کنار آمدن با ابتلا به سرطان پستان

صفحه اصلیانواع سرطانسرطان پستان – زندگی در سایه سرطان پستان – کنار آمدن با ابتلا به سرطان پستان

احساسات و عواطف بیمار

زمانی که به بیمار گفته می‌‌‌‌شود سرطان دارد ممکن است فرد احساسات متفاوتی داشته باشد و احتمال دارد که شوکه و احساس ناامیدی و ناراحتی داشته باشد.

همچنین ممکن است احساسات زیر به فرد دست دهد:

  • شوکه شدن
  • ترس و نا امنی
  • سردرگمی
  • گناهکار بودن

ممکن است بیمار همه احساسات گفته شده‌‌‌‌ در بالا یا برخی از آن‌ها را داشته یا شاید احساسات کاملا متفاوتی داشته باشد. در کل هرکس با توجه به شیوه‌‌‌‌ی خود به مساله‌‌‌‌ی سرطان واکنش نشان می‌‌‌‌دهد. گاهی اوقات پذیرفتن آن که فرد برای همیشه سرطان دارد دشوار است. تجربه کردن احساسات مختلف، بخشی طبیعی مواجهه با سرطان است که فرد بیمار در طول درمان سرطان تجربه می‌‌‌‌کند.

کمک به خود

اگر بیمار در مورد انواع سرطان‌‌‌‌ها و نوع درمان آن‌‌‌‌ها اطلاعات داشته باشد، ممکن است بتواند بیشتر با شرایط کنار بیاید و تصمیم‌های درستی بگیرد. کسب اطلاعات می‌‌‌‌تواند به فرد کمک کند تا بداند چه انتظاری از بیماری و پزشک داشته باشد. به دست آوردن اطلاعات ممکن است خیلی سخت باشد. به ویژه زمانی که فرد تازه به بیماری دچار شده است.

قبل از دیدن پزشک بهتر است فرد بیمار لیستی از سوالات آماده کند. همچنین بهتر است که فرد با خودش شخصی را ببرد تا به او یادآوری کند که چه سوالاتی قرار است از پزشک بپرسد و جواب‌‌‌‌های سوالات را یاد بگیرد. در صورت نیاز از پزشکان و پرستاران خود بخواهید دوباره موارد مهم را توضیح دهند.

  به یاد داشته باشید که لازم نیست فرد بیمار همه‌‌‌‌ی مسائل مربوط به بیماری را در یک زمان حل کند. رسیدگی به هر مسئله ممکن است مدتی طول بکشد. اگر در طول درمان فرد بیمار به سوالی برخورد و کمکی نیاز داشت باید بپرسد و کمک بگیرد.

صحبت با افراد دیگر

مشورت گرفتن از دوستان و خانواده در مورد سرطان می‌‌‌‌تواند به فرد بیمار کمک کند و به او انگیزه دهد. ولی بعضی بیماران از بروز احساسات و در میان گذاشتن آن‌‌‌‌ها با دیگران ترس و دلهره دارند. همچنین آن‌‌‌‌ها نگران هستند که فرد مقابل از پذیرفتن و کنار آمدن با وضعیت بیمار با اضطراب و ترس مواجهه شوند. اگر خانواده و دوستان نمی‌‌‌‌خواهند با فرد صحبت داشته باشند، باعث می‌‌‌‌شود که روابط بین آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها متشنج شود و اعتماد بین افراد از بین می‌‌‌‌رود. اما مشورت گرفتن می‌‌‌‌تواند باعث افزایش اعتماد بین افراد و حمایت افراد از بیمار می‌‌‌‌شود.

اگر فرد بیمار می‌‌‌‌خواهد خانواده و دوستان را نسبت به  احساسات خود و اتفاق‌های درمانی مطلع کند باید با آن‌‌‌‌ها مشورت داشته باشد. امکان دارد فرد راحت‌تر باشد با افرادی غیر دوستان و خانواده‌‌‌‌ی خود مشورت بگیرد. پرستاران بیمارستان درباره‌‌‌‌ی سرطان اطلاعات زیادی دارند که بیمار با آن‌‌‌‌ها مشورت کند. امکان دارد بیمار ترجیح دهد با مشاور صحبت کند.

هر بیماری یک پرستار متخصص بالینی دارد که از زمانی که پزشک بیماری را تشخیص داد در طول درمان وضعیت او را پیگیری و تحت نظر دارد. اگر بیمار در طول درمان با مشکلی روبرو شود یا درمان برایش سخت باشد، پرستار در کنار او هست و به بیمار کمک می‌‌‌‌کند و اطلاعات لازم را به او می‌‌‌‌دهد.

مشکلات جسمی

سرطان پستان و درمان‌‌‌‌های آن احتمالا مشکلات جسمی ایجاد می‌‌‌‌کند که می‌‌‌‌تواند بر روی اعتماد به نفس فرد تاثیر بگذارد.

تغییرات شکل پستان چه در یک پستان و چه در هر دو پستان و زخم‌‌‌‌هایی که ایجاد می‌‌‌‌شود بر عزت نفس بیمار و ارتباطش با افراد دیگر تاثیر می‌‌‌‌گذارد. همچنین برخی بیماران پس از جراحی امکان دارد در پستان خود احساس درد کنند. برخی هورمون درمانی‌‌‌‌ها می‌‌‌‌توانند باعث درد در مفصل‌‌‌‌ها و استخوان‌‌‌‌ها شود در این مورد بهتر است با پزشک یا پرستار خود صحبت شود. چون به کمک یک فرد دیگر ممکن است ناراحتی تقلیل یابد.

خستگی و بی‌‌‌‌حالی می‌‌‌‌تواند در طول درمان مشکل ساز شود. فرد بیمار باید استراحت کند. اما همچنان می‌‌‌‌تواند فعالیت بدنی ملایم داشته باشد که برای سلامت بیمار مفید است.

برخی درمان‌‌‌‌ها می‌‌‌‌توانند باعث یائسگی زودرس و یا علائمی مانند گرگرفتگی و تعریق شوند. پرستار درمورد این که چگونه بیمار با این علائم کنار بیاید و برایش درمان آسان تر شود با او صحبت خواهدکرد. یائسگی زودرس باعث می‌‌‌‌شود که فرد قدرت باروری را از دست دهد. کنار آمدن با این مسئله که بیمار امکان دارد در آینده بچه دار شود خیلی سخت است. اما پزشک قبل از شروع درمان با بیمار صحبت می‌‌‌‌کند. گاهی ممکن است بیمار مجبور شود قبل از شروع درمان تخمک‌‌‌‌های خود را ذخیره کند.

روابط جنسی

امکان دارد تغییرات جسمی و احساسی فرد بیمار بر روی روابط جنسی‌‌‌‌ تاثیر بگذارد که فرد بیمار می‌‌‌‌تواند به کمک راه حل‌‌‌‌های خاصی این مشکلات را مدیریت کند.

کنار آمدن با مشکلات مدیریتی

موارد زیر عواملی هستند که فرد بیمار و خانواده‌‌‌‌اش در مدیریت کردن آن‌‌‌‌ها امکان دارد دچار مشکل شوند:

  • مشکلات مالی
  • حمایت‌‌‌‌های مالی که شامل مزایا حقوقی و کمک هزینه‌‌‌‌های مالی
  • مسائل کاری
  • مراقبت از کودکان

فرد بیمار باید درباره‌‌‌‌ی این موضوع با پزشک یا پرستار خود صحبت کند تا بفهمد چه کسی می‌‌‌‌تواند به او در این زمینه کمک کند. زود کمک گرفتن از دیگران در این موارد می‌‌‌‌تواند به این معنا باشد که بعدا این مسئله بزرگ و مهم نمی‌‌‌‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email