نمونه برداری سوزنی

صفحه اصلیانواع سرطانسرطان پستان – تشخیص سرطان پستان – سرطان پستان مقدماتی – آزمایش‌های پستان – آزمایش‌های تشخیصی پستان – نمونه برداری سوزنی

این متن اطلاعاتی را در مورد انجام نمونه برداری سوزنی یا needle biopsy از پستان و اتفاقات بعد از آن ارائه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد، که به آن آزمایش نمونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری هسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای (core biopsy) نیز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گویند.

نمونه برداری سوزنی  چیست؟

نمونه برداری سوزنی از پستان راهی برای نمونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیری از سلول‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بافت پستان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد. پزشک یا پرستار فرد، از یک سوزن توخالی برای گرفتن نمونه، استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. سپس نمونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها توسط متخصص زیر میکروسکوپ بررسی می‌شوند که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند وجود سرطان پستان یا ناهنجاری دیگری همچون سرطان مجاری در محل DCIS را تشخیص دهد. این آزمایش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند در بخش سرپایی بیمارستان یا در کلینیک بعد از آزمایشات دیگر مانند عکس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برداری پستان با اشعه ایکس (ماموگرافی) و سونوگرافی انجام شود.             

آمادگی برای آزمایش

قبل از نمونه برداری نوشیدن و غذا خوردن و مصرف داروها به طور عادی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند انجام شود. در صورتی که فرد هرگونه داروهای رقیق‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کننده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی خون را مصرف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند ممکن ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌است لازم باشد تا قبل از آزمایش مصرف آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها را متوقف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. پزشک و پرستار فرد در مورد زمان متوقف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کردن آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها با فرد صحبت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

حین آزمایش

پزشک یا پرستار فرد اطلاعاتی در مورد روش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کار به فرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند و از فرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهند که فرم رضایت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نامه را امضا کند که بهترین زمانی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌است که فرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند سولات خود را از آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها بپرسد. به طور کلی آزمایش در حدود بیست دقیقه طول می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کشد. ابتدا یکی از کارکنان از فرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواهد تا لباس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بالاتنه را به طور کامل دربیاورد و فرد ممکن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌است لباس بیمارستان را بپوشد. در ادامه فرد روی یک کاناپه دراز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کشد و ‌پزشک یا پرستار فرد، سونوگرافی پستان فرد را انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند. در مرحله بعد پزشک یا پرستار ناحیه پستان را تمیز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها ممکن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌است از بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌حس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کننده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی موضعی برای بی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌حسی پوست استفاده کنند که ممکن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌است کمی سوزش ایجاد کند. سپس آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها به آرامی یک سوزن را در پستان فرد قرار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند و از سلول‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها نمونه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرند. فرد فشاری را روی پستان خود احساس خواهدکرد. اما نباید این فشار خیلی دردناک باشد. در صورتی که این فشار برای فرد دردناک‌ باشد، فرد باید به پزشک اطلاع دهد. هنگامی که پزشکان نمونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ سلول را دارند سوزن را برمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دارند. آن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها برای این‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که‌ مطمئن شوند بافت کافی برای بررسی زیر میکروسکوپ وجود دارد ممکن است بیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر از یک نمونه بگیرند. پزشک یا پرستار بعد از آزمایش، برای چند دقیقه پستان فرد را فشار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند که با این‌کار سعی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند تا از خونریزی یا کبودی جلوگیری کنند. به همین منظور ممکن است یک بخیه کاغذی و یک پوشش ضدآب بر روی بخیه آن گذاشته شود.

بعد از نمونه برداری سوزنی

  • در صورتی که فرد تمایل دارد می تواند لباس بپوشد و بعد از آن مستقیماً به خانه یا  محل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کار خود برگردد.
  • فرد باید سعی کند تا در بقیه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی روز کارهای زیادی انجام ندهد.
  • در صورتی که پستان فرد دارای بافت نازک یا دچار زخم شود می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند از داروی پاراستامول(paracetamol) استفاده کند.
  • پزشک یا پرستار به فرد آموزش خواهند داد که چگونه از ناحیه بیوپسی و پانسمان خود مراقبت کند.
  • در صورتی که فرد پانسمان ضد آب داشته باشد می تواند به طور عادی دوش بگیرد یا حمام کند.
  • ممکن است در ناحیه نمونه گرفته شده کبودی مشاهده شود که طبیعی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد و بعد از یک یا دو هفته از بین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رود.

گرفتن نتایج

فرد باید نتایج خود را طی یک یا دو ‌هفته در طی قرار ملاقات بعدی خود دریافت کند. انتظار برای نتایج آزمایش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند زمان استرس زایی باشد. فرد ممکن است جزئیات تماس با یک پرستار متخصص را داشته باشد که در صورت نیاز می تواند برای کسب اطلاعات با او تماس بگیرد. صحبت کردن در مورد احساس خود با یکی از اقوام یا دوستان نزدیک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به فرد کمک کند. در صورتی که فرد بعد از دو هفته نتایج را دریافت نکرد، می‌تواند با پزشکی که آزمایش را ترتیب داده است تماس بگیرد.

خطرات احتمالی

نمونه برداری سوزنی یک روش بسیار امن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد. اما پرستار به فرد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گوید که در صورت بروز هرگونه مشکل بعد از آن، با چه کسی تماس بگیرد. پزشکان اطمینان حاصل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که مزایای انجام نمونه برداری سوزنی بیشتر از خطرات احتمالی آن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد.

خونریزی

بعد از نمونه برداری سوزنی، خونریزی به ندرت در فرد اتفاق می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افتد. پزشک یا پرستار به فرد مشاوره می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند تا در صورت خونریزی چه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کاری باید انجام دهد.

تورم

بعضی از افراد بعد از آزمایش دچار تورم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند که غیرمعمول می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد. فرد به پزشک خود اطلاع می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد که کدام ناحیه متورم یا بسیار دردناک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email