش‌های زیر سرایت کرده باشد:

 • استخوان
 • مغز
 • پوست نزدیک پستان یا mastectomy scar

درمان تقویت کننده استخوان‌ها (bones strengthening treatment)

در صورتی که سرطان پستان استخوان‌ها را درگیر کرده باشد، از درمان تقویت کننده استخوان‌ها استفاده می‌شود که باعث کاهش درد و جلوگیری از ضعیف شدن استخوان‌ها و تقویت آنها می‌شود. این درمان شامل دسته‌ای از داروها به اسم بی فسفونات‌ها (bisphosphonates) و داروی از گروه درمان هدفمند به اسم دنوسومب (denosumab) است.

جراحی

جراحی از گزینه‌های درمان سرطان پیشرفته نمی‌باشد. اما ممکن است که جراحی باعث بهبود علائم شود.

درمان علائم سرطان

پزشک یا پرستار  می‌توانند داروهایی را برای کنترل علائم سرطان ایجاد کنند. علائم این بیماری بستگی به نوع سرطان دارد. به عنوان مثال علائم ممکن است شامل سرفه، یبوست، بیماری یا سطح بالای کلسیم خون باشد.

تصمیم گیری در زمینه روش درمان

تصمیم گیری در مورد درمان می تواند دشوار باشد. درمان‌ها می توانند به کاهش علائم کمک کنند و باعث شوند که احساس بهتری در بیمار ایجاد شود. اما آن‌ها همچنین عوارض جانبی دارند که می تواند بیمار را برای مدتی تحت تاثیر قرار دهد و زندگی او را تغییر دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email