سرطان پستان و بارداری

صفحه اصلیانواع سرطانسرطان پستان – زندگی در سایه سرطان پستان – سرطان پستان و بارداری

 

این متن اطلاعاتی در مورد سرطان پستان و اهمیت جلوگیری از بارداری در طول درمان و راه‌‌‌های عملی آن می‌‌‌باشد.

پرهیز از بارداری در طول درمان

در صورتی که بیمار تحت درمان با روش‌‌‌های زیر می‌‌‌باشد باید از باردار شدن جلوگیری کند:

  • شیمی درمانی
  • هورمون درمانی
  • داروهای هدفمند سرطان

این داروها می‌‌‌توانند به جنین در حال رشد فرد آسیب برسانند. استفاده از روش‌‌‌های قابل اعتماد پیشگیری از بارداری به محض شروع درمان بسیار مهم است. برخی از روش‌های درمانی می‌توانند باعث ناباروری شوند. اما این امر بلافاصله اتفاق نمی‌افتد. بنابراین در طول دوره درمان باید از روش‌های جلوگیری از بارداری استفاده شود.

روش‌‌‌های کنترل بارداری

فرد می‌‌‌تواند با پزشک خانواده، متخصص سرطان یا پرستار در مورد روش‌‌‌های پیشگیری از بارداری صحبت کند. بسیاری از پزشکان به خانم‌‌‌ها توصیه نمی‌‌‌کنند تا از قرص‌‌‌های ضد بارداری استفاده کنند. زیرا منجر به این می‌‌‌شوند تا هورمون‌‌‌ها بر روی سلول‌‌‌های سرطانی باقی مانده، اثر بگذارند.

 روش‌‌‌های توقف یا withdrawal methods و روش‌‌‌های ریتمی یا rhythm methods برای جلوگیری از بارداری به اندازه کافی ایمن نیستند. روش‌‌‌های جایگزین زیادی وجود دارد که فرد می‌‌‌تواند درباره‌‌‌ی آن‌‌‌ها با شریک زندگی خود یا کسی که به او اعتماد دارد، صحبت کند. پزشک خانواده یا متخصصان در کلینیک پیشگیری از بارداری می‌‌‌توانند اطلاعات دقیق‌‌‌تری درباره روش‌‌‌ها به فرد دهند.

 فرد می‌‌‌تواند از روش‌‌‌های زیر استفاده کند:

  • روش‌‌‌های پیشگیرانه (کاندوم یا درپوش)
  • استفاده از روش‌‌‌های پیشگیری به کمک ژل‌‌‌های روان کننده هنگام سکس
  • فنر (IUD) وسیله کوچک T شکل است که پزشک یا پرستار در رحم فرد قرار می‌‌‌دهند. فنر هورمونی را ترشح نمی‌کند و این وسیله می‌‌‌تواند 5 تا 10 سال در رحم باقی بماند.
  • عقیم سازی (sterilization) در صورتی که فرد اطمینان دارد که در آینده نمی‌‌‌‌خواهد بچه‌‌‌‌دار شود، می‌‌‌‌تواند برای جلوگیری از خطر بارداری از روش عقیم سازی استفاده کند.

سیم میرنا (Mirena Coil)

 میرنا وسیله‌‌‌‌ی T شکلی است که درون رحم گذاشته می‌‌‌‌شود و مقدار کمی پروژسترون آزاد می‌‌‌‌کند.

اما اطلاعی در دسترس نیست که چه مقدار از این هورمون به قسمت‌‌‌‌های دیگر بدن منتقل می‌‌‌‌شود. به همین دلیل، درصورتی که فرد مبتلا به سرطان پستان باشد، استفاده از میرنا را توصیه نمی‌‌‌‌کنند.

قرص

در صورتی که فرد نمی‌‌‌‌‌تواند از روش‌‌‌‌‌های دیگر پیشگیری از بارداری استفاده کند، قرص ترکیبی استروژن و پروژسترون توصیه می‌شود.

 قرص مخصوص صبح روز بعد (morning after pill)

قرص صبح روز بعد روشی از پیشگیری از بارداری است که قرص‌‌‌‌‌های دارای ترکیبات خاص همچون پروژسترون هستند که سه تا پنج روز پس از داشتن رابطه‌‌‌‌‌ی جنسی از بارداری پیشگیری می‌‌‌‌‌کند. 

چون دوز کمی از این قرص‌‌‌‌‌ها تاثیر چندانی بر روی سرطان نمی‌‌‌‌‌گذارد، این روش برای افراد درگیر سرطان پستان روش ایمنی می‌‌‌‌‌باشد.

بارداری بعد از سرطان پستان

اکثر پزشکان به خانم‌‌‌‌‌ها توصیه می‌‌‌‌‌کنند تا دو سال پس از اتمام درمان بچه‌دار نشوند. این توصیه به این دلیل است که سرطان پستان به احتمال زیاد در 2 سال اول پس از تشخیص دوباره بروز پیدا می‌‌‌‌‌کند.

 در صورت بارداری یا داشتن کودک خردسال، درمان سرطان پستانی که دوباره عود کرده، ممکن است بسیار دشوار باشد. فرد باید از پزشک خود بپرسد که آیا در صورت بارداری خطری وجود دارد یا خیر. 

بیشتر مطالعات نشان دادند که بارداری پس از درمان سرطان پستان خطر بازگشت سرطان را افزایش نمی‌‌‌‌‌دهد. اما فرد می‌‌‌‌‌تواند با پزشک خود مشورت کند که درصورت که سرطان دوباره برگردد، چه اتفاقی می‌‌‌‌‌افتد.

تأثیر درمان بر باروری

برخی از خانم‌‌‌‌‌ها برخلاف خانم‌‌‌‌‌های دیگر، پس از درمان سرطان پستان به طور طبیعی قادر به بچه‌دار شدن هستند. عدم توانایی برای بچه‌دار شدن یا مشکوک بودن در توانایی باروری، می‌‌‌‌‌تواند زمان بسیار سختی باشد. این مسئله حتی در صورت داشتن فرزند نیز می تواند اتفاق بیفتد. کنار آمدن با این مشکل ممکن است مدت زمانی طول بکشد. فرد باید به خود فرصت دهد تا با شرایط جدید سازگار شود و بتواند ناراحتی خود را ابراز کند.

 هنگامی که فرد احساس آمادگی می‌‌‌‌‌کند، صحبت با شریک زندگی خود، یکی از اعضای خانواده یا دوست نزدیک ممکن است به فرد کمک کند. امروزه چندین روش برای حفظ باروری وجود دارد. تحقیقات برای پی‌‌‌‌‌بردن به میزان عملکرد و اطمینان بخشی آن‌‌‌‌‌ها برای خانم‌‌‌‌‌های مبتلا به سرطان پستان، در حال انجام است.

https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/breast-cancer/survival

Hassanipour S, Maghsoudi A, Rezaeian S, Arab-Zozani M, Mokhtari AM, Abdzadeh E, et al. Survival Rate of Breast Cancer in Eastern Mediterranean Region Countries: A Systematic Review and Meta-Analysis. Annals of global health [Internet]. 2019 Dec
4;85(1):138. Available from: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31857944

Meshkat M, Baghestani AR, Zayeri F, Khayamzadeh M, Akbari ME. Survival Rate and Prognostic Factors among Iranian Breast Cancer Patients. Iranian journal of public health [Internet]. 2020 Feb;49(2):341–50. Available from: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32461942

لینک های مرتبط

لینک 1

لینک 2

لینک 3

کرونا ویروس و سرطان

ما می دانیم که زمان نگران کننده ای برای افراد سرطانی است ، ما اطلاعاتی برای کمک به آنها داریم.

> اطلاعات بیشتر

متن سربرگ خود را وارد کنید

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید

متن سربرگ خود را وارد کنید

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید.

متن سربرگ خود را وارد کنید

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید.