نمونه برداری با کمک وکیوم (Vacuum)

صفحه اصلیانواع سرطانسرطان پستان – تشخیص سرطان پستان – سرطان پستان مقدماتی – آزمایش‌های پستان – آزمایش‌های تشخیصی پستان – نمونه برداری با کمک وکیوم (Vacuum)

 نمونه برداری به کمک ابزار مکنده یا vacuum assisted biopsy روشی از نمونه برداری برای تهیه بافت از قسمت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های غیر طبیعی پستان است. هنگامی که پزشک مشکوک به وجود بافت غیرطبیعی در پستان باشد، این آزمایش را تجوبز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. این آزمایش همچنین به نام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های زیر نیز نامید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود:

  • نمونه برداری ماموتوم (mammotome biopsy)
  • نمونه برداری غیرتهاجمی پستان یا minimally invasive breast biopsy (MIBB)
  • نمونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برداری هسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای به کمک وکیوم (biopsy core vacuum)

فرآیند کلی نمونه برداری با کمک مکنده

پزشک از یک سوزن مخصوص متصل به یک دستگاه مکنده (وکیوم) برای نمونه برداری از بافت پستان استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند که در ادامه نمونه تهیه شده مورد ارزیابی قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد تا وجود سلول توموری یا وجود ناهنجاری در پستان مشخص شود. پزشک به کمک دستگاه ماموگرام یا سونوگرافی محل دقیق بافت پستانی را تعیین و از طریق وکیوم نمونه لازم را تهیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. آزمایش می‌تواند در بخش رادیولوژی یا بخش عکس برداری مخصوص پستان انجام شود.

         

 آماده شدن برای نمونه برداری به کمک وکیوم

 قبل از آزمایش نیازی به خالی بودن معده نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد و فرد در صورت مصرف دارو آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند مصرف کند. اما در صورتی که داروهای رقیق کننده برای فرد تجویز شده، ممکن است لازم باشد تا قبل از انجام آزمایش مصرف آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها متوقف شود که پزشک مشاوره لازم را در این زمینه به بیمار ارائه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد. پستان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها فقط حین آزمایش بی حس می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند و فرد طی آزمایش به صورت هوشیار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد. پزشک یا پرستار فرد اطلاعاتی در مورد روند کار به فرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند و از فرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهند که فرم رضایت نامه مربوطه را امضا کند. حین بررسی فرم، زمان مناسبی است که فرد سوالات خود را از کادر درمان بپرسد. این آزمایش حدود یک ساعت طول می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کشد. یکی از پرسنل از فرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهد که لباس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بالاتنه خود را در بیاورد. در اتاق معاینه ابتدا پستان فرد به کمک دستگاه ماموگرام با سونوگرافی بررسی و پس از یافتن ناحیه غیرطبیعی، پزشک یا پرستار ناحیه پستان را تمیز و آن را بی حس می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که ممکن است کمی سوزش در ناحیه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی پستان ایجاد شود. پس از آن یک برش بسیار کوچک در پوست پستان ایجاد و یک سوزن متصل به وکیوم برای تهیه نمونه در محل برش فرو می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رود. پس از تهیه نمونه، سوزن را از پستان خارج می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. در صورتی که فرد احساس درد داشت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به پزشک یا پرستار خود اطلاع دهد. اگر تمام ناحیه غیرطبیعی برداشته شد، متخصص رادیولوژی ممکن است یک گیره فلزی کوچک را با هدف شناسایی سریع محل نمونه گیری در آزمایش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بعدی سونوگرافی یا ماموگرافی در پستان قرار دهد. این گیره از تیتانیوم ساخته شده و منجر به درد یا ناراحتی نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. پزشک یا پرستار 5 تا 10 دقیقه پس از آزمایش، برای جلوگیری از خونریزی یا کبودی پستان فرد را فشار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند. پس از آن ناحیه برش به کمک بخیه کاغذی و باند پوشانده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

بعد از نمونه برداری به کمک وکیوم

ممکن است لازم باشد فرد مدتی در کلینیک بماند تا اطمینان حاصل شود که فرد به اندازه کافی شرایط پایدار بدنی را دارد. فرد باید توجه داشته باشد که در بقیه روز کارهای زیادی انجام ندهد. همچنین باید سعی کند تا 48 ساعت پس از انجام این نوع نمونه برداری (بیوپسی) از برداشتن اجسام سنگین خودداری کند. در صورتی که پستان دچار زخم یا درد شد، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان از داروی پاراستامول (paracetamol) استفاده کرد. همچنین پوشیدن سوتین نرم غیر سیمی ممکن است برای راحتی فرد مناسب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر باشد. پرستار در مورد چگونگی مراقبت از ناحیه برش داده شده و پانسمان آن به فرد آموزش دهد. در صورتی که فرد پانسمان ضد آب داشته باشد می تواند به طور عادی دوش بگیرد یا حمام کند. به علاوه ممکن است در ناحیه نمونه گرفته شده کبودی مشاهده شود که طبیعی است و بعد از یک یا دو هفته از بین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رود.

نتایج

 نتایج معمولا یک تا دو هفته پس از نمونه گیری آماده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. انتظار برای نتایج آزمایش می تواند زمان بسیار دلهره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آوری باشد.  فرد ممکن است جزئیات تماس با یک پرستار متخصص را داشته باشد که در صورت نیاز می تواند برای کسب اطلاعات با او تماس بگیرد. همچنین صحبت در مورد احساس خود با اقوام یا یکی از دوستان نزدیک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به فرد کمک کند. در صورتی که فرد بعد از دو هفته نتایج خود را دریافت نکرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند با پزشکی که آزمایش را ترتیب داده است تماس بگیرد.

خطرات احتمالی

تهیه نمونه به کمک مکنده ( وکیوم) یک روش بسیار ایمن است که مزایای آن بیشتر از خطرات احتمالی است.

خون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ریزی

بعد از نمونه برداری، به ندرت خونریزی اتفاق می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افتد. پزشک یا پرستار به فرد مشاوره می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند که در صورت خون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ریزی چه کاری باید انجام شود.

تورم

بعضی از افراد بعد از نمونه برداری دچار تورم در ناحیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند که به ندرت اتفاق می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افتد. در صورتی که ناحیه متورم یا بسیار دردناک باشد، فرد باید به پزشک مراجعه کند.

عفونت

پزشک یا پرستار در مورد چگونگی مراقبت از محل نمونه برداری، تمیز و خشک نگه داشتن آن به فرد اطلاع می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند. در صورتی که درد، قرمزی و گرمی شدیدی در ناحیه احساس شد، فرد باید با تیم درمانی خود تماس بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email