کنار آمدن با سرطان کلورکتال

صفحه اصلیانواع سرطان – سرطان کلورکتال – زندگی در سایه سرطان کلورکتال – سرطان کلورکتال مقدماتی –  کنار آمدن با سرطان کلورکتال

 

کنار آمدن با بیماری سرطان کار سخت و دشواری است. اما کمک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و حمایت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها برای مقابله با بیماری سرطان روده وجود دارد.

احساسات

هنگامی فرد پی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برد که دچار بیماری سرطان شده است، احساسات متفاوتی را تجربه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. احساساتی همچون:

  • شوکه شدن
  • ناراحت شدن
  • ترس
  • گیجی
  • عصبانیت
  • گناه

ممکن است که فرد دچار همه یا بعضی از احساسات بالا شود. واکنش افراد در پاسخ به این واقعیت متفاوت است.

آگاهی

فردی که دارای اطلاعات کافی در زمینه سرطان است، ممکن است که قادر به کنار آمدن با واقعیت بیماری سرطان باشد. هرچند که جمع آوری اطلاعات در  زمینه سرطان برای فردی که تازه پی برده است که دچار بیماری سرطان شده است سخت و دشوار است. بهتر است بیمار برای اطلاع از وضعیت سرطان خود و راه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های درمانی، قبل از ملاقات با پزشک لیستی از سوالات تهیه کند و در ملاقات با پزشک فردی را همراه خود داشته باشد که سوالات را یادآوری کند. یادگیری و درک اطلاعات مربوط به سرطان نیاز به زمان دارد. پس در این زمینه بیمار باید پویا و صبور باشد.

مشورت

مشورت و صحبت با دوستان و فامیل در زمینه سرطان باعث دلگرمی و حمایت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. گفت و گو در زمینه سرطان برای بعضی از افراد دشوار است و به علت ترس و شرم از ایجاد محیط گفت و گو سر باز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌زنند. اما صحبت کردن با افراد در این زمینه به افزایش اعتماد و تقویت روحیه کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. هرچند که برای بعضی افراد صحبت کردن با غریبه راحت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر است. از این رو داشتن جلسات با یک روان شناس می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند به این افراد کمک شایانی کند. شرکت در گروه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های افراد درگیر سرطان نیز راه حل موجود برای همه افراد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email