نمونه برداری سوزنی ریز

صفحه اصلیانواع سرطانسرطان پستان – تشخیص سرطان پستان – سرطان پستان مقدماتی – آزمایش‌های پستان – آزمایش‌های تشخیصی پستان – نمونه برداری سوزنی ریز

نمونه برداری سوزنی ریز

 نمونه برداری سوزنی ریز (fine needle aspiration) راهی برای نمونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری از سلول‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بافت‌‌‌‌‌‌‌‌‌پستان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد. پزشک از سورنگ (syringe) و سوزن ریز (fine needle) برای نمونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری از سلول‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها استفاده‌‌‌‌‌‌‌‌‌ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. سپس می‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان نمونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را زیر میکروسکوپ بررسی‌‌‌‌‌‌‌‌‌کرد، که به این‌‌‌‌‌‌‌‌‌کار fine needle aspiration cytology یا FNAC نیز گفته می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. فرد ممکن است این آزمایش را در بخش سرپایی بیمارستان، یا بعد از آزمایشات دیگر مانند عکس‌‌‌‌‌‌‌‌‌برداری با اشعه ایکس از پستان (ماموگرافی) یا سونوگرافی پستان، در یک کلینیک انجام دهد.

آماده شدن فرد برای نمونه برداری سوزنی ریز 

قبل از فرد به طور طبیعی قادر به خوردن و نوشیدن مصرف داروهای خود به طور عادی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد. در صورتی که فرد داروهای رقیق‌‌‌‌‌‌‌‌‌کننده‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی خون را مصرف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند، ممکن است لازم باشد تا قبل از انجام آزمایش مصرف آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها رامتوقف کند. پزشک یا پرستار در مورد زمان متوقف‌‌‌‌‌‌‌‌‌کردن آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها، با فرد صحبت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

حین انجام آزمایش

پزشک و‌ پرستار، اطلاعاتی در مورد آزمایش، به فرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند و بهترین زمانی است که فرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند سولات خود را بپرسد. انجام نمونه برداری سوزنی ریز دقایق کمی طول می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کشد، اما فرد حدود 15 دقیقه نزد پزشک خواهد‌‌‌‌‌‌‌‌‌بود که بخشی از این زمان صرف اطمینان از فهمیدن روند آزمایش توسط فرد و راحتی او می‌گردد. فرد روی یک تخت دراز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کشد و پزشک یا پرستار، سونوگرافی پستان فرد را انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند. آنها محل مناسب برای نمونه گیری را پیدا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. پزشک ناحیه پستان را تمیز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. سپس آن‌ها به آرامی یک سوزن کوچک را پستان فرد قرار داده و از سلول‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و مایعات نمونه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرند.

                     

 

فرد ممکن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ است مقداری فشار بر روی پستان احساس کند اما نباید خیلی دردناک باشد. در صورتی که این فشار برای فرد دردناک بود باید به پزشک اطلاع دهد. زمانی که نمونه سلول را دارند (نمونه گیری تمام شد)، سوزن را از پستان خارج می-کنند. پزشکان یک چسب زخم کوچک را روی محل آزمایش قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند. نمونه به آزمایشگاه، جایی که که یک پزشک متخصص سلول‌‌ها را از نزدیک مشاهده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند، ارسال می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود.

بعد از انجام نمونه برداری سوزنی ریز

  • فرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند لباس خود را بپوشد و مستقیم به خانه یا به محل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کار خود برگردد.
  • بعد از چند ساعت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توان چسب زخم را برداشت.
  • در صورتی که پستان فرد نرم یا دارای زخم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد فرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند پاراستامول(paracetamol) مصرف کند.
  • فرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به طور عادی حمام یا دوش بگیرد.
  • گاهی ممکن است فرد کبودی در ناحیه مشاهده کند که طبیعی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد و بعد از یک یا دو هفته از بین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رود.

گرفتن نتایج

فرد باید نتایج خود را طی یک یا دو هفته در قرار ملاقات بعدی دریافت کند. انتظار برای نتایج آزمایش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند زمان بسیار نگران کننده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای باشد. فرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند جزییات تماس یک پرستار متخصص را داشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد و در صورت نیاز برای کسب اطلاعات با او ارتباط بگیرد. صحبت فرد با اقوام و دوستان نزدیک در مورد احساس خود، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به او کمک کند. در صورتی که فرد بعد از دو هفته نتایج آزمایش خود را دریافت نکرد، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند با پزشکی که آزمایش را ترتیب داده تماس بگیرد.

خطرات احتمالی

نمونه برداری سوزنی ریز یک روش بسیار امن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد اما پرستار به فرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گوید تا در صورت وقوع هر گونه مشکل، فرد با چه کسی تماس بگیرد. پزشک مطمئن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود از اینکه فواید نمونه برداری سوزنی ریز بیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر از خطرات احتمالی آن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد.

خونریزی

در فردی که نمونه برداری سوزنی ریز انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد، خونریزی به ندرت اتفاق می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افتد. پزشک یا پرستار به فرد در صورت بروز خونریزی مشاوره می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند.

تورم

به ندرت برخی از افراد بعد از انجام نمونه برداری سوزنی ریز دچار تورم در آن ناحیه می-شوند. در صورتی که ناحیه متورم یا بسیار درناک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد، فرد باید به پزشک خود اطلاع دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email