نمونه برداری از طریق جراحی به کمک هدایت سیم

صفحه اصلیانواع سرطانسرطان پستان – تشخیص سرطان پستان – سرطان پستان مقدماتی – آزمایش‌های پستان – آزمایش‌های تشخیصی پستان – نمونه برداری از طریق جراحی به کمک هدایت سیم

‏ نمونه برداری از طریق جراحی به کمک هدایت سیم یا wire guided excision biopsy، به معنای قرار دادن یک سیم در بافت پستان برای کمک به جراح، برای جراحی دقیق بافت مورد نظر است. این روش در صورتی انجام می شود که در عکس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برداری با اشعه ایکس از پستان (ماموگرافی) یا سونوگرافی، ناحیه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای غیرطبیعی نشان داده شود، اما پزشک نتواند توده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای را لمس کند. ناحیه غیر طبیعی ممکن است بیشتر از حد معمول متراکم یا حاوی لکه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کلسیمی باشد. به علاوه اگر نمونه برداری با روش‌های دیگر همچون نمونه برداری سوزنی قابل انجام نباشد، از این روش استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. این جراحی طی دو مرحله انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود:

 • ابتدا سیم مورد نظر (نازک و منعطف همچون سیم ماهیگیری) در محل مناسب که بی حس شده، قرار داده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.
 • در همان روز یا روز بعد، یک عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی برای برداشتن ناحیه غیر طبیعی انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

پزشک متخصص بافت برداشته شده را با هدف وجود بافت توموری یا عارضه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های دیگر در زیر میکروسکوپ بررسی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. در برخی موارد، نمونه برداری از طریق جراحی به کمک هدایت سیم با هدف مشخص کردن بافت سرطانی برای تعیین محل جراحی نیز انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. همچنین به این نوع جراحی، جراحی محافظتی پستان (breast conserving surgery) یا wire guided wide local excision نیز گفته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

                               

قرار ملاقات قبل از ارزیابی

قرار ملاقات قبل از ارزیابی که معمولا چند روز قبل از عمل انجام ‌می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود، فرد را برای عمل آماده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. فرد در این قرار ملاقات با اعضای تیم درمانی ملاقات و فرم رضایت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نامه را امضا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند تا با انجام عمل موافقت شود. فرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند از قبل سوالات خود را یادداشت کرده و با خود به همراه داشته باشد. افزایش آگاهی در مورد روند انجام کار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند ترس بیمار را کاهش دهد. در صورتی که فرد برخی از سوالات خود را فراموش کرد، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند وقتی وارد بیمارستان شده و سوالات خود را بپرسد.

 فرد در بیمارستان ممکن است با افراد زیر ملاقات کند:

جراح

یکی از اعضای تیم جراحی در ارتباط با موارد زیر به فرد توضیح می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد:

 • روند جراحی
 • مزایای انجام جراحی
 • خطرات احتمالی
 • انتظارات پس از آن

متخصص بیهوشی

 • متخصص بیهوشی به فرد ماده بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هوشی تزریق می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند
 • در حین جراحی از فرد مراقبت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند
 • مطمئن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند که فرد شرایط کافی برای انجام عمل جراحی را دارد

پرستار

پرستار موارد زیر را بررسی می کند:

 • سلامت عمومی
 • وزن
 • فشار خون
 • نبض
 • درجه حرارت

پرستاران همچنین کمک و پشتیبانی و چیز هایی که فرد هنگام مرخص شدن را نیاز دارد، بررسی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌كنند.

پرستار مراقبت از پستان

پرستار مراقبت از پستان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به سوالات فرد در مورد روند آزمایش پاسخ دهد و اطلاعات و حمایت لازم از بیمار را به عمل آورد.

آماده شدن برای نمونه برداری از طریق جراحی به کمک هدایت سیم

فرد باید دستورالعمل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها برای نحوه آماده سازی را قبل از عمل بررسی کند. صبح روز جراحی فرد به بیمارستان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رود. جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و فرد باید 6 ساعت قبل از انجام آزمایش ناشتا باشد. در صورتی که فردی بیماری هایی مانند دیابت یا سایر بیماری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی دارد که غذا نخوردن می تواند برای او مشکلی ایجاد کند، باید پزشک یا پرستار خود اطلاع دهد. ممکن است حداکثر تا 2 ساعت قبل از انجام جراحی، فرد قادر به نوشیدن آب باشد. پرسنل بیمارستان در مورد دستورالعمل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های انجام این جراحی به فرد آموزش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند. فرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند داروهای خود را به صورت عادی مصرف کند. اما در صورتی که فرد داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند، ممکن است لازم باشد تا آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را قطع کند. پزشک یا پرستار در مورد زمان توقف داروها به فرد آموزش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند.

قرار دادن سیم در پستان

در بعضی از بیمارستان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، همان روزی که سیم در محل مورد نظر کار گذاشته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود، جراحی نیز انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. اما در برخی دیگر در دو روز متفاوت مراحل انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. در کلینیک یک عضو پرسنل از فرد می خواهد که لباس بالاتنه خود را به طور کامل در بیاورد.

برای انجام آزمایش:

فرد روی یک کاناپه می نشیند یا دراز می کشد. متخصص رادیولوژیست با انجام ماموگرافی یا سونوگرافی از پستان، منطقه غیر طبیعی را شناسایی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. سپس ناحیه پستان را تمیز می‌کنند. از بی حسی موضعی برای بی حس شدن پوست استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که ممکن است در فرد کمی احساس سوزش ایجاد کند. وقتی ناحیه مورد نظر بی حس شد، رادیولوژیست یک سیم نازک همراه با قلاب را از طریق پوست در ناحیه غیر طبیعی قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. طوری که سیم در مرکز ناحیه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی غیرطبیعی قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد و قلاب باعث ثابت شدن سیم در محل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. از طرفی دیگر انتهای سیم به قفسه سینه متصل و از تحرک سیم جلوگیری به عمل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید. بعضی از بیمارستان ها ممکن است به جای استفاده از سیم، از سونوگرافی استفاده کنند و نشانگرهای مغناطیسی کوچکی را در ناحیه غیر طبیعی تزریق کنند.

حین نمونه برداری از طریق جراحی به کمک هدایت سیم

متخصص بیهوشی، ماده بیهوشی را از طریق یک سوزن کوچک، در ورید پشت دست فرد تزریق می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. هنگامی که فرد بیهوش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد، جراح یک برش کوچکی از پستان را جراحی و منطقه غیر طبیعی را از بدن خارج می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. سیم به جراح برای برداشتن محل مناسب کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند و پس از اتمام جراحی، سیم نیز برداشته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

بعد از نمونه برداری از طریق جراحی به کمک هدایت سیم

فرد معمولاً در بخش ریکاوری اتاق عمل به هوش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید و پرستار فرد را به بخش باز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گرداند. محل جراحی به کمک بخیه کاغذی که روی آن با یک پانسمان ضد آب پوشیده شده ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌است، پانسمان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. پزشک یا پرستار، در مورد چگونگی مراقبت از ناحیه جراحی و پانسمان، به فرد آموزش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند. به خاطر محافظت از ناحیه نمونه گرفته شده توسط پانسمان ضد آب، فرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به طور عادی دوش یا حمام بگیرد. معمولاً فرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند همان عصر آماده شود و از بیمارستان مرخص شود. اما ممکن است برخی از افراد یک شب در بیمارستان بستری شوند. در صورتی که پستان فرد دچار زخم یا درد است، فرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند داروی پاراستامول (paracetamol) مصرف کند. ممکن است در ناحیه نمونه گرفته شده کبودی مشاهده شود که طبیعی است و بعد از یک یا دو هفته از بین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رود. پس از ترخیص، فرد باید از رانندگی کردن اجتناب کند. زیرا ممکن است تحت تاثیر داروهای بیهوشی احساس خواب آلودگی داشته باشد.

گرفتن نتایج

 معمولاً حدود دو هفته پس از انجام جراحی، فرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند برای دریافت نتایج پاتولوژی به پزشک خود در کلینیک مراجعه کند. پزشکان نتایج را به فرد اطلاع می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند. پزشک در مورد نتایج و روند درمان به فرد توضیحات لازم را به عمل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آورند. انتظار برای نتایج آزمایش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند زمان بسیار دلهره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آوری باشد. فرد ممکن است جزئیات تماس یک پرستار متخصص را داشته باشد و در صورت نیاز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند برای کسب اطلاعات با وی تماس بگیرد. همچنین صحبت در مورد احساس خود با اقوام یا یکی از دوستان نزدیک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به فرد کمک کند.

خطرات احتمالی

تهیه نمونه از طریق جراحی به کمک هدایت سیم  یک روش بسیار ایمن است. اما پرستار به فرد آموزش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد تا در صورت بروز هر گونه مشکل، با چه کسی تماس گرفته شود. پزشکان اطمینان حاصل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که مزایای تهیه نمونه از طریق جراحی به کمک هدایت سیم  بیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر از خطرات احتمالی آن است.

خون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ریزی

به ندرت پس از تهیه نمونه از طریق جراحی به کمک هدایت سیم فرد دچار خونریزی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. پزشک یا پرستار به فرد آموزش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند تا در صورت خونریزی، فرد باید چه کاری انجام دهد.

تورم

بعضی از افراد پس از تهیه نمونه از طریق جراحی به کمک هدایت سیم دچار تورم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند که به ندرت اتفاق می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افتد. درصورتی که ناحیه متورم و دردناک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود، فرد باید به پزشک خود اطلاع دهد.

عفونت

پزشک یا پرستار به فرد آموزش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند که چگونه فرد از ناحیه جراحی شده مراقبت کرده و آن را تمیز و خشک نگه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email