ماموگرافی

صفحه اصلیانواع سرطانسرطان پستان – تشخیص سرطان پستان – سرطان پستان مقدماتی – آزمایش‌های پستان – آزمایش‌های تشخیصی پستان – ماموگرافی

ماموگرافی، تصویر برداری با اشعه ایکس از پستان فرد می‌‌‌باشد. در اشعه ایکس از اشعه‌‌‌های پرانرژی برای تصویربرداری از قسمت‌‌‌های داخلی بدن استفاده می‌‌‌شود.

 ماموگرافی با اهداف زیر انجام می‌شود:

 • برای بررسی سرطان، درصورت داشتن علائم سرطان پستان ،که به آن ماموگرافی تشخیصی می‌‌‌گویند
 • به عنوان بخشی از برنامه غربالگری سرطان پستان

درصورتی که فرد شرایط زیر را داشته باشد ممکن است ماموگرافی انجام دهد؛

 • یک توده یا برآمدگی جدید در پستان یا زیربغل
 • تغییر در سایز، شکل یا احساس پستان
 • تغییرات پوستی در پستان مانند: پارگی، گودی، قرمزی پوست
 • نشت مایع از نوک پستان در زنی که باردار یا در دوران شیردهی نیست
 • تغییر در موقعیت نوک پستان

فرد ممکن است این آزمایش را در کنار سایر آزمایشات مانند معاینه پستان و سونوگرافی پستان انجام دهد. انجام معاینه پستان، اسکن یا ماموگرافی و نمونه‌‌‌برداری به عنوان ارزیابی سه‌‌‌گانه شناخته می‌‌‌شوند.

ماموگرافی به‌‌‌تنهایی فقط چند دقیقه طول می‌‌‌کشد. اما فرد به طور معمول مدت بیش‌‌‌تری، به ویژه در صورتی که فرد ازمایشات دیگری داشته ‌‌‌باشد، در کلینیک سپری می‌‌‌کند.

آماده شدن برای ماموگرافی

آمادگی خاصی برای انجام ماموگرافی وجود ندارد. ولی موارد زیر را قبل از ماموگرافی باید در نظر داشت:

 • فرد قبل از آزمایش قادر به خوردن نوشیدن به طور عادی می‌‌‌باشد.
 • فرد باید در روز آزمایش از استفاده از مواد ضد تعریق خودداری کند، زیرا ممکن است روی ماموگرافی تاثیر بگذارد.
 • در صورتی که فرد کاشت پستان انجام داده باید به متخصص اطلاع دهد.
 • در افرادی که کاشت پستان انجام دادند، ممکن است مقدار بیش‌‌‌تری اشعه ایکس نیاز داشته باشد. فردی که ماموگرافی انجام می‌‌‌دهد، در افرادی که کاشت پستان انجام دادند، بسیار با تجربه عمل می‌‌‌کند.

چه اتفاقی رخ می‌‌‌دهد

ماموگرافی به‌‌‌صورت سرپایی، ممکن‌‌‌ است در بخش اشعه ایکس یا کلینیک تخصصی پستان انجام شود. فرد لباس‌‌‌های خود را از کمر به بالا در می‌‌‌آورد و ممکن است لباس بیمارستان را بپوشد.‌‌‌ پس از آن فرد نزدیک دستگاه اشعه ایکس می‌‌‌ایستد، فردی که رادیوگرافی انجام می‌‌‌دهد یک پستان را بین دو صفحه‌‌‌ی مسطح روی دستگاه قرار می‌دهد. صفحات برای چند لحظه پستان‌‌‌های فرد را بین دو صفحه محکم فشار می‌‌‌دهند. فرد در قسمت پستان کمی احساس فشار خواهد داشت و احتمالا برای فرد ناخوشایند است. بعضی از خانم‌‌‌ها این مسئله را دردناک می‌‌‌دانند. اما زمان انجام تست کوتاه است.گاهی، از بیش از دو اشعه ایکس استفاده می‌‌‌شود، بنابراین پزشک می‌‌‌تواند نماهای مختلفی از پستان را ببیند.

             

ماموگرافی سه بعدی

 نوع کامل‌‌‌‌تری از ماموگرافی می‌‌‌‌باشد که در برخی بیمارستان‌‌‌‌ها در دسترس می‌‌‌‌باشد. این نوع نسبت به نوع استاندارد، از اشعه ایکس بیش‌‌‌‌تری استفاده می‌‌‌‌کند. رایانه از این اشعه‌‌‌‌ها برای ایجاد تصاویر سه‌‌‌‌بعدی از پستان استفاده می‌‌‌‌کند. در تصویر زیر دو نمونه از تصاویر گرفته شده از ماموگرافی نشان داده شده است. در تصویر سمت چپ از اشعه ایکس کم‌‌‌‌تری استفاده شده و تصویر دو بعدی می‌‌‌‌باشد. اما در تصویر سمت راست از اشعه ایکس بیش‌‌‌‌تری استفاده شده و تصویر سه بعدی ایجاد شده وضوح بیش‌‌‌‌تری دارد.