مرحله یک

صفحه اصلیانواع سرطانسرطان پستان – مراحل درجه‌ها و انواع سرطان پستان – سیستم عددی در سرطان پستان – مرحله یک

مراحل سرطان پستان براساس سیستم عددی (Numerical)

سیستم شماره‌گذاری برای مراحل سرطان پستان به 4 مرحله تقسیم می‌شود، از 1 تا 4. به این صورت که مرحله‌ی 1 زودترین مرحله است و مرحله‌ی 4 زمانی رخ می‌دهد که سرطان در سایر قسمت‌های بدن نیز پخش شده‌است.

مرحله اول (Stage1)

مرحله اول سرطان پستان شرایطی است که سرطان کوچک است و فقط در بافت‌های پستان وجود دارد و یا ممکن است در غدد لنفاوی نزدیک پستان نیز مشاهده شود. این مرحله از سرطان، به عنوان مراحل اولیه سرطان پستان در نظر گرفته می‌شود.

مرحله اول سرطان پستان به دو دسته تقسیم می‌شود:

مرحله‌ی A1

در این مرحله اندازه‌ی تومور از 2 سانتی‌متر کمتر و به خارج از پستان سرایت نکرده است.

مرحله‌ی B1

این مرحله بدان معناست که مقدار کمی از سلول‌های سرطانی در غدد لنفاوی نزدیک پستان دیده شده اند و یکی از موارد زیر نیز شناسایی شده است:

  • هیچ توموری در پستان وجود ندارد
  • تومور پستان کوچکتر از 2 سانتی‌متر باشد

در سیستم TNM مرحله‌ی A1 با T1 N0 M0 یکسان است و مرحله‌ی B1 با T0 N1mi M0 و T1 N1mi M0 یکسان است.

درمان مرحله اول

ارزیابی گره‌های لنفاوی

جراحی معمول‌ترین راه درمانی است. اما قبل از عمل جراحی نیاز است که پزشک وجود سلول‌های سرطانی را در گره‌های لنفاوی به کمک دستگاه سونوگرافی (ultrasound scan) مورد ارزیابی قرار دهند. براساس نتایج حاصل از تست ممکن است که:

  • در طی عمل جراحی نمونه‌برداری گره لنفاوی نگهبان (sentisl node biopsy) صورت گیرد.
  • به کمک عمل جراحی گره‌های لنفاوی برداشته شوند.

جراحی

همان طور که گفته شد، رایج‌ترین گزینه در این مرحله انجام عمل جراحی برای خارج کردن تومور است. چند نوع مختلف از عمل‌های جراحی وجود دارد. ممکن است فقط یک ناحیه سرطانی با مرز بافت طبیعی پستان برداشته شود. به این عمل برداشتن موضعی گسترده (wide local excision) یا جراحی محافظتی پستان (breast conserving surgery) گفته می‌شود. بعد از این معمولاً چندین هفته رادیوتراپی برای سایر نواحی پستان انجام می‌شود. از طرفی دیگر ممکن است طی عمل جراحی برداشت کامل پستان یا ماستکتومی (mastectomy) کل پستان برداشته شود. بعد از این عمل ،امکان باسازی پستان (breast reconstruction) وجود دارد. پرتودرمانی قفسه سینه پس از ماستکتومی نیز محتمل است. همچنین پس از ماستکتومی در صورت وجود سلول‌های توموری در گره‌های لنفاوی ممکن است پرتودرمانی انجام شود. جراحی باسازی پستان ممکن است همزمان با عمل جراحی یا پس از آن انجام شود. جراحی باسازی پستان نباید باعث اختلال در روند پرتودرمانی ایجاد کند. پزشک در مورد مناسب‌ترین راه و مزایا و معایب روش‌ها به بیمار راهنمایی لازم را به عمل می‌آورد.

هورمون درمانی

 برخی از سلول‌های سرطانی گیرنده‌های هورمونی برای هورمون‌های زنانه استروژن یا پروژسترون دارند. معمولاً اگر سلول‌های سرطانی گیرنده‌های هورمونی داشته باشند، حداقل به مدت 5 سال تحت هورمون درمانی قرار می‌گیرید.

شیمی‌درمانی

اگر سلول‌های سرطانی بزرگ‌تر از یک سانتی‌متر باشد و یا با درجه بالا غیر عادی باشند، ممکن است نیاز به شیمی درمانی باشد.

درمان هدفمند

نوع دیگر درمان، درمان هدفمند است. اگر سلول‌های سرطانی گیرنده‌هایی برای پروتئینی به نام (HER2) داشته باشند، ممکن است از داروی سرطان به نام تراستوزومب (trastuzumab) که با نام تجاری هرسپتین (Herceptin) شناخته می‌شود، استفاده کرد. همچنین شیمی درمانی از دیگر گزینه‌های درمان است. به طور معمول این درمان‌ها برای این نوع از سرطان یک سال زمان نیاز دارد.

درمان‌های تقویت کننده استخوان‌ها

ممکن است دارو‌هایی همچون بیفسفونات‌ها (biphosphonates) برای تقویت استخوان‌های تجویز شود. این دارو‌ها همچنین ممکن است در موارد از گسترش سرطان پستان به استخوان‌ها جلوگیری کنند. همچنین در صورتی که سرطان پستان در مراحل مدماتی باشد و فرد یائسه شده باشد، می‌توان از این دارو‌ها استفاده کرد.

مرحله دو

مرحله سه

مرحله چهار

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email