حفظ باروری و سرطان پستان

صفحه اصلیانواع سرطانسرطان پستان – زندگی در سایه سرطان – حفظ باروری و سرطان

متن اطلاعاتی را در مورد تاثیر سرطان پستان بر روی توانایی و حفظ قابلیت باروری فرد در حین درمان سرطان پستان ارائه می‌دهد. بعضی زنان بیمار برخلاف برخی دیگر از خانم‌‌‌‌‌های بیمار، می‌‌‌‌‌توانند پس از درمان سرطان به صورت طبیعی باردار شوند.

 برنامه‌ریزی برای حفظ قابلیت باروری پس از تشخیص سرطان پستان بهتر است مدنظر قرار بگیرد. از طرفی دیگر کنار آمدن با تاثیر درمان‌‌‌‌‌های سرطان بر روی توانایی باروری افراد سخت و دشوار است و در بعضی از افراد این مشکل به بزرگی مشکل ابتلا به سرطان پستان می‌باشد. 

در ارتباط با درمان سرطان و قدرت باروری بیمار باید با پزشک خود مشورت کند و تیم پزشکی برای برقراری تعادل بین درمان و حفظ باروری به فرد کمک می‌‌‌‌‌کنند. دستورالعمل‌‌‌‌‌های پزشکی قید کردند که پزشک باید تاثیر درمان‌‌‌‌‌های سرطان پستان بر روی قدرت باروری را به بیمار توضیح دهد. 

پزشکان از آن که روش‌‌‌‌‌های جدیدی برای حفظ قدرت باروری بیمار پیدا کنند، مشتاق هستند. همچنین تحقیقات درباره‌‌‌‌‌ی نحوه‌‌‌‌‌ی عملکرد روش‌‌‌‌‌ها و ایمن بودن آن‌‌‌‌‌ها در جریان است. 

انجماد جنین (IVF)

در حال حاظر لقاح مصنوعی یا in vitro fertilization (IVF) کارآمد ترین روش برای حفط باروری است.

روش لقاح مصنوعی به ترتیب مراحل زیر می‌‌‌‌‌‌باشد:

  1. ابتدا بیمار هورمون‌‌‌‌‌‌هایی برای تحریک تخمدان و تولید تخمک مصرف می‌‌‌‌‌‌کند.
  2. در مرحله‌‌‌‌‌‌ی بعد پزشک تخمک‌‌‌‌‌‌ها را خارج و آن‌‌‌‌‌‌ها را با اسپرم لقاح می‌‌‌‌‌‌دهد. اگر بیمار شریک مرد نداشته باشد می‌‌‌‌‌‌تواند از اسپرم فرد دیگری استفاده کند.
  3. در مرحله‌‌‌‌‌‌ی بعدی پس از درمان پزشک چند تخمک لقاح یافته را درون رحم بیمار قرار می‌‌‌‌‌‌دهد

با انجام دو مرحله اول IVF، جنینی ساخته می‌‌‌‌‌‌شود که می‌‌‌‌‌‌توان منجمد و ذخیره شود. با طی کردن مراحل بالا زمینه لازم برای بارداری فرد ایجاد می‌‌‌‌‌‌شود. 

از طرفی دیگر، پزشکان نمی‌‌‌‌‌‌دانند در صورت افزایش سطح هورمون در بدن فردی که درگیر سرطان پستان با گیرنده‌‌‌‌‌‌های هورمونی مثبت وضعیت سرطان پستان به چه سمتی سوق داده می‌‌‌‌‌‌شود. محققان در حال بررسی روش‌‌‌‌‌‌های متفاوتی برای لقاح آزمایشگاهی(IVF) هستند که این روش‌‌‌‌‌‌ها عبارتند از:

  • بدون استفاده از هورمون: این روش در مرحله‌‌‌‌‌‌ی تحقیقات است و به اندازه‌‌‌‌‌‌ی IVF همراه با هورمون موثر نبوده است.
  • جمع آوری تخمک‌‌‌‌‌‌ها با استفاده از مقدار دوز پایین هورمون
  • استفاده از هورمون درمانی‌‌‌‌‌‌: تحریک تخمدان‌ها به کمک مصرف تاموکسیفن یا مهار کننده‌‌‌‌‌‌های آروماتازی به صورت تکی یا همراه با دوز پایین هورمون‌‌‌‌‌‌های IVF

روش لقاح مصنوعی زمان‌‌‌‌‌‌بر است و امکان دارد که درمان سرطان پستان را به تاخیر بیندازد. بهتر است بیمار قبل از لقاح آزمایشگاهی با پزشک خود مشورت کند.

انجماد تخمک‌ها

پزشکان می‌‌‌‌‌‌‌توانند تخمک‌‌‌‌‌‌‌های زنان را خارج و آن‌‌‌‌‌‌‌ها را مشابه با روش IVF منجمد کنند. اگر بیمار شریک مردی ندارد و نمی‌خواهد از روش اهدا‌‌‌‌‌‌‌ی اسپرم استفاده کند، می‌‌‌‌‌‌‌تواند از روش انجماد تخمک‌‌‌‌‌‌‌ها بهره ببرد.

روش انجام انجماد تخمک ها به ترتیب مراحل زیر طی می‌‌‌‌‌‌‌شود:

  • ابتدا بیمار هورمون‌‌‌‌‌‌‌هایی برای تحریک تخمدان و تولید تخمک مصرف می‌‌‌‌‌‌‌کند
  • سپس تخمک‌‌‌‌‌‌‌ها جمع آوری و منجمد می‌‌‌‌‌‌‌شوند
  • بعد از انجام دو مرحله‌‌‌‌‌‌‌ی بالا هنگام استفاده از تخمک‌‌‌‌‌‌‌ها ابتدا آن‌‌‌‌‌‌‌ها را ذوب و سپس اسپرم‌‌‌‌‌‌‌ها را با تخمک‌‌‌‌‌‌‌ها لقاح می‌‌‌‌‌‌‌دهند

بررسی‌‌‌‌‌‌‌های انجام شده نشان داده است که انجماد و ذوب تخمک‌‌‌‌‌‌‌ها به آن‌‌‌‌‌‌‌ها آسیب می‌‌‌‌‌‌‌رساند و خیلی این روش موفق‌‌‌‌‌‌‌آمیز نبوده است. بهتر است بیمار با پزشک خود در ارتباط با در دسترس بودن این روش و اطلاع از مشکلات آن مشورت کند.

انجماد بافت تخمدان

در این روش بافت تخمدان به کمک عمل جراحی خارج و در ادامه منجمد می‌‌‌‌‌‌‌شود و پس از درمان سرطان پستان دوباره به فرد پیوند داده می‌‌‌‌‌‌‌شود که روش بسیار جدیدی است و هنوز در مراحل تکمیلی می‌‌‌‌‌‌‌باشد. ولی بررسی‌‌‌‌‌‌‌های انجام شده نشان می‌‌‌‌‌‌‌دهند که زنان از این نیز طریق بچه دار می‌‌‌‌‌‌‌شوند.

کاهش تاثیر شیمی درمانی بر قدرت باروری

برخی از دارو‌‌‌‌‌‌‌های شیمی‌‌‌‌‌‌‌درمانی به طور دائم تولید تخمک‌‌‌‌‌‌‌ها از تخمدان‌‌‌‌‌‌‌ها را متوقف می‌‌‌‌‌‌‌کنند و اگر این اتفاق رخ دهد، فرد توانایی باروری خود را از دست می‌‌‌‌‌‌‌دهد و ممکن است علایم یائسگی پدیدار شود.

 بعضی از دارو‌‌‌‌‌‌‌های شیمی‌‌‌‌‌‌‌درمانی که به صورت ترکیبی مصرف می‌‌‌‌‌‌‌شوند همچون FEC یا AC کم‌‌‌‌‌‌‌تر از دارو‌‌‌‌‌‌‌های دیگر مثل CMF بر روی باروری بیمار تاثیر می‌‌‌‌‌‌‌گذارند. هرچند که به این معنا نیست که بیمار با مصرف دارو‌‌‌‌‌‌‌های FEC یا AC تاثیر منفی بر روی تخمدان‌‌‌‌‌‌‌ها ایجاد نمی‌‌‌‌‌‌‌شود. بلکه خطر آن کمتر می‌باشد. اگر سن بیمار بیشتر از 40 سال است احتمال بروز مشکلات باروری با استفاده از هر نوع دارو‌‌‌‌‌‌‌های شیمی‌‌‌‌‌‌‌درمانی زیاد است. 

محققان در حال بررسی استفاده از هورمون‌‌‌‌‌‌‌درمانی برای محافظت از تخمدان‌‌‌‌‌‌‌ها در برابر دارو‌‌‌‌‌‌‌های شیمی‌‌‌‌‌‌‌درمانی هستند. به این معنا که دارو‌‌‌‌‌‌‌هایی در دسته luteinising hormone blockers (LH blockers) همچون گوزرلین (gozerelin) هنگام شیمی‌درمانی به بیمار تزریق شود. 

در این روش زمانی که بیمار در حال شیمی‌‌‌‌‌‌‌درمانی است تخمدان‌‌‌‌‌‌‌های فرد تخمک تولید نمی‌‌‌‌‌‌‌کنند و پس از درمان سرطان پستان تزریق دارو‌‌‌‌‌‌‌های مهار کننده LH متوقف و تخمدان‌‌‌‌‌‌‌ها عملکرد طبیعی خود را دوباره انجام می‌‌‌‌‌‌‌دهند. شواهد کافی برای موثر بودن این روش به صورت ضد و نقیض است و نیاز به تحقیقات بیشتری برای تایید این ادعا می‌‌‌‌‌‌‌باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هومن کنسر
جدیدترین مطالب
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email